Zpravodajství
11.5.2018 - Titul a medaile z Evropy
Zdroj: Karvinský deník
Ročník a číslo: 108
Autor: Martin Ruščin
Karviná – Zástupci karvinské Školy Taekwondo ITF byli mimořádně úspěšní na mistrovství Evropy v estonském Tallinnu, odkud si přivezli osm medailí, z toho tři v individuálních disciplínách. To je ojedinělý výsledek.
Karvinští, kteří mají své pobočky i v dalších okolních městech (Havířov, Bohumín, Ostrava), měli v národním týmu hned šestici svých zástupců. Tolik jich v reprezentaci žádný jiný klub neměl.Adam Chlebek, Jakub Tvardek, Barbora Šebestová a tři nováčci v reprezentaci Klára Kroviařová, Tereza Tobolová a Lucie Müllerová obstarali svým umem zisk dvou zlatých, dvou stříbrných a čtyř bronzových medailí a přispěli tak k šestému místu České republiky v hodnocení národů.
Mimochodem, české taekwondo patří v Evropě k nejúspěšnějším, což dokládá i letošní zisk deseti zlatých, osmnácti stříbrných a devatenácti bronzových medailí!V Tallinnu se českému taekwondu kromě medailových úspěchů podařil ještě jeden kousek hodný zaznamenání. Česko totiž bude v roce 2020 (v Praze) samo pořádat šampionát starého kontinentu. Zasloužila se o to česká delegace v čele s Kamilem Šamalem, propagátorem tohoto sportu a lídrem regionálních škol taekwonda. „Naposledy se u nás Evropa konala v roce 2002 v Třeboni, od té doby nic,“ poznamenal Kamil Šamal.
Je třeba říct, že zatímco mistrovství světa se pořádá odděleně pro seniory a mládežnické kategorie, na Evropě startují každým rokem všichni společně. „Včetně žáků, ale ty jako Česká republika do sportovního boje nezařazujeme. Podle nás je na to ještě brzy. Startují tak jen junioři, senioři a veteráni, to jsou závodníci nad čtyřicet let,“ přiblížil Šamal.
Medaile jen cinkaly
Adam Chlebek patří k tahounům národního týmu už od zisku titulu mistra Evropy v roce 2012. V Estonsku obhajoval stříbro z loňského roku z Liverpoolu, nicméně v individuálních disciplínách se mu moc nedařilo.Vše si vynahradil v disciplínách týmových. Tam si totiž doplnil rovnou kompletní sadu medailí. V týmových sestavách brali Češi zlato po finálové výhře nad Rusy, čímž obhájili loňský titul. Ve speciálních technikách, které představují kopy do výšky, z toho byla stříbrná medaile a v silovém přerážení zase bronz. Zde byl Chlebek vyloženě oporou týmu. Další bronz pak přidal se svými kolegy v sebeobraně.Lucie Müllerová se po Chlebkovi stala druhým evropským vítězem z karvinské školy. Na zlato dosáhla v boji do 45 kilogramů v kategorii mladších juniorek (14 a 15 let).Bronzem se jí v kategorii do 55 kg a také v kategorii mladších juniorek přiblížila Tereza Tobolová. Také odvedla skvělou práci.
Jakub Tvardek přidal další individuální úspěch ve váze do 65 kilo mezi mladšími juniory. Bral stříbro, přičemž titul evropského šampiona měl na dosah. „Ve finále s Rusem na začátku druhého kola bodoval čtyřbodovou technikou, to se opravdu vidí málokdy. Hala aplaudovala a my si říkali, že takový náskok už nemůže ztratit. Bohužel ztratil,“ zalitoval Šamal. Nutno dodat, že Tvardek jel na Evropu takřka bez tréninku kvůli prodělané mononukleóze.
Tvardek pak přispěl k bronzu ještě v týmové soutěži speciálních technik (kopy do výšky).Müllerová, Šebestová, Tobolová a Kroviařová se v Tallinnu zúčastnily i týmové soutěže mladších juniorek v boji. Sice neuspěly, ale v této sestavě loni šokovaly sportovní veřejnost titulem mistryň republiky mezi juniorkami do 18 let, ačkoliv všechny měly věkový i váhový handicap oproti většině soupeřek.„Rozhodně bylo pozitivem, že každý z našich zástupců, i těch, kteří na medaili nedosáhli, vyhrál v těžké konkurenci aspoň jeden zápas,“ doplnil Šamal.
Úspěšným vystoupením si Karvinští přiblížili start na letním MS v běloruském Minsku a museli reprezentační trenéry jasně přesvědčit o oprávněnosti své nominace.Chybělo totiž málo a třeba Müllerová na vrcholnou akci vůbec neodcestovala, protože se jí pozvánka do reprezentace dlouho vyhýbala, ačkoliv snad pět let v kuse vozila z mezinárodních podniků jednu medaili za druhou.Teď přispěla do české pokladnice kovem nejcennějším.