Zpravodajství
29.6.2018 - Telefonní budky končí, převálcovaly je mobily
Zdroj: Karvinský deník
Ročník a číslo: 150
Strana: 1
Autor: Pavla Krůčková
KARVINSKO - Nervózní ťukání na dveře telefonní budky. Uvnitř nerušeně hovoří upovídaná paní, venku nervózně přešlapuje fronta lidí, kteří si potřebují vyřídit důležitý hovor. Běžná scéna, která se dříve odehrávala u veřejných telefonních automatů. Dnes už v nich člověka se sluchátkem u ucha uvidíte stěží.
I proto budky postupně mizí. Ještě před deseti lety jich bylo na Karvinskú necelých pět set, v celém Česku pak desítky tisíc. Aktuálně bychom jich však v ulicích Karviné a okolních městech a obcích napočítali jen 120. Důvod k neustálému snižování jejich počtu je jednoduchý - mobilní telefony jsou mnohem dostupnější a od počátku nového tisíciletí telefonní budky doslova "válcují".
"Důvodem snižování počtu telefonních automatů je neustále klesající zájem o tuto službu. Pravidelně vyhodnocujeme využívání u jednotlivých přístrojů a v případě, že je využíván málo, přistupujeme k likvidaci," uvedla tisková mluvčí společnosti 02 Jirka Pajurková.
Dodala, že při posuzování se přihlíží k mnoha kritériím. Vedle využívání přístroje například také k tomu, jak vysoké jsou náklady na jeho provoz.
Podobně bylo před časem rozhodnuto i o zrušení čtyř budek na území Bohumína, kde tak jejich počet v příštím pololetí klesne na 11. "Bohužel jsme zde zaznamenali pokles zájmu obyvatel o službu telefonních automatů. Pokud by měl však někdo z veřejnosti zájem provoz daných přístrojů zachovat, je možné uzavřít smlouvu o příspěvku na provoz telefonní budky, který činí měsíčně tisíc korun bez DPH," doplnila mluvčí O2 Czech Republic Jitka Pajurková s tím, že samotné město Bohumín momentálně o takovém příspěvku neuvažuje.
Vybitá baterie? To v budce nehrozí
A kdy nejčastěji lidé veřejné přístroje využívají? Podle společnosti O2 obvykle v případě, že se jim u mobilního telefonu vybije baterie. Obecně přitom platí, že nejvíce zákazníci volají z budek umístěných v centrech měst a obcí, turisticky zajímavých lokalitách a místech, kde se pohybují větší počty osob. Zhruba čtyři procenta pak činí telefonáty do zahraničí.
"Ze zmíněných 120 veřejných automatů na Karvinsku jich 99 procent přijímá mince i karty. Detailní informace o tom, jak je konkrétní telefonní automat využívaný, ale neposkytujeme," uvedla na závěr Jitka Pajurková. V minulosti se totiž stávalo, že právě na tyto automaty se zaměřili zloději, případně vandalové. A co vy, vzpomenete si, kdy jste naposledy volali z veřejného automatu a třeba i na to, s kým jste tehdy mluvili?