Zpravodajství
25.6.2018 - Těšínsko láká na rozhledny nebo i na výlety do přírody
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Ročník a číslo: 164
Strana: 56
Autor: Alena Veličková
TĚŠÍNSKÉ SLEZSKO - Rozhledny, vyhlídky z nejvyšších horských vrcholů, ale i naučné stezky a prales Mionší. Těšínské Slezsko láká nejen na výlety do přírody, ale také za památkami a do měst. Netradiční pohled na území hned tří států – Česka, Polska i Slovenska – nabízí rozhledna na kopci Velká Čantoryje, na jejíž vrcholek lze vystoupat po naučné Rytířské stezce nebo vyjet lanovkou. Ta však vede pouze z polské strany. Stezka začínající a končící v Nýdku měří asi 10 kilometrů a zájemce seznámí nejen se zdejší přírodou, ale rovněž s místními pověstmi a legendami. Samotná rozhledna s kovovou konstrukcí a výškou 29 metrů je v létě přístupná denně, a to vždy od 9 hodin. Zavírá se jen při špatném počasí. Za výstup dospělí zaplatí 35 korun.
Kamenná rozhledna Kozubová se nachází na stejnojmenném vrchu v Milíkově, měří 18 metrů a na vyhlídkovou plošinu tam vede 62 schodů. V Beskydech stojí už od konce třicátých let minulého století a láká na výhled na severní a východní stranu pohraničí.
Na Javorovém vrchu sice žádná rozhledna nestojí, to ale neznamená, že odtamtud není možné spatřit malebnou beskydskou krajinu. A na bezmála tisícimetrovém vrcholku si navíc mohou nadšenci vyzkoušet paragliding. U Kamenné chaty, západně od Mostů u Jablunkova, je pak umístěna menší rozhledna Tetřev. V letní sezoně je přístupná denně od 8 hodin. Minirozhlednu zájemci najdou přímo v Jablunkově v Městském lese, Piastovskou věž zase v polském Těšíně. Je pozůstatkem gotického hradu ze 14. století, vysoká 29 metrů a poskytuje výhled na Těšín i okolí.
Do Mionší jedině s průvodcem
Jedinečnou památkou Těšínského Slezska je prales Mionší, kde návštěvníci uvidí jedlo-bukový porost karpatského typu s javorovým klenem, ale také lesní louky a prameniště. A řadu chráněných rostlin i živočichů. Vede k němu naučná stezka z Dolní Lomné s deseti zastaveními, dlouhá asi sedm kilometrů. Přístupná je však pouze s průvodci, a to jen sezonně. Navštívit ji lze o sobotách a nedělích od 1. června do 15. září, základní cena vstupného činí 60 korun. Více informací poskytnou například v informačním centru v Dolní Lomné.
Naučných stezek je však v Těšínském Slezsku mnohem více. Třeba ta s názvem Za krásami vendryňské přírody se skládá ze dvou samostatných tras, které dohromady měří 32 kilometrů. Návštěvníky pak seznámí s historií obce i zajímavostmi z přírody. Loukami a lesy vrchu Jahodná prochází čtyřkilometrová stezka, jež se zaměřuje hlavně na ochranu přírody a přírodní bohatství Třinecka. Přírodu i kulturní památky Jablunkovska popisuje tamější osm kilometrů dlouhá naučná stezka, z obce Řeka pak vede čtyřkilometrová stezka vhodná pro rodiny s dětmi, která prozradí, jak je to s poklady na bájné hoře Godula.
Přes území Starého Bohumína, Šunychlu a Kopytova vede naučná stezka Hraniční meandry řeky Odry, jejíž součástí je i návštěva kapličky Pustyňa a která pokračuje až do Polska. Další stezky zájemci najdou třeba v Doubravě, Bukovci či v Těrlicku.