Zdroj: Karvinsko
Ročník a číslo: 35
Strana: 28
Autor: čin

Turnaj olympijských nadějí v Horní Suché zaujal. Horní Suchá – Vzpěračský klub Oty Zaremby z Horní Suché uspořádal mezinárodní turnaj olympijských nadějí Visegrádské čtyřky do 18 let. Startovala juniorská družstva chlapců a dívek z Polska, Maďarska, Slovenska a Česka. Soutěž zahájil starosta obce Horní Suchá Jan Lipner a předseda Českého svazu vzpírání Petr Krol. Do soutěže nominovala každá reprezentace sedm svých nejlepších juniorek a osm nejlepších juniorů. V kategorii juniorek zvítězilo družstvo Polska (819 bodů) před Maďarskem (782), Slovenskem (757) a domácím Českem (669). Naší nejlepší závodnicí byla Vendula Šafratová z Horní Suché, svěřenkyně trenéra Pavla Kheka. V celkovém pořadí skončila na 13. místě. "Při jejím věku je to ale obdivuhodné, protože je jí teprve třináct, takže proti sobě měla i o pět let starší soupeřky a prosadit se mezi nimi stojí nějaké úsilí," upozornil trenér Khek.

Vendula si zlepšila osobní rekord ve váze do 48 kg, když ve dvojboji zvládla dostat nad hlavu 109 kilo (50 + 59). Český tým reprezentovali z okresních závodníků ještě Markéta Bijoková (H. Suchá), Aneta Žaganová a Pavlína Jadrníčková (obě Bohumín). Také v soutěži juniorů zvítězili mladí Poláci (2036 bodů) před Maďarskem (1867), Českem (1850) a Slovenskem (1666). Náš nejlepší závodník Martin Štreichl (Horní Suchá) obsadil konečné 6. místo s výkonem 272 kg (113 + 159). Další svěřenec trenéra Pavla Kheka překonal nový český rekord juniorů do 17 let ve váze do 85 kg v nadhozu (159). Jeho oddílový kolega ze Suché František Polák, svěřenec trenérů Emila Brzósky a Luboše Sršně, překonal český rekord juniorů ve váze do 56 kg hned čtyřikrát. Jednalo se o trh (96 kg), nadhoz (116 kg) a dvojboj (207 a 212 kg). Konečné sedmé místo je také pěkný výsledek. Z Horní Suché v týmu ČR ještě reprezentovali Petr Kmeťo a Patrik Buchta. "Soutěž byla organizačně velmi dobře zvládnuta. Za to patří dík vedoucím organizačním pracovníkům Ladislavu Pásztorovi (předseda mezinárodní komise ČSV – pozn. red.) a Emilu Brzóskovi (předseda komise mládeže ČSV– pozn. red.). Samozřejmě že ruku k dílu přiložili i ostatní členové sportovního klubu Horní Suché," poznamenal první muž českého vzpírání Petr Krol. Čestným hostem soutěže byl olympijský vítěz Ota Zaremba, s jehož jménem je místní sportovní klub svázán.