Zpravodajství
1.6.2017 - Tuny návnad. I takový je boj s potkany
Zdroj: Karvinský deník
Ročník a číslo: 126
Strana: 1
Autor: Pavla Krůčková
V kraji odstartovala velká jarní deratizace kanalizačních sítí. Hubitelé rozmístí více než tři tuny jedovatých nástrah.
Karvinsko – Statisíce potkanů migrují denně kanalizační sítí mezi městskými sídlišti, kontejnery a nejrůznějšími vývařovnami. Na potkany, kteří kanalizaci využívají doslova jako síť silnic, si teď v rámci plošné deratizace políčily desítky hubitelů, kteří do chodeb kanálů, kanalizačních čerpacích stanic či čistíren odpadních vod postupně nakladou více než tři tuny jedovatých nástrah. Další návnady ve svých objektech položí i sama města, obce a firmy.
Cílem akce je zabránit nekontrolovatelnému množení potkanů, kterých jsou už teď v některých městech desetitisíce. "Kanály jsou pro potkany zásadní. Díky nim se rychle přesouvají za novou potravní nabídkou, kde si dále hloubí spletitou síť chodeb. Všudypřítomné zbytky jídel vyhozené do popelnic nebo do odpadních vod jsou ideální potravou pro hlodavce, kteří se pak rychle a nekontrolovatelně množí. Snažíme se o problému informovat už od základních škol, ale situace se nelepší," vysvětluje mluvčí Severomoravských vodovodů a kanalizací Marek Síbrt.
BROJÍ I RADNICE
Mezi kritická místa patří kontejnery na sídlištích, potravinářské podniky či okolí vývařoven a nemocnic. Problém s přemnoženými hlodavci si uvědomují také jednotlivé radnice, řada z nich pak vydala i obecně závazné vyhlášky o hromadné deratizaci. "Naše městská vyhláška nařizuje všem majitelům nemovitostí a provozovatelům kanalizační a vodovodní sítě povinnou deratizaci. Provozovatelé přitom dobře reagují i na podněty obyvatel a města. Nelze říct, že nějaké místo by bylo problémem potkanů postiženo neustále, obecně ale platí, že tam, kde žijí problémoví lidé, tak je i více problémů," říká mluvčí karvinské radnice Šárka Swiderová s tím, že sama Karviná provádí deratizaci v městských objektech dvakrát do roka. Pravidelně v dubnu a na podzim probíhá plošné hubení také v Bohumíně. "Termíny jsou vybírány záměrně tak, abychom vyhubili nejen dospělé jedince, ale i jejich mláďata," vysvětluje mluvčí bohumínského magistrátu Lucie Kolková.
Pokračování na straně 3
Pokračování ze strany 1
Kolková dodává, že častěji jsou deratizátoři povoláváni například na zdejší ulici 9. května pod železárenský most, kde jsou dvě menší soukromé ubytovny. Kromě vyhlášek a pravidelných deratizací se pak některá města přiklonila i k méně typickým cestám. Například v Havířově chtějí proti hlodavcům nasadit puštíky obecné, pro které jsou potkani běžnou kořistí. Podle mluvčí havířovské radnice Jany Dýbové však zde musí tito noční ptáci nejdříve zahnízdit, proto magistrát již před časem rozmístil po městě několik budek. Celoplošná deratizace kanálových sítí bude probíhat do konce června postupně od Českého Těšína až po západní část Moravskoslezského kraje. V případě potřeby proběhne na podzim na problematických místech ještě takzvaná ohnisková deratizace. Jak Síbrt dodává, všechny nástrahy jsou kladeny či zakopávány několik metrů pod zem, a nejsou tudíž nebezpečné pro psy a další zvířata.