Zpravodajství
10.7.2017 - Benátky na Moravě
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Ročník a číslo: 157
Strana: 4
Autor: Pavel Švec, Adéla Paclíková
Povodně proměnily mnohá česká a moravská města. Někde dala voda ulicím novou podobu. To, co přišlo po vydatných deštích v červenci roku 1997, nikdo nečekal. Někde napadlo za tři dny tolik vody, že by na to obvykle nestačil ani půlrok. Hladiny řeky Odry a Moravy se zvedly až k úrovni pětisetleté vody. A do té doby nepředstavitelná povodeň spustila katastrofu. Stovky měst a obcí se ocitly pod vodou. Voda trhala silnice, mosty, bortila domy. A bohužel i zabíjela. Redaktoři MF DNES se vydali do měst, kde záplavy škodily nejvíce. Jsou opravená, stržené mosty nahradily nové, vybudovaly se protipovodňové hráze, valy a bariéry. Někde však stále panují obavy, že to všechno stačit nebude a hororové scény se zopakují. Například Krnov v Moravskoslezském kraji před dvaceti lety připomínal Benátky.
Řeky Opava s Opavicí se vylily do ulic a voda se v nich držela několik dní. Ve městě se dokonce objevily čtyři případy rabování obchodů. "V Krnově-Kostelci byl na řece Opavě odstraněn jez, rovněž tam byly zvýšeny hráze. Chrání část Kostelce," popisuje mluvčí krnovské radnice Dita Círová. Připouští však, že lidé po dvaceti letech očekávali více protipovodňových opatření. "Postup bohužel brzdí nedokonalá legislativa a soukromí vlastníci," říká Círová a upozorňuje, že chystaná opatření souvisí i s plánovanou přehradou Nové Heřminovy, jejíž stavba se však kvůli sporům mezi Povodím Odry a vedením tamní obce stále oddaluje. Protipovodňovou funkci má plnit i připravovaný severovýchodní obchvat Krnova. Katastrofu přinesla voda třeba i do padesát kilometrů vzdáleného Bohumína. Rokem 1997 to však neskončilo. Například v roce 2010 příhraniční město na Karvinsku s velkou vodou opět těžce bojovalo. Před dvaceti lety Odra i místní malé toky zaplavily velkou část města včetně centra, přesun po ulicích umožňovaly jen loďky, stovky lidí se musely evakuovat. Město přišlo o několik mostů. To rozpohybovalo úřady k protipovodňovým opatřením. Do té doby se o nich jen uvažovalo, ale nic neprovedlo.
Před vodou chrání dálnice
Nyní je tomu jinak. Město na mnoha místech chrání valy, chystá se budování dalších. Plnohodnotnou protipovodňovou ochranou se stala i nová dálnice. Podobně jako ve slezském Krnově ani lidé z Ústí nad Orlicí nejsou úplně spokojeni s tím, co se v posledních letech udělalo proti nebezpečí další větší povodně. "Dnes je řeka lépe regulovaná, ale jestliže se po této povodni koryto čistilo, už zase zarůstá. Tak jen doufám, že kvůli tomu nebude zase nějaký problém," svěřuje se jeden z místních, Miloš Ferkl. Město před přívalovou vlnou chrání zvýšená hráz třináct kilometrů vzdáleného rybníku Hvězda. Hodně práce se odvedlo i při úpravě koryta místní říčky Třebovky, která se za městem vlévá do Orlice. Výstavba bezpečnostních zdí u soutoku se zatím připravuje. "Mně ještě chybí protipovodňová opatření na Tiché Orlici. Nevím, jestli je to kvůli financím, anebo ekologickým problémům, ale je to ubohé. Chybí mi také víc snahy Lesů ČR o Knapovský potok, který je obrovskou sběrnicí vody přivádějící vodu do města," tvrdí bývalý starosta Karel Škarka.
Bahňák pod nánosy bahna
Otrokovice nedaleko Zlína, 10. července 1997. Část města zaplavuje voda. Den předtím se protrhl železniční násep nad městem, který sloužil jako hráz obrovského jezera naplavené vody, a čtvrť baťovských domků Bahňák se změnila v mokřady se čtyřmi miliony kubíků vody. "Paradoxně kvůli povodním teď Bahňák vypadá lépe než dřív. Hodně lidí si opravilo baťovské domky, které tady stojí, jsou natřené, mají přístavby. Postavily se tady i nové bytové domy. Dnes už vznikly hráze, ale stoprocentně chránění nejsme nikdy, voda může stejně přijít z jezera Štěrkáč nebo zase od řeky Moravy," upozorňuje obyvatel lokality Bahňák Pavel Novák. Jen ve Zlínském kraji, který patřil k nejvíce postiženým, se za dvacet let postavilo mnoho staveb, aby se důsledky velkých povodní alespoň zmírnily. K nejvýznamnějším patří rekonstrukce hrází v Záhlinicích a Kvasicích, Napajedlech, v Uherském Hradišti a Uherském Ostrohu. Byly vybudovány i hráze chránící před velkou vodou právě Otrokovice a Napajedla. Dokončena je část protipovodňových opatření v Uherském Hradišti. V Kroměříži se navyšovaly břehy řek Morava a Moštěnka.