Zpravodajství
31.5.2016 - Kotlíkové dotace: na výběr údajně i kotle, které nesplňují podmínky pro výplatu
Zdroj: Právo
Ročník a číslo: 127
Strana: 18
Autor: Pavel Karban
Mezi 386 kotli na tuhá paliva, na které mohou lidé uplatnit tzv. kotlíkové dotace, jsou i takové, které nesplňují podmínky. Tvrdí to aspoň zástupci Asociace podniků topenářské techniky (APTT) a moravskoslezští výrobci kotlů.
Výsledky testů jednoho kotle od slovenského výrobce jsou dokonce tak špatné, že se nesmí v Česku vůbec prodávat.
"Rozdíl mezi tím, co deklaruje výrobce, a skutečností je velký. Daný kotel by měl být pro nejvyšší emisní třídu pět, nesplňuje však limit ani pro třetí emisní třídu," poukázal ředitel APTT Mojmír Krátký. Problematickými kotli se asociace zabývá od roku 2014, kdy ji na údajně nevyhovující kotle upozornili odborníci.
APTT následně jeden kotel od slovenského výrobce koupila a nechala provést zkoušky ve zkušebně v Brně. Ty potvrdily oprávněnost jejich obav. Podle firmy splňuje kotel emisní třídu pět, u níž platí maximálně 40 miligramů na metr krychlový prachu při 10 procentech kyslíku. Testy kotle ale prokázaly 184 miligramů, což je dokonce víc než třetí třída, kde je maximum 125 miligramů na metr krychlový prachu při 10 procentech kyslíku. "Takový kotel by neměl být vůbec na trhu, neboť od 1. ledna 2014 se mohou v ČR prodávat jen kotle s emisní třídou tři a vyšší," upozornil Krátký.
Asociace předala výsledky České obchodní inspekci. "Ta postoupila stížnost obdobnému orgánu v zahraničí a výsledek byl, že nedošlo k jiné kontrole než překontrolování formální správnosti prohlášení o shodě, respektive toho, co vydává výrobce, s tím, co vydává tamní zkušebna. Takže z jejich pohledu je to v pořádku," povzdychl si ředitel asociace.
Náměstek moravskoslezského hejtmana Daniel Havlík (ČSSD) poukázal na to, že problém s kotli nesplňujícími ekologické podmínky se může zhoršit v okamžiku, kdy si je lidé zakoupí a nechají nainstalovat. "Byli jsme ujišťováni ze strany Státního fondu životního prostředí (SFŽP) i ministerstva životního prostředí (MŽP), že na kraj ani občana to nebude mít žádný finanční dopad. Já si tím až tak jistý nejsem," míní.
Případ kotle od slovenského výrobce nemusí podle něj být ojedinělý. "Evropská komise pak může říct, že jsme použili dotace neoprávněně a budeme je muset vrátit. A jsem zvědav, jak v té chvíli bude stát reagovat," dodal Havlík.
MŽP: vše v pořádku
O jaký kotel, který nevyhověl testům, přesně jde, asociace nesdělila. Odkázala na MŽP, které by podle ní mělo takovou informaci zveřejnit. MŽP ani SFŽP tak ale zatím neučinily.
Podle mluvčí MŽP Petry Roubíčkové nebylo zatím potvrzeno, že by nějaký kotel z tzv. seznamu výrobků a technologií nesplňoval podmínky programu. "S jedním z výrobců řešíme doložení dalších dokladů k prokázání splnění všech podmínek, zejména emisní třídy a ekodesignu, programu z nezávislé zkušebny," uvedla.
Mluvčí doplnila, že u kotle tohoto výrobce zadal SFŽP u brněnského Strojírenského zkušebního ústavu provedení ověření splnění podmínek programu. "Výsledky byly v některých ukazatelích odlišné od údajů dodaných výrobcem, jehož kotel certifikovala Evropskou unií autorizovaná zkušebna v zahraničí. Jelikož oba výsledky byly provedeny oprávněnými nezávislými zkušebnami, které jsou z pohledu EU rovnocenné, čekáme na zpracování a doložení dalšího nezávislého posudku ze zahraniční zkušebny, který poslouží jako arbitrážní," popsala. Pokud by se prokázalo, že nějaký kotel podmínkám nevyhovuje, ví prý MŽP co dělat, aby byla zajištěna případná výměna kotlů bez nutnosti vracet dotaci.
Výrobci se hněvají
Tuzemským výrobcům tepelné techniky však už dochází trpělivost s tím, že se na seznam výrobků a technologií vhodných pro kotlíkové dotace dostaly i kotle, které podmínky nesplňují. "My jsme nuceni investovat desítky miliónů korun do výzkumu a vývoje, abychom posunuli hranici efektivity provozování kotlů. U naší konkurence se to ale očividně neděje. To nás velice decimuje a deprimuje," řekl Roman Sikora, generální ředitel společnosti Viadrus, která v Bohumíně zaměstnává asi tisíc lidí. Poznamenal, že problém špatných kotlů ohrožuje nejen princip a cíl kotlíkových dotací, ale i pracovní místa u českých výrobců topenářské techniky.
---
Čekáme na zpracování dalšího nezávislého posudku ze zahraniční zkušebny, který poslouží jako arbitrážní Petra Roubíčková, mluvčí MŽP
Foto: Palivem budoucnosti by se podle odborníků mohly stát dřevěné pelety. Na snímku kotel na toto palivo.
Foto Profimedia.cz