close google translator menu
Dnes je Neděle 26.1., svátek má Zora.
Zora - jméno slovanského původu. Znamená jitřenka.

Osobnosti narozené dnes:


 • Matt Heafy (*1986) - Japonsko americký muzikant
 • Corina Morariu (*1978) - Americká tenistka
 • Vince Carter (*1977) - Americký basketbalista
 • José Mourinho (*1963) - Portugalský fotbalový trenér
 • Wayne Gretzky (*1961) - Bývalý kanadský hokejista
 • Anders Fogh Rasmussen (*1953) - Dánský politik
 • Mario Runco, Jr. (*1952) - Americký kosmonaut
 • Ivan Hlinka (*1950, +16.8.2004) - Český hokejista a hokejový trenér
 • David Purley (*1945, +2.7.1985) - Pilot Formule 1
 • Jacqueline de Pré (*1945, +19.10.1987) - Anglická cellistka
 • Nicolae Ceausescu (*1918, +25.12.1989) - Rumunský komunistický diktátor
 • Edgar Barth (*1917, +20.5.1965) - Pilot Formule 1
 • Francois Faber (*1887, +9.5.1915) - Lucemburský cyklista
 • Edward Sapir (*1884, +4.2.1939) - Americký jazykovědec a antropolog
 • Karel XIV. (*1763, +8.3.1844) - Král Švédska a Norska
 • Go-Nara (*1497, +27.9.1557) - 105. japonský císař
Změnit velikost textu: A- |  A |  A+

9.8.2019 - "Nikdo si nemyslel, že pojedem turné po Americe," vědí rockeři

Zdroj: 5plus2
Ročník a číslo: 29
Strana: 2
Autor: Petr Wojnar

Bohumínská rocková kapela hraje už čtvrtstoletí. Za tu dobu dokázala proniknout z hudebních klubů na velká festivalová pódia. Půlkulatiny oslaví u piva

BOHUMÍN - Grog a Citron jdou dobře dohromady, řekli si v roce 1995 návštěvníci koncertu v Rychvaldě, kteří vyrazili na vystoupení těchto dvou kapel. "Od té doby hrdě píšeme do všech materiálů, že jsme vystupovali jako předkapela Zlatého slavíka roku 1988," říká Martin Sitek. V kapele působí od jejího zrodu, tedy pětadvacet let. O historii i současnosti skupiny má co říct stejně jako další "držák" tohoto bandu Roman Horníček či frontman kapely Marcel Blaha.

Za 25 let se v Grogu protočilo dvacet jmen. Je to na rockovou kapelu hodně, nebo málo?

Martin: Znám kapely, které vznikly před mnoha lety a dodnes hrají ve stejném obsazení. A pak jsou takové, kde to střídají pořád. Paradoxně ale od nás muzikanti odcházeli ve chvíli, kdy se začalo dařit. Byly možnosti hraní, rozjíždělo se to, ale zároveň se od všech očekávalo, že víc obětují. Ale někteří nechtěli moc cvičit, spíš jen hrát, chlastat a brát prachy.

Hudba vás neživí, jste všichni pracující chlapi. Jak důležitá je pro vás tedy výše honoráře za koncert?

M.: My si to hraní dotujeme jako koníček. Honoráře obvykle spíš pokryjí naše náklady na cestu. Občas, když je někde nějaká zajímavá akce, tak tam jedem i jen za cesťák a za párek, udělat si alespoň reklamu. Ale musí nám to dávat smysl. Roman: Záleží i na detailech. U některých členů naší kapely platí na mediálních akcích stoprocentní účast ve chvíli, kdy je moderátorka žena. Když je moderátorem muž, tak zhruba 80 procent.

Přesto – na jakých akcích jsou podle vás ty "nejlepší kšefty"?

M.: Na svatbách, ale ty neděláme. (smích) Taky jsme jednou hráli na plese s tím, že bude rockový. Vítání návštěvníků pořadatelem na Pekařském bále a pohled na všechny s průměrným věkem něco kolem věku našich rodičů, ve večerních róbách a s kravatami nás vyvedlo z omylu, že to bude o rockové akci v džínách. My zase brzy po začátku hraní vyvedli návštěvníky z omylu o valčících. Byla to ale povedená akce.

Po odchodu dlouholetého zpěváka jste museli předloni hledat nového frontmana. Jak jste vybrali zrovna Marcela, který je až ze Zlínska?

R.: Pořádali jsme konkurz, lidí přišlo hodně, ale byl jsem překvapen, kdo vše se nazývá zpěvákem. Marcel nás vysvobodil a rychle mezi nás zapadl.

Je složité takhle naskočit a učit se kompletní repertoár?

Marcel: Naučil jsem se poslední dvě CD, k tomu ještě asi tři písničky z dřívějška, takže celkem nějakých 20 věcí.

Nejste profesionálové, přesto se vám občas podaří proniknout na velká festivalová pódia, jako třeba Masters of Rock, Votvírák. Loni jste natočili i klip. Splnili jste si tím své sny?

M.: Asi jsem si nikdy nemyslel, že pojedem turné po Americe. Spíš jsem chtěl dělat vlastní věci a natočit je na CD. No a to se povedlo. R.: Já měl i větší ambice, to přiznávám. Ale na druhou stranu jsme chlapi, kteří se nikdy nesrovnali s nějakým klidovým režimem. Snažíme se z toho ještě vytřískat, co se dá. Přesuny na fesťáky a vše kolem je občas únavné, ale další den si řekneš: Ty jo, stálo to za to."

Letos uplyne 25 let od zrodu skupiny Grog, jak to oslavíte?

Marcel: Narozeninový koncert proběhne v rámci Bohumínských pivních slavností. Všechny fanoušky 17. srpna zveme do areálu Hobbyparku.Velikost: 460 x 305 bodů - 47 kB

Pro detail článku/fotky klikněte na danou zmenšeninu fotografie.

 

Naposledy aktualizované

Vygenerováno za 0.36 sekund