Zpravodajství
19.1.2020 - Nacpali loď do železáren
Zdroj: Aha! Neděle
Ročník a číslo: 3
Strana: 20
Slavná Konkolského Nike se na rok přestěhovala z Prahy do Ostravy...
OSTRAVA – Kapitáne, kam s tou lodí, nevlečte ji do Kapitáne lodí poschodí... Kdo by neznal semaforský hit o tom, jak se probudí v domě partaje a správce vás natře, když mu tam couráte s parníkem? Možná Richard Konkolski (76), slavný mořeplavec, který svoji bájnou plachetnici Nike stěhoval do Ostravy.
Konkolski na své lodi Nike v letech 1972 až 1975 obeplul svět (celkem Zemi obkroužil třikrát), postavil ji vlastníma rukama ve sklepě bohumínského paneláku v roce 1969. Pak sháněl razítka, potvrzení, povolení, obšlapal nejedno byrokratické kolečko, dělal si kapitánské zkoušky a přes Polsko vyrážel do světa. "Dneska by už tahle loď neobstála ani jako záchranný člun. A já na ní tehdy urazil šedesát tisíc kilometrů," vypráví nevzrušeně mořský vlk Richard Konkolski, jako by šlo o cestu na nákup.
Bečka s rumem na palubě
Jeho loď bude od března vystavena v Dolních Vítkovicích (DOV). Půjčili ji sem z Národního technického muzea v Praze. "Jsem poctěn, že bude v Ostravě, která je mi tak blízká," říká spokojeně muž, který po návratu z emigrace zakotvil v nedalekých Beskydech. Osobně si řídí instalaci v prostoru bývalých železáren, tam, kde je interaktivní industriální muzeum.
Už během plavby napsal tři knihy a natáčel filmy. Z tříleté cesty vzniklo celkem sedm filmových dokumentů. "Na Nike byla vždy sranda. Měl jsem tam bečku s rumem. A konzervy s hovězím masem, ze kterých se dal udělatlat "výborný guláš," dodává rodák z Bohumína. "Tehdy nebyla elektronika, žádná navigace, tak jsem se řídil podle hvězd. Mělo to něco do sebe. V podpalubí jsem vyvolával fotky." Napsal za svoji éru celkem 19 knih, natočil mnoho filmů,
Po emigraci v roce 1982 propadl veškerý majetek státu. Stal se Američanem a Češi na něj měli zapomenout. "Abych mohl závodit, stálo to obrovské úsilí v bojích s úřady. Proto jsme s manželkou a synem zvolili cestu emigrace." Předtím, aby mohl reprezentovat, musel Nike, loď, kterou si sám postavil, převést do majetku bohumínských železáren, za které jezdil v jachetním oddílu. Metál od Reagana
- Richard Konkolski dostal osobně medaili od prezidenta Reagana. Je držitelem 12 světových rekordů.
- Dostal i titul zasloužilého mistra sportu, ale po emigraci mu byl odebrán.
- V roce 1992 dostala jeho rodina americké občanství, přišla ale v roce 2004 o české. To jim po urgenci až u prezidenta Klause bylo vráceno až v roce 2014.
- V Americe začal úspěšně podnikat ve stavebnictví a založil si vlastní nahrávací studio.
- Plachetnice Nike měří 742 centimetrů, má maximální šířku 231 centimetrů a výtlak 1,7 tuny.
- Loď ležela ve skladu, pak byla prodána. Noví majitelé s ní ztroskotali na Jadranu. Díky podpoře ministerstva kultury se opravila a technické muzeum ji v roce 2004 zakoupilo.
- Na moři na Nike strávil Konkolski sám 343 dnů, 5 hodin a 2 minuty. Během plavby, která měřila 60 000 kilometrů, navštívil kolem čtyřiceti zemí.
Jeho nehody
Nike se v létě 1972 zlomil stěžeň, Konkolski se ze závodu napříč Atlantikem vrátil, ale nakonec do cíle doplul. Ovšem po limitu. V roce 1974 u mysu Dobré naděje málem přišel o život. Obrovské vlny nejprve takřka rozštípaly loď, zaplavily ji vodou a převrátily na bok, mořeplavec byl vymrštěn daleko do moře. Ale zázrakem se zachránil. S lodí se dostal na pevninu. V roce 1975 se srazil s obchodní lodí, po pár dnech ho praštilo zase ráhno tak, že si musel tvář zašívat jehlou a nití před zrcadlem a vyražené zuby vtlačit zpět do dásní.
Jak emigroval Postavil i Nike II. Měl s ní vyrazit na další cestu, ale v Polsku byl v roce 1980 zrovna vyhlášen výjimečný stav kvůli tlakům opozice z hnutí Solidarita. "Tři měsíce jsem tam ztvrdnul, nesměl ani domů, ani na moře. A u nás mi svaz jachtingu závody zatrhl. Ale stejně jsem odjel a říkal si, že je to přejde." Nepřešlo, u soudu dostal v nepřítomnosti jedenáct let natvrdo, takže emigrovat musel.