Zpravodajství
23.5.2016 - Ženy pracují na obnově tradičního kroje
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Ročník a číslo: 120
Strana: 16
Autor: Petr Wojnar
BOHUMÍN Už pět let působí v Bohumíně tvůrčí ženy z vlastivědně-etnografického klubu. Tamní dámy pracují na obnově tradice bohumínského kroje. Originální repliku vystaví v rámci své expozice nově vznikající bohumínské městské muzeum. Klub si pod svá křídla vzal tamní spolek Maryška, který se podílí na vzniku nekonvenčních kulturních, společenských a volnočasových aktivit ve městě.
Vlastivědně-etnografický klub začal před pěti lety oslovením případných dárců dobového textilu a oblečení. "Cílem původní výzvy bylo shromáždit materiál, který by mohl posloužit k restaurování bohumínského kroje nebo zmapování života a oblékání na přelomu 19. a 20. století," potvrdila Kamila Smigová ze spolku Maryška.
V současnosti mají bohumínské ženy materiálu tolik, že byla nutná inventarizace a přesný soupis věcí. Při inventarizaci prochází rukama členek každý kus látky, každý doplněk nebo rovnou celý kus oblečení. Položka v seznamu dostává inventarizační číslo a popis věci, včetně uvedení jména dárce. "Mravenčí práce nám zabírá hodiny. Vytáhly jsme ze skladových prostor všechny krabice, které se nám za těch pět let nahromadily. Uložily jsme do nich desítky kusů oblečení, látek a doplňků, až jsme nevěřily vlastním očím, co všechno už lidé darovali," sdělila Alena Krobotová, vedoucí vlastivědně-etnografické skupiny.
Mezi dary, které klub od různých lidí dostal, se vyjímají některé skutečné perly. "K vůbec prvním věnovaným odkazům patří síťovaný přehoz paní Daniely Kempné z Kopytova. Ten je starý skoro sto let," uvedla historička a muzeoložka Anna Vrábliková, jedna z členek tamní skupiny. O pomoc při shromažďování textilií se ale nehlásili jen místní, nýbrž lidé z celé republiky. Ze všech koutů země v minulých letech přicházely krabice s dečkami, výšivkami a textilem. "Spojila se s námi například i paní z Kolína," poznamenala Anna Vráblíková. Případným dalším dárcům členky vlastivědně-etnografického klubu doporučují, aby se s nimi před zasláním věci zkontaktovali a vyjasnili vše potřebné. Kontakty a více informací k činnosti klubu jsou k dispozici na stránkách bohumínského volnočasového centra www.maryska.cz.
---
"K vůbec prvním věnovaným odkazům patří síťovaný přehoz paní Daniely Kempné z Kopytova."
"Cílem původní výzvy bylo shromáždit materiál, který by posloužil k restaurování bohumínského kroje."
Foto: Materiálu je hodně Vlastivědně-etnografický klub začal před pěti lety oslovením případných dárců dobového textilu a oblečení.
Foto: Textilie chodí do Bohumína z celé republiky.
Foto: Spolek Maryška
O autorovi: Petr Wojnar, redaktor MF DNES