Zpravodajství
10.8.2020 - Nejtragičtější požár od roku 1990 nejspíš založil žhář
Zdroj: Hospodářské noviny
Ročník a číslo: 153
Strana: 3
Autor: Markéta Šrajbrová
BOHUMÍN - Sobotní požár v panelovém domě v Bohumíně byl podle všeho založený úmyslně – vyšetřovatelé na místě našli stopy po hořlavině. Požár je s 11 oběťmi nejtragičtějším od roku 1990: přímo v bytě zemřelo šest lidí včetně tří dětí, dalších pět lidí zahynulo, když vyskočili z jedenáctého patra. Deset lidí včetně policisty a dvou hasičů utrpělo zranění.
"Vše nasvědčuje tomu, že šlo o rodinný spor," uvedl k víkendové tragédii místostarosta Bohumína Igor Bruzl (ČSSD) s tím, že rodina se zřejmě v bytě sešla k oslavě. V médiích se objevily spekulace, že útočil bývalý partner jedné z obětí a zároveň otec jednoho z mrtvých dětí.
Policie hned v sobotu v souvislosti s požárem zadržela jednoho člověka. Ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel v České televizi uvedl, že dotyčný je ve zdravotnickém zařízení a policisté ho zatím nevyslechli. Vyšetřování může podle odhadů trvat týdny.
Nález stop po látce, která urychluje hoření, potvrdil mluvčí moravskoslezských hasičů Lukáš Popp. Ředitel útvaru Vladimír Vlček uvedl, že bez tohoto akcelerantu by nemohlo dojít k zasažení všech pokojů v bytě. V ostravské fakultní nemocnici po události leží s popáleninami čtyři lidé. Dva jsou na jednotce intenzivní péče, dva na standardním oddělení. Podle vedoucí popáleninového centra Zdenky Němečkové Crkvenjaš jsou zranění stabilizovaní, ale čeká je dlouhé léčení.
"Jeden z pacientů je v umělém spánku a na dýchacím přístroji," řekla lékařka v České televizi. Dodala navíc, že dotyčný člověk má popálené dýchací cesty a 30 procent těla. V panelovém domě v Nerudově ulici, který vlastní město, po požáru včera stále nefungovala elektřina ani plyn. To komplikovalo návrat nájemníků do bytů, jež plameny nepoškodily. Statiku domu podle expertů plameny nenarušily. "Dům je od hašení požáru podmáčený. Dokud nevyschne, energetici ho na elektřinu nepřipojí," uvedl místostarosta Bruzl.
Radnice zřídila pro obyvatele domu speciální telefonní linku a v jeho blízkosti provizorní krizové centrum. "Aktuálně našli téměř všichni pomoc u příbuzných, ubytování jsme zajišťovali prozatím dvěma nájemníkům," dodal místostarosta. Armáda spásy je podle něj připravená poskytnout potřebným základní nábytek.
Moravskoslezský kraj dá podle hejtmana Iva Vondráka (ANO) pozůstalým po obětech 100 tisíc korun, zraněným pak 50 tisíc. Pomoct by těmto lidem měl i stát. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO), která se včera přijela na místo tragédie podívat, zatím nechtěla výši finanční podpory specifikovat. Ředitel krajských hasičů Vlček odmítá kritiku části veřejnosti, že hasiči přijeli pozdě a nekonali. Podle Vlčka byly dvě jednotky na místě v řádu několika minut. Hasiči v prohlášení uvedli, že operační přijalo tísňové volání v 17.48, bohumínská stanice o minutu později a za další minutu vyjeli k zásahu. "Na místo události dorazili v 17.54 hodin. To už z oken šlehaly plameny a požár zachvátil celý byt," sdělil moravskoslezský sbor na sociálních sítích. Vlček přesto zřídí komisi, která postupy hasičů prošetří.
POŽÁRY S NEJVÍCE OBĚŤMI
Bohumínský požár je s 11 oběťmi nejtragičtějším od roku 1990. Dosavadní informace nasvědčují tomu, že šlo o žhářský útok. Před 10 lety vzplála drážní budova u pražského nádraží na Florenci. Zemřelo devět lidí. Za neštěstím nejspíš stála nedbalost jedné z obětí. Letos v lednu při požáru vejprtského domova pro lidi s mentálním postižením zahynulo osm jeho obyvatel. Při požáru v pražském hotelu Olympik v roce 1995 zemřelo osm zahraničních hostů. Příčinou bylo vzplanutí ledničky. Další pražský hotel vyhořel před dvěma lety, obětí bylo pět.