Zpravodajství
25.10.2017 - Právní poradna, novinky v zákonech, vaše dotazy
Zdroj:
Ročník a číslo: 43
Strana: 32
Autor: JUDr. Jana Poslední
Hračka může být i nebezpečná
Hračku vybíráte podle toho, zda je hezká a bude dítěti užitečná. Při výběru hraček pro děti je ale jednou z důležitých věcí i bezpečnost. Tu vymezují vyhlášky a zákony v ČR a EU týkající se jak fyzikálních vlastností, tak obsahu nebezpečných chemických látek. Bohužel ne všichni výrobci se těmito zákony řídí, a tak se v poslední době čím dál častěji objevují hračky, které jsou stahovány z prodeje, protože jsou dětem nějakým způsobem nebezpečné. Jedná se převážně o výrobky z Číny, ale také z Německa, Polska, USA apod. Pokud si říkáte, že hračky nekupujete ve stáncích, a tak vašemu dítěti nebezpečí nehrozí, není to tak úplně pravda. Například i zboží známé značky Mattel bylo stahováno z prodeje. Pomoci může výběr hraček podle loga: Kupujte spíše ty s certifikátem Bezpečné hračky či Bezpečná a kvalitní hračka, případně Česká kvalita. Ty zaručují nezávadnost zboží s nezávisle ověřenou kvalitou. Varování před nebezpečnými výrobky včetně hraček najdete například na webu Ministerstva zdravotnictví ČR.
RODIČOVSKÝ PŘÍSPĚVEK 2018
Příští rok přinese nová pravidla
Pokud máte či budete mít děti, asi vás zajímá, jak do rodinného rozpočtu přispěje rodičovský příspěvek a jak se změní v příštím roce. Dávku nově upravuje novela zákona o státní sociální podpoře. Rodiče si ho od 1. ledna 2018 budou volit takto: a) Do částky nepřevyšující 7600 Kč měsíčně. Rozšiřuje se tak možnost čerpat rodičovský příspěvek ve vyšší částce pro takzvaně nemocensky nepojištěné rodiče. Těmi jsou studenti, nepracující, ženy v domácnosti či OSVČ, které si neplatí dobrovolné nemocenské pojištění. b) Do částky převyšující 7600 Kč měsíčně, jestliže je aspoň jednomu z rodičů v rodině možné stanovit k datu narození nejmladšího dítěte v rodině 70 procent 30násobku denního vyměřovacího základu v částce převyšující 7600 Kč (tato suma je zároveň maximální možnou částkou rodičovského příspěvku (32 640 korun). U rodičů s vysokými příjmy bude možné vyčerpat celou částku rodičovského příspěvku na jedno dítě, tedy 220 000 korun zhruba za šest měsíců.
Pokud bude možné u každého z rodičů stanovit ke dni narození dítěte uvedený denní vyměřovací základ, vyjde se při stanovení výše rodičovského příspěvku z toho denního vyměřovacího základu, který je vyšší, nebo a) ve výši 1,5násobku částek uvedených v písmenu a) nebo b) v případě péče o vícerčata, nejvýše však do výše 1,5násobku 70 procent 30násobku denního vyměřovacího základu měsíčně. Rodiče vícerčat tak budou mít nárok na 1,5násobek částky 220 000 Kč, tedy celkově na 330 000 korun, a mohou si vybrat variantu čerpání až do maximální možné částky 48 960 korun měsíčně. Ti, kteří nejsou nemocensky pojištění, pak do 11 400 korun měsíčně. Rozhodování o čerpání této dávky se v zásadě nemění. Pro změnu výše rodičovského příspěvku až do maximální možné částky se mohou rodiče podle potřeb rodiny rozhodnout jedenkrát za tři měsíce. Stávající příjemci rodičovského příspěvku mají právo vybrat si jinou variantu, a to podle nově nastavených podmínek od ledna příštího roku. Úplné podmínky pro přiznání rodičovského příspěvku najdete v právním předpise nebo je vysvětlí pracovníci místně příslušných úřadů práce.
- Platí i ústní závěť?
- Měla jsem dědit po bratranci, ale přihlásil se jeho přítel, že prý mu bratranec v nemocnici před smrtí vše ústně odkázal. Údajně na to má svědky. Je taková závěť platná? Andrea T., Bohumín
Takzvané úlevy při pořizování závěti se týkají situací, kdy je člověk v ohrožení života. V nich má právo pořídit závěť ústně před třemi současně přítomnými svědky. Nepředloží-li svědci záznam o zůstavitelově poslední vůli, bude důvodem dědické posloupnosti soudní protokol o jejich výslechu. Pokud tento protokol vyzní v tom smyslu, že závěť je platná, získá příslušný dědic vše, protože závěť má přednost před děděním ze zákona. Pak byste s dědictvím počítat nemohla.
- Kdo řeší a sleduje legionellu?
Rozvody teplé vody v bytových domech mohou někdy představovat zdravotní riziko, a to kvůli výskytu legionelly. Ta dokáže vyvolat těžký zápal plic, který může vést až k úmrtí. Co k tomu říká naše legislativa? "Závazné limity v teplé vodě pro ukazatele legionelly jsou stanoveny pro ubytovací a zdravotnická zařízení. Výrobci teplé vody pro bytové domy nemají ze zákona povinnost sledovat její kvalitu s výjimkou výrobců teplé vody pro osobní hygienu zaměstnanců. Pro ukazatele legionelly pro teplou vodu v bytových domech je stanovena jen doporučená hodnota. Výrobce teplé vody neodpovídá za nedodržení hygienického limitu ukazatele jakosti teplé vody způsobené vnitřním vodovodem nebo jeho údržbou. Jen musí informovat odběratele o problému a opatřeních, která povedou k jeho odstranění. Při výskytu legionelly ve vnitřních rozvodech bytových objektů zjednává nápravu vždy vlastník objektu," vysvětluje MUDr. Vladimíra Zárubová z Hygienické stanice hlavního města Prahy.