Ročník a číslo: 21
Strana: 22
Autor: Petr Sobol

BOHUMÍN - Sportovní klub vzpírání Bonatrans Bohumín v letošním roce slaví sedmdesát let od svého vzniku. U jeho začátků bylo v roce 1949 pět zakladatelů zakladatelů – Karel Gabryš, Jan Gospoš, Miroslav Vykydal, Oldřich Rozsíval a Jan Garbowiak.

"První čtyři objevili u toho pátého v Pudlově v kůlně starou a rezavou činku, která tam byla odložená společně se zápasnickou žíněnkou a zbytkem sokolského nářadí z předválečné doby," poukázal na kořeny bohumínského vzpírání jednasedmdesátiletý Karel Prohl, jenž je stále aktivním vzpěračem a zároveň vede webovou stránku Českého svazu vzpírání. "Jan Garbowiak, jenž byl cukrářem, zkušeným zápasníkem a vzpěračem, se stal jejich prvním trenérem a učitelem," dodal Prohl.

Ve stejném roce se družstvo vydalo na nováčkovský přebor Čech do Prahy. "To je první zaznamenaná oficiální soutěž, které se naši závodníci zúčastnili," uvedl Prohl. Od té doby uběhlo spoustu času a sbírka úspěchů bohumínských vzpěračů se začala pořádně rozrůstat. V současné době v ní je jeden titul mistra světa a čtyři mistra Evropy z jednotlivých disciplín v kategorii mužů. V období od roku 1960 do roku 1992 bohumínští odchovanci a členové absolvovali také jedenáct startů na olympijských hrách, vybojovali 520 titulů mistrů ČesvyboČesvybokoslovenské a České republiky jednotlivců, v součtu získali 1087 (520+312+255) cenných kovů a překonali minimálně 1021 národních rekordů.

Dvanáct bývalých i současných bohumínských funkcionářů, trenérů a závodníků má své pevné místo v Síni slávy Českého svazu vzpírání. V roce 1993 byli tři vzpěrači z Bohumína dokonce zařazeni i do první desítky nejlepších. Tam se dostali Ondrej Hekel, Anton Baraniak a také Karel Prohl. Bohumínští vzpěrači zároveň několikrát uspěli v anketě Zlatá činka pro nejlepší vzpěrače roku a další úspěchy ještě určitě přidají.

Bohumín byl rovněž dějištěm řady velkých závodů. Na MVC Bohumína v minulosti startovalo sedm olympijských vítězů včetně nejslavnějšího vzpěrače Vasilije Alexejeva, ale také několik dalších mistrů Evropy, světa a světových rekordmanů.

Útok na hattrick

Letos bohumínští vzpěrači slaví pětapadesátiletou nepřetržitou účast v nejvyšší soutěži družstev mužů, kterou v posledních dvou letech vyhráli. "Letos jsme chtěli zaútočit na zlatý hattrick, ale poslední kolo nám bohužel nevyšlo," uvedl Jan Gospoš, jenž je druhým rokem předsedou oddílu, který čítá zhruba třicet závodníků. "Měli jsme dva zraněné, je to sportovní život. Ale ještě máme na podzim jedno kolo a ztrácíme jeden bod, můžeme to zvládnout," věří Gospoš v další úspěch.