Zpravodajství
4.8.2016 - Školy stále bojují o studenty
Zdroj: Karvinský deník
Ročník a číslo: 181
Strana: 1
Autor: Tomáš Januszek
Stále volné jsou obory maturitní i ty s výučním listem.
Karvinsko – Absolventi devátých tříd základních škol, kteří dosud nemají jasno v tom, co budou dále studovat nebo čím se vyučí, mají široký výběr oborů s maturitou nebo jen s výučním listem. Volných míst na středních školách na příští školní rok je stále dostatek. Až nadbytek. "Vždy se nabízí až o 30 procent více míst, než je počet dětí, které vycházejí z devátých tříd. V nabídce jsou hlavně obory, o které není příliš velký zájem," řekla náměstkyně hejtmana pro školství Věra Palková.
Kraj tento týden zveřejnil přehled volných míst na středních školách, jejichž zřizovatelem je, ale jsou v něm i místa ve školách soukromých. Tak jen namátkou, největší nabídka je v oborech kuchař-číšník, strojní mechanik, obráběč kovů, zedník, elektrikář, automechanik nebo instalatér. Albrechtova střední škola v Českém Těšíně nabízí specifické obory typu chovatel koní, polygrafik či agropodnikání. Jak Deníku řekla Jana Krausová, studijní referentka Střední školy Bohumín, nejvíce volných míst nabízí tato škola právě v již zmiňovaných oborech elektrikář, automechanik nebo kuchař-číšník. "Hlásí se nám děti ještě poslední týden v srpnu, nikdy ale neobsadí všechna místa," dodala Krausová.
Hodně volných míst má stále také například Střední odborné učiliště a Střední škola Dakol, která má pobočky v Petrovicích, Orlové i Havířově. "Přijímací řízení probíhá průběžně. Volných míst je dost," řekla vedoucí osobního oddělení Dagmar Lajczyková. Školy o nové studenty bojují nejen širokou a stále otevřenou nabídkou, ale uchazeči ani neskládají přijímací zkoušky. To se ale už příští rok změní. "Od školního roku 2017/2018 se budou skládat přijímací zkoušky na všechny typy středních škol, včetně těch soukromých," dodala náměstkyně hejtmana Věra Palková.
Pokraeování ze strany 1 Zájem o nové studenty ale stále mají i odborné střední školy. Dokonce i gymnázium s polským jazykem vyučovacím v Českém Těšíně má ještě volná místa. Studenty ale stále shání i průmyslové školy – pro obory elektrotechnické a strojírenské. "O strojírenské obory se zájem v posledních letech zlepšil. Přičítám to i tomu, že se o své budoucí zaměstnance začaly zajímat přímo strojírenské firmy v regionu, které studia podporují," řekla Věra Palková. Jako rizikové naopak vidí obory stavební. Zájem pak podle ní opadá o studium na obchodních akademiích. Podle náměstkyně Věry Palkové je situace ve středním školství v kraji stabilizovaná a nabídka je dostatečná. I když, jak říká: "Ne vždy odpovídá struktura oborů potřebám a poptávce zaměstnavatelů."