Zpravodajství
11.11.2017 - Útulky volají po centrálním registru psů
Zdroj: Právo
Ročník a číslo: 262
Strana: 13
Autor: Aleš Honus
Citovaný: Lucie Balcarová
Zaběhl se vám očipovaný pes a myslíte si, že když skončí v útulku, vám hned zavolají, abyste si pro něj přijeli? Omyl! Zkušenosti z poslední doby ukazují, že tomu tak není. Kód, který čip obsahuje, totiž musí být někde zaregistrován. Jenže takových registrů je celá řada a někteří majitelé svého psa nikam nezaregistrují. Veterináři a také psí útulky proto volají po zřízení centrálního registru psů, kam by se informace hlásily hned po očipování. A to nejpozději do roku 2020 kdy již bude čipování psů ze zákona povinné. Problémy s hledáním majitelů zaběhlých očipovaných psů jsou poměrně časté. Například v bohumínském útulku končí vysoký počet psů s čipem, který není zaregistrován v žádném registru. Hledání, komu zatoulané zvíře patří, je pak složité.
"Právě v těchto dnech jsme řešili případ psího nalezence, který skončil v našem městském útulku. Pes měl čip, který ale bohužel nebyl zaregistrovaný. Proto jsme museli po majiteli pátrat jinými cestami, například přes ostatní útulky," tvrdí Tomáš Průšek z odboru životního prostředí bohumínské radnice, která psí útulek provozuje. Podle něj by každý majitel psa měl mít na paměti, že čip bez registrace v databázi je pro útulek velmi slabým vodítkem. "Pes totiž může skončit o desítky kilometrů dál, než kde je jeho domov," upozorňuje mluvčí bohumínské radnice Lucie Balcarová. V České republice je bohužel systém registrace psů velmi nepřehledný, registrů funguje na podobném principu celá řada. "Evidování psa do registrů není povinné, zůstává na majitelích. Všem pejskařům však doporučujeme, aby alespoň do jednoho z registrů své zvíře zaevidovali. Skutečnost, že v Česku nemáme centrální registr, je nevyhovující a mělo by se s ní něco dělat. Nicméně je stále lepší mít psa zaevidovaného v jedné či více databázích než nemít registraci vůbec," doplnil Průšek.
S tím souhlasí i ostravská veterinářka Lucie Pilařová. Podle ní čip obsahuje pouze kód, ze kterého nelze určit ani adresu majitele, ani žádné další identifikační údaje. Je přitom otázka, zda by zapsání těchto informací do čipu nebylo v kolizi s právem na ochranu osobních údajů. "Centrální registr by byl rozhodně lepším řešením," řekla Pilařová. Skutečnost, že řada očipovaných psů nakonec skončí u nových majitelů, protože se nepodaří původního majitele dohledat, potvrzuje rovněž vedoucí ostravského útulku. "Není to ve velké míře, ale setkáváme se s tím," řekla. Majitelům, kterým se zaběhne očipovaný pes, pak doporučuje nahlásit to nejenom na městskou policii a na útulky v místě svého bydliště, ale také v okolních okresech. Čipování je dnes nejrozšířenější formou identifikace psů, provádějí je veterináři. Zatím je pouze dobrovolné, od roku 2020 ale již bude povinné. Číslo čipu, který je umístěn doživotně pod kůží zvířete a zarůstá do tkáně, je čitelné speciální čtečkou.