Zpravodajství
6.9.2017 - Technické muzeum vystavuje jachtu Niké
Zdroj: Právo
Ročník a číslo: 207
Strana: 5
Autor: Lucie Fialová
Jeden z pokladů své lodní sbírky, jachtu Niké, kterou postavil slavný český mořeplavec Richard Konkolski v půli 70. let minulého století, a obeplul s ní zeměkouli, vystavuje od úterý Národní technické muzeum (NTM). "Niké vypráví příběh svého vzniku a dobrodružných plaveb kolem světa. Ukazuje ale také odhodlání a nezdolnou vůli jejího tvůrce, který byl nucen k uskutečnění svých mořeplaveckých snů si nejen sám postavit loď, ale též vybojovat mnoho bitev s úřady, aby mohl své tužby naplnit," řekl ředitel muzea Dopravy NTM Arnošt Nezmeškal. "Kvůli tomu byl postaven před rozhodnutí vzdát se svých snů, nebo opustit svou milovanou rodnou zem. Zvolil emigraci, ale zůstal vlastencem a vždy plul pod československou vlajkou," dodal.
Plachetnici postavil Konkolski v panelovém bytě v Bohumíně v roce 1968. "Bylo to velice obtížné, protože tehdy jste nekoupili pryskyřici ani laminát, ani překližku. Loď obsahuje pět set kilo olova, to jste museli po starých barácích shánět nepotřebné vodovodní trubky. Plachty jsem šil sám, na ocelová lana jsem musel sehnat drát," vzpomínal u 742 cm dlouhého plavidla, na kterém se odpracovalo pět tisíc hodin. Konkolski se stal prvním Evropanem, který absolvoval plavbu kolem světa v obou směrech, a prvním člověkem, který zvládl tři sólo plavby kolem světa. Jeho zájem o jachting a o moře trval od malička. "Pocházím z Bohumína, všude dokola se nachází voda," smál se. Na šedesátidenní závod osamělých mořeplavců přes Atlantik Niké odstartovala v červnu 1972.
Na vodě strávil dohromady pět let. Nebylo to nijak jednoduché. Podmínky ano. Start Anglie, cíl Spojené státy, jedna loď, jeden muž, žádná pomoc zvenku. V té době neexistovala GPS, člověk se orientoval podle hvězd, slunce, pak máte mlhu u New Foundlandu, kde ztroskotal Titanic, týden nevíte, kde jste. Nebezpečí vládne neustále. vzpomínal Konkolski, který na vodě strávil dohromady pět let svého života. Po soutěži pokračoval kolem světa. Niké se podle něj stala druhou nejm.enší lodí, která putování zvládla. "Když zuřily hurikány, zůstával jsem na místě, pracoval jsem jako řezník, stavěl jsem domy, abych si vydělal na cestu, protože jsem startoval s pěti dolary v kapse," řekl Právu.
V roce 1976 při dalším ročníku závodu osamělých mořeplavců vylovil z vln bouřlivého Atlantiku druhé místo ze 125 účastníků. Pro další soutěžení si postavil dokonalejší loď. Tuzemské úřady mu však nedovolily vyplout. Takže odjel bez papírů. "Začal soud, dostal jsem jedenáct let, samozřejmě jsem se nevrátil," vysvětlil, proč se usadil v New Portu. Dnes žije v Česku. Na moře se nechystá. "Je daleko důležitější zpracovat ohromné množství materiálu, který jsem shromáždil. Nedávno jsem vydal 18. knihu, mám v plánu dalších 15 až 20, budu muset žít do stovky," plánoval v žertu. Původní Niké ležela několik let ve skladu. Později byla prodána do soukromých rukou. Noví majitelé s ní ztroskotali na Jadranu, ale loď byla přivezena zpět do ČR. Po roce 2000 Niké získal Český svaz jachtingu, který ji nechal opravit, přičemž díru v boku upravil na okno umožňující nahlédnutí do podpalubí. NTM ji pořídilo v roce 2004.