Zpravodajství
8.10.2018 - Firmy stále hledají zaměstnance
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Ročník a číslo: 232
Strana: 17
Autor: Darek Štalman
RYCHVALD - Až 200 nových pracovních míst může přinést hala, jejíž provoz slavnostně zahájila společnost Varroc Lighting Systems v Rychvaldě na Karvinsku. "Jde o naši v pořadí již pátou výrobní halu," řekl David Klempíř, mediální zástupce firmy. "Je vybavena špičkovými technologiemi a umožní společnosti nabídnout práci až 200 zaměstnancům jak se středoškolským, tak vysokoškolským vzděláním." Součástí haly je pět automatizovaných linek, včetně vstřikovacích lisů.
"V hale se budou vyrábět jak zadní svítilny, tak inteligentní přední světlomety s technologií LED a Matrix, takzvaná adaptivní dálková světla," vysvětlil Radim Černý, ředitel závodu. "Po náběhu všech linek a výrobního programu bychom v řádu několika měsíců měli dosáhnout produkce celkem až jednoho milionu světlometů ročně."
Po nájezdu výroby by měli v Rychvaldu zaměstnávat okolo osmi stovek lidí. A nejde jen o dělníky. "Kromě dělnických profesí nabízíme uplatnění právě i na pozicích s vyšší přidanou hodnotou, jde i o odborníky a lidi s vyšším technickým vzděláním," upozornila personální manažerka závodu Ema Macourková. "Uplatnění u nás najdou například inženýři kvality, procesní inženýři, mistři či vedoucí pracovních týmů."
Novou linku za 123 milionů korun chce ještě letos zprovoznit bohumínská společnost Rockwool. "Linka na výrobu surovinových briket za zhruba 123 milionů korun přinese snížení kamionové zátěže v okolí a výrazně sníží prašnost v závodě," popsal přínosy nové investice mediální zástupce firmy Lukáš Klapil s tím, že Bohumínem díky tomu projede ročně přibližně o 1 800 kamionů méně než dosud.
Společnost Rockwool se zabývá výrobou stavebních izolací z kamenné vlny. V současnosti zaměstnává 250 lidí, další zaměstnance firma plánuje přijmout právě kvůli instalaci nové linky. "Předpokládáme, že v příštím roce budeme schopni recyklovat veškerý odpad z kamenné vlny, vzniklý ve výrobním procesu, a výrazně tak snížíme zátěž životního prostředí v okolí závodu," přidal další podrobnosti manažer bohumínského závodu Rockwool Paweł Pomykała.
Železárny modernizují rozvodnu
Téměř 200 milionů korun v současnosti investuje do modernizace také společnost Energetika Třinec, dceřiná firma Třineckých železáren. "Modernizace se dočkala jedna z rozvoden lokální distribuční sítě, která pokrývá potřeby celého areálu hutě," řekla tisková mluvčí Třineckých železáren Petra Macková Jurásková. Zvláštností rozvodny je fakt, že do ní ústí vedení jak české, tak polské sítě.
"Jde o ojedinělý typ zařízení, které je konstruováno jako zapouzdřená, plynem izolovaná dvousystémová rozvodna," vysvětlila Macková Jurásková. "Do dubna příštího roku budou dodavatelé přepojovat jednotlivá přívodní vedení a vývody na výkonové transformátory. Vše by mělo být hotovo v květnu příštího roku."
A čtyřicet milionů korun dali do modernizace i ve společnosti ArcelorMittal Ostrava. "Investice umožňuje ostravské huti vyrábět výztuže do betonu válcováním za tepla s následným protažením za studena, což zvýší konkurenceschopnost," řekla Barbora Černá Dvořáková, mluvčí společnosti ArcelorMittal Ostrava.