Zpravodajství
25.6.2018 - Odpojení Orlové od EDĚ. Nelogické, nebo nezbytné?
Zdroj: Karvinský deník
Ročník a číslo: 146
Strana: 1
Autor: Pavla Krůčková
ORLOVÁ - Město Orlová zvažuje, že by se v budoucnu odpojilo od současného dodavatele tepla – Elektrárny Dětmarovice – a vybudovalo na svých sídlištích 15 nových plynových kotelen. Rozporuplné názory vzbudil u veřejnosti návrh hlavního distributora tepla orlovským domácnostem – společnosti Služby města Orlová (SMO). Ta zvažuje, že by se město v budoucnu odpojilo od Elektrárny Dětmarovice (EDĚ) a získávalo teplo z patnácti nových plynových kotelen, které by vyrostly na zdejších sídlištích. Podle zástupců SMO je tento záměr vyvolán dlouhodobým růstem ceny tepla a do budoucna se zřejmě stane nezbytností. Podle jiných jde naopak o nelogický a neekologický krok. "Občané nejsou spokojeni s tím, že jim cena za teplo roste. Už před lety vyvinuli tlak na to, aby šly ceny dolů, a na to konto vzniklo několik alternativ, jak tomuto požadavku vyhovět. Jednou z nich byla i dohoda se Skupinou ČEZ (jediným akcionářem EDĚ), která následně umožnila cenu opakovaně snížit," uvedla mluvčí SMO Eva Kijonková.
"Je však otázka, jestli bude skupina ochotna jít stejnou cestou i do budoucna. Proto vznikla myšlenka na výstavbu plynových kotelen, které by případnému zvyšování cen ze padnému strany ČEZ zabránily a uspokojily poptávku občanů po levnějším teple," doplnila k záměru společnosti Kijonková. Podle vedení EDĚ, která dodává teplo do Orlové již někdy od 80. let, by však byl takový krok nelogický. "Upřímně řečeno tomu plánu nerozumím. Podobné plynové kotelny, o kterých se dnes mluví v Orlové, měli ještě nedávno např. v Bohumíně, kde je z ekonomických a ekologických důvodů zrušili a připojili se právě na centrální zásobování teplem z naší elektrárny. Takže to, co zvažuje Orlová, je podle mě naprosto nelogický krok. Lidé určitě nechtějí mít komín vedle svého domu či bytu," sdělil generální ředitel EDĚ Vlastimír Kontrik. K problematice ceny tepla dodal, že Orlová by se touto cestou odsoudila k plné závislosti na plynu. "Ten je dnes relativně levný, ale nikdo nemůže zaručit, jak se jeho cena bude vyvíjet v příštích letech," doplnil Kontrik.
Dopad na ovzduší?
V souvislosti s plynofikací Orlové se lidé také ptají, kolik by nové kotelny měly stát a jestli se náklady na jejich výstavbu nakonec nepromítnou do ceny tepla výrazněji, než je tomu nyní ze strany ČEZ. Pozastavují se rovněž nad ekologickou stránkou věci. "Bojím se, že obzvláště v době inverzí, kdy se nad městem vytvoří poklička, si budeme kotelnami doslova "čadit" do ulic města," vyjádřil na nedávném zasedání zastupitelstva obavy jeden z občanů Orlové. A připomínky mají i někteří zastupitelé: "Plánovaná cena by měla být podle dostupných informací díky kotelnám opravdu nižší, což by byl skvělý výsledek. Otázkou ovšem je, jak dlouho by byla SMO schopna tuto částku udržet. Také se nemůžeme dívat pouze na slibovanou sníženou cenu, ale nutno vzít v potaz dopady na kvalitu již tak špatného ovzduší v našem městě," uvedl pak na webu například zastupitel Orlové Miroslav Chlubna.
Podle ředitele společnosti SMO Jaroslava Vaňka jsou však podobné ekologické argumenty neoprávněné a slouží pouze k podněcování veřejného mínění proti výstavbě kotelen. "Jsme přesvědčení, a zpracovaná studie to potvrzuje, že použitá nejmodernější dostupná technologie a odvod spalin by zaručily prakticky nulový nebo nevýznamný dopad na životní prostředí v Orlové," informoval ředitel SMO a dodal, že samotná výstavba kotelen zatím není na pořadu dne.
"Momentálně se pouze snažíme zjistit realizovatelnost tohoto řešení. Až v okamžiku, kdy by se ke stavbě pozitivně vyjádřilo zastupitelstvo, bychom řešili, z jakých zdrojů a s jakou návratností by kotelny vznikly," doplnil na závěr.