Zpravodajství
9.1.2018 - Sedm statečných stálo na startu
Zdroj: Region Opavský a Hlučínský
Ročník a číslo: 2
Strana: 15
Autor: redakce
Začínat z ničeho a vybudovat úspěšnou firmu je snem mnoha lidí.
Majitelům a zaměstnancům společnosti PRESSHYDRAULIKA, s. r. o., se to povedlo. V roce 2017 oslavila firma osmnáctiny, při necelých čtyřiceti zaměstnancích má roční obraty kolem sta miliónů korun a plánuje další růst. K tomu ovšem potřebuje především nové kvalifikované zaměstnance. Firma, dnes sídlící v Jaktaři, vznikla na konci září roku 1999 jako dceřiná společnost ŽDB, a.s. Bohumín, a nesla tehdy název ŽDB Hydraulika, s.r.o. V roce 2004 došlo v ŽDB, a.s. ke změně vlastnické struktury a čtyři opavští spolumajitelé se rozhodli jít do rizika, koupili vlastnické podíly a název firmy změnili na nynější PRESSHYDRAULIKA. Společnost se zabývá vývojem a výrobou hydraulických lisů, hydraulických zařízení, elektrických vybavení strojů a řídících systémů a prodejem silových hydraulických prvků. Na počátku přitom firma měla pouze sedm zaměstnanců (technici, obchodník, ekonomka a elektromontér).
"Všech lidí, kteří stáli na samém začátku existence naší společnosti, si nesmírně vážím," zdůrazňuje ředitel a jednatel Martin Ševčík. Začínali v malé konstrukční kanceláři na Jánské ulici v Opavě a následně si pronajali první montážní prostory v Bohumíně, kde začali vlastníma rukama skládat první lisy. "Jednatelé spolu se zaměstnanci svařovali a montovali. Převlékali jsme se po práci v kanceláři doslova z obleků rovnou do montérek a měli v Bohumíně jednu starou plechovou skříň, kde jsme měli všechno nářadí," vzpomíná s úsměvem na nelehké začátky jeden ze spolumajitelů Martin Ševčík. V prosinci 2002 se firma přestěhovala do nového výrobního závodu v Jaktaři, který vybudovali na zelené louce. "Šli jsme do toho doslova s holým zadkem, ale odvaha nám nikdy nechyběla. Tenkrát nebyly žádné dotační programy pro firmy s krátkou historií a s roztřesenýma rukama jsme podepisovali v bance úvěry, za které jsme ručili vším, co jsme měli. Nicméně vše se podařilo splatit a již v roce 2007 jsme prodloužili výrobní halu a vybudovali důstojné sociální zázemí. V té době už jsme měli dvacet zaměstnanců," popisuje Martin Ševčík.
V roce 2009 byla vybudována další hala a v roce 2017 byla dokončena zbrusu nová moderní montážní hala za 20 milionů korun. "Máme přikoupeny další pozemky a je tady perspektiva budoucího rozvoje," dodává Martin Ševčík. Firma je úspěšná a na nedostatek zakázek si nemůže stěžovat, takže jakmile vystaví nové prostory, záhy stejně kapacita nestačí. Hydraulické lisy z Jaktaře jsou po celém světě Ve firmě se dělá kompletní servis, to znamená od projekce přes výrobu, montáž a naprogramování, až po montáž a uvedení do provozu u zákazníka. Proces funguje dvěma způsoby. Buď zákazník hydraulický lis již má a chce postavit podobný stroj, anebo přijde pouze s výrobkem a lis se pro něj vyrobí na míru. Dnes už se zde vyrábí i stroje o hmotnosti kolem sedmdesáti tun s lisovací silou až 1000 tun."Jak rostla naše odvaha, tak s odvahou rostly i ty lisy," vysvětluje s úsměvem Martin Ševčík.
Výroba je určena především pro automobilový průmysl, ale i další odvětví. Ve zde vytvořených lisech se zpracovávají i keramické či plastické materiály a některé jsou speciálně určené pro prostředí s nebezpečím výbuchu (např. výroba zápalek, lisování složí, apod. - pozn. redakce). Stroje z Jaktaře bychom nalezli nejen u nás v České republice, ale kupříkladu i v USA, Mexiku, Portugalsku, Francii, Německu, Polsku, Slovensku, Maďarsku, Turecku, Ukrajině, Rusku, Číně, Saúdské Arábii, Kuvajtu, Egyptě a dalších zemích. Nevyrábí se zde ovšem jen nové stroje, ale také opravují starší. PRESSHYDRAULIKA, s.r.o. Přemyslovců 630/41, Opava Některé lisy se musí rovněž modernizovat, protože se postupně mění bezpečnostní normy.
Martin Ševčík: Se zaměstnanci si tykám
V dalším a rychlejším růstu brání společnosti v podstatě jediné, a to nedostatek kvalifikované pracovní síly. Věkový průměr zaměstnanců se rapidně zvyšuje a změna tohoto trendu je bohužel v nedohlednu. "S nadsázkou říkám, že ti staří machři by měli povinně odevzdávat DNA, abychom je dokázali v budoucnu klonovat. My fungujeme na zakázkové bázi, což znamená, že téměř každý produkt je originál. A pro takovou práci jsou nezbytné odborné znalosti, zkušenosti a kreativní myšlení. Stará garda pomalu odchází, jde zejména o obráběče a montéry ve věku padesát let a víc. A mladí se do manuální práce, u které je navíc potřeba i přemýšlet, nehrnou".
Martin Ševčík nezastírá, že jde o těžkou a složitou práci, ale jedním dechem dodává, že její pozitiva značně převyšují negativa a rozhodně má budoucnost. "Nebudu tvrdit, že už to není práce, při které se můžete ušpinit, ale pořádný chlap by se toho přece neměl bát. Spousta lidí dnes hledá akční život na internetu, ale on je přece všude kolem nás, jen nesmí chybět trochu fantazie. Nedávno jsme třeba montovali v poušti v Saudské Arábii stroje a v takových podmínkách je to téměř jako ve válce, kde platilo "voják se stará, voják má". V takových situacích potřebujete vedle sebe lidi, kterým na 100% věříte, a kteří se nepodělají při prvním průšvihu. Je to reálný svět a je to úžasná práce, na kterou ve finále můžete být hrdí," konstatuje Martin Ševčík a pokračuje: "Spolupracovali jsme i s agenturními pracovníky, ale nejednalo se o nejlepší zkušenost. Nemyslím si, že to je systém, který je vhodný pro firmu našeho typu. Nejcennější část naší společnosti vždy tvořil a tvoří kvalitní tým kmenových spolupracovníků. Tým zodpovědných pracovitých lidí, kterým není lhostejná vlastní budoucnost, ani budoucnost naší firmy, tým lidí, kteří jsou ochotni a schopni přijmout za svou firemní strategii a úspěšně prosazovat její cíle. Jsem rád, že takové lidi dnes mám kolem sebe. Mohu s čistým svědomím říci, že tento obor je perspektivní. Technologie tváření je stará stovky let a pořád se vyvíjí. Je to totiž vysoce produktivní technologie, při které vzniká nejméně odpadu a pro svou ekonomičnost se používá ve všech odvětvích průmyslu s hromadnou výrobou."
Velkou výhodou firmy je nejen více než slušné ohodnocení kvalitních zaměstnanců, ale rovněž moderní a příjemné zázemí a téměř rodinná atmosféra, která ve velkých fabrikách o několika stech pracovnících nehrozí. "Jsme menší firma a dokážeme našim lidem lidsky vyjít vstříc v různých životních situacích. Všechny zaměstnance znám jménem, s drtivou většinou si tykáme a slavíme spolu životní jubilea," potvrzuje na závěr Martin Ševčík s tím, že ihned by byl připraven přibrat nejméně šest dalších zaměstnanců.