Zpravodajství
24.5.2018 - Seniorům do bytů požární hlásiče
Zdroj: Karvinský deník
Ročník a číslo: 119
Strana: 1
Autor: Pavla Krůčková
KARVINSKO - Do mnoha bytů v regionu pořizují města, soukromé společnosti, ale i kraj hlásiče požáru či detektory oxidu uhelnatého.
"Malý výdaj za lidský život." Tak označují hasiči tzv. detektory kouře a detektory oxidu uhelnatého, které při požárech či únicích jedovatého plynu pomáhají ročně zachraňovat stovky životů. Nejohroženější skupinu podle nich tvoří osamocení starší občané, u kterých spolu s věkem klesá i ostražitost. Není proto divu, že se jednotlivé radnice na Karvinsku, ale i zdejší soukromé bytové společnosti či krajský úřad rozhodly do domácností seniorů (a nejen jich) podobné technické "pomocníky" pořídit. Například v Havířově budou do všech městských bytů občanů starších 65 let požární hlásiče nainstalovány už do konce května. "Není vůbec jednoduché, když člověk ve stáří zůstane na vše sám. V domácím prostředí naše ostražitost klesá a těch situací, na které je třeba dávat pozor, je poměrně dost. Vše, čím pomůžeme zvýšit bezpečnost starších lidí má proto smysl. V této fázi se pořízení hlásičů týká důchodců, kteří žijí osamoceně, a jsou proto více ohroženi v případě vzniku požáru. Do jejich bytů nainstalujeme 1113 detektorů v hodnotě čtyř set tisíc korun," řekla havířovská primátorka Jana Feberová.
Dodala, že ve městě jsou hlásiče požáru povinně instalovány také do všech nově vybudovaných bytů, popř. bytů, které procházejí zásadní rekonstrukcí. Ročně se jedná až o 500 domácností. Podobně jsou na tom i městské byty v Bohumíně či byty společnosti Residomo, která v minulých letech nechala detektory kouře nainstalovat do všech svých domů, ve kterých se topí tuhými palivy.
Například v Karviné pak začalo lidem starším 65 let hlásiče požáru a výskytu CO nabízet na začátku roku zdarma zdejší zařízení pro seniory – tzv. Senior Point. Zhruba 110 detektorů, které pro občany města zakoupil kraj, bylo během několika málo týdnů rozebráno, a radnice se proto rozhodla, že další hlásiče "k rozdání" pořídí z vlastního rozpočtu. Podle informací z magistrátu půjde na jejich nákup až 50 tisíc korun. Zmíněná preventivní opatření úřadů i soukromých vlastníků podporují především hasiči, kteří mají mnoho zkušeností s tím, kdy detektory požáru, ale i senzory reagující na únik jedovatých zplodin z plynových průtokových ohřívačů zachránily lidské životy.
Ochrana před zloději...ale co oheň?
Podle nich by podobné "pomocníky" měli mít doma úplně všichni. "Před zloději se lidé chrání kvalitními dveřmi a zámkem. Ale jak se chrání před ohněm? Každý takový prostředek může pomoci zachránit lidský život, a doma by ho proto měli mít úplně všichni, bez ohledu na zdroj vytápění či to, zda bydlí v bytě, či domě. Nehledě na to, že v novostavbách je hlásič kouře od roku 2008 povinný!" doplnil mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.