10.8.2020 - Když hoří v protilehlém rohu domu, nejste schopni lidi výškovou technikou zachránit

Zdroj: Moravskoslezský deník
Ročník a číslo: 185
Strana: 3
Autor: Petr Jiříček

ŘEDITEL HASIČSKÉHO ZÁCHRANNÉHO SBORU MS KRAJE VLADIMÍR VLČEK ŘEKL:

V sobotu v podvečer na něm bylo vidět, že je z výjevu před sebou zničený. Sám ostatně přiznal, že něco podobného za šestatřicet let své praxe nepamatuje. V neděli už s chladnější hlavou okomentoval dění z předešlého večera a bližší souvislosti. Reagovat musel i na reakce přihlížející veřejnosti, které se zdál zásah neadekvátně pomalý. "Když jste v roli přihlížejícího, každá vteřina vám připadá jako minuta. Jakékoliv pochybení musím odmítnout. Pro klid všech jsme se přesto rozhodli pro prošetření činnosti sboru, což je ale zcela přirozený postup," uvedl ředitel Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Vladimír Vlček.

- Můžete uvést na pravou míru informace některých lidí, že vše trvalo příliš dlouho?

Musím zásadně odmítnout veškeré spekulace spočívající v tom, že hasiči přijeli pozdě. Podle zákona zde měly být dvě jednotky do deseti minut a další jednotka do patnácti minut. Je neoddiskutovatelné, že tady byly dvě jednotky do pěti minut a zasahovaly. Jde o to, jaký je pohled občana-diváka. Primárně se na takových výškových objektech zasahuje vnitřní zásahovou cestou, takže není možné tvrdit, že hasiči stáli a nevěděli, co mají dělat.

- Bude probíhat nějaké prošetření správnosti postupu při zásahu?

Na šetření příčin vzniku požáru úzce spolupracujeme s policií. Co se týče šetření samotného průběhu zásahu, dohodli jsme se s generálním ředitelem HZS ČR Drahoslavem Rybou, že se prošetří a zhodnotí celá činnost sboru v místě události. Považuji to za zcela korektní, je to naprosto běžná věc, která se praktikuje u všech velkých mimořádných událostí právě proto, aby se vyvrátily jakékoliv spekulace či pochybnosti, protože situace zvenčí může vypadat zcela jinak než zevnitř.

- Jak probíhal zásah u požáru?

Hasiči dorazili pět minut po ohlášení požáru na takzvanou nástupní požární plochu před dům, která je však absolutně nevyhovující pro jakoukoliv záchranu. Museli tedy improvizovat. Postavili výškovou techniku na nezpevněnou plochu, což je velmi složité z hlediska ustavování. Auto váží 26 tun a musíte ho vypodložit. Reálně hrozí nebezpečí, že by se mohlo převrátit. Nástupní plocha jen z jedné strany domu je bohužel nešvar, na který naše normy zatím nereflektovaly. A když vám nastane taková situace, jako nastala, a hoří v protilehlém rohu, tak zkrátka nejste schopni výškovou technikou ty lidi zachránit.

- Po ustavení vozu došlo k vysunutí žebříku a nafouknutí matrace?

Výškovou techniku jsme přistavili k pravé straně domu u balkonu, kde se požár šířil po fasádě. Muselo však dojít k jejímu přestavení k zadní části domu, což se stalo po příjezdu druhé plošiny z Orlové, kdy žebřík přejel dozadu. Je třeba si uvědomit jednu věc: ohlášení požáru bylo v 17.48 hodin a první jednotky byly na místě v 17.54 hodin. Vše vyžaduje nějaký čas. I nafouknutí matrace není otázka sekund.

- Jak dlouho obecně trvá dopadovou matraci nafouknout?

V řádu jednotek minut. Vždycky se to odvíjí od konkrétních místních podmínek, od toho, kde je výšková technika, jak je daleko...

- Mohla matrace zachránit život lidem při skoku z 11. patra?

Matrace, která tady byla s tou prvosledovou technikou, je určená pro skok z 23 metrů. Jedenácté patro krát tři metry, to je 33 metrů. Šance posuďte sám. Samozřejmě po příjezdu větší techniky byly jiné možnosti, protože tato technika už má velkou seskokovou matraci pro skok ze čtyřiceti metrů. Tam už by situace vypadala jinak, ale i ta doba nafouknutí matrace je úplně jiná. Tady bych jen připomněl, že v rámci HZS ČR jsme v Moravskoslezském kraji jediní, kdo má tyto záchranné prostředky na veškeré výškové technice.

- Jak probíhala následná záchrana lidí z okolních bytů?

Obecně platí ten princip, že se zasahuje vnitřní zásahovou cestou, tedy po schodišti. Tady je skoro ideální stav, protože jde o samostatnou únikovou cestu. První jednotka, která dorazí na místo, má za úkol jednoznačně zdolání požáru v tom bytě, kde hoří. Až další jednotky pak mají za úkol záchranu, respektive evakuaci lidí z ostatních bytů. Je třeba vzít v úvahu také časovou posloupnost.

- Když lidé vidí, že někde blízko nich hoří, jak by se měli zachovat?

Je bohužel jakýsi historický mýtus, že když začne v bytě hořet, je nejlepší co nejrychleji z místa uniknout. Největší počet obětí při bytových požárech bohužel evidujeme u těch, kteří nekoordinovaně a samostatně opouštějí své byty. Dneska je konstrukce bytových jader taková, že po nějakou domu umožní přežít i v samotném zasaženém bytě. Ideální je počkat, ale v každém případě dát informaci hasičům, že se nacházím tam a tam. To je základní pravidlo – počkat v bytě a vyčkat, až budu mít k dispozici asistovanou záchrannou evakuaci. Máme technické prostředky, vyváděcí masky a podobně.

- Je možné, aby oheň takto rychle a mohutně vzplál bez hořlaviny?

Vzhledem k tomu, v jakém stavu se nacházel byt po příjezdu jednotek, je jasné, že musel být použit akcelerant hoření. A je nemožné, aby takový požár byl zlikvidován v řádu jednotek minut.

- Okolní byty jsou bez újmy?

Požárem byl zasažen pouze onen byt v 11. patře, ostatní zůstaly "čisté". Zasažena byla i chodbička v patře, kde je dalších pět bytů, u kterých je viditelné poškození vstupních dveří zvenčí, ale to je vše. U některých bytů pod tím vyhořelým je také viditelné zatečení vody po zásahu.

- Jaký je stav dvou hasičů, kteří byli zraněni při zásahu?

Jeden z hasičů, dobrovolník, byl ještě v sobotu večer propuštěn do domácího ošetřování, druhý, více popálený profesionální hasič, zůstává v nemocnici a jeho stav je stabilizovaný.



Když hoří v protilehlém rohu domu, nejste schopni lidi výškovou technikou zachránit - Zvětąit
Velikost: 650 x 672 bodů - 83 kB

Pro detail článku/fotky klikněte na danou zmenšeninu fotografie.
Počet zhlédnutí: 1 611

Zpět

Moravskoslezský kraj
Těšínské Slezsko
Místní akční skupina bohumínsko

Úřední hodiny

Úřední hodiny pro veřejnost

Po: 7:30 - 12:00 a 13:00 - 17:00
St: 7:30 - 12:00 a 13:00 - 17:00

Podatelna a informační centrum

Po: 7:00 - 17:00
Út: 7:00 - 14:00
St: 7:00 - 17:00
Čt: 7:00 - 14:00
Pá: 7:00 - 13:00

Hlavní pokladna

Po: 7:30 - 12:00 a 13:00 - 17:00
Út: 8:00 - 11:30
St: 7:30 - 12:00 a 13:00 - 17:00
Čt: 8:00 - 11:30
Pá: 8:00 - 11:30

Budova A, číslo dveří A221 (2. NP)
596 092 274

Pokladna - odbor správy domů

Po: 7:30 - 12:00 a 13:00 - 17:00
Út: 8:00 - 11:00
St: 7:30 - 12:00 a 13:00 - 17:00
Čt: 8:00 - 11:00
Pá: 8:00 - 11:00

Budova B, číslo dveří B204 (2. NP)
596 092 261

22 °C