Zpravodajství
18.8.2020 - V Montesssori školách pracují nadšenci
Zdroj: Karvinsko
Ročník a číslo: 34
Strana: 3
Autor: Tomáš Januszka
Školní či předškolní třídy s prvky Montessori pedagogiky jsou v 5 městech okresu.
HAVÍŘOV – Otevřením třídy v Mateřské škole Prameny v Karviné se od září rozroste počet školských zařízení, kde preferují Montessori pedagogiku či její prvky. Nejdéle v okrese funguje Montessrori základní škola Pianeta v Bohumíně, druhá škola je v Havířově. Jmenuje se Montessori základní škola Úsměv a její zakladatelkou a ředitelkou je Pavla Slanečková.
Jaký je zájem o vaši školu? Máte děti jen z Havířova, nebo i odjinud?
Zájem o naši školu je v současné době dost velký, ale je potřeba říct, že vzhledem k tomu, že vyučujeme v trojročí, přijímáme do ročníku pouze osm dětí. Letos se přihlásil zhruba trojnásobek. Děti máme hlavně z Havířova a okolí, ale dojíždí i ze Šenova či Václavovic.
Kolik máte dětí ve třídě?
V roce 2017 jsme začínali s jedenácti dětmi ve dvojročí 1. a 2. třída., takže od září už budeme mít i páťáky. Vyučujeme děti v trojročí, v současné době máme dvě. Od září budeme mít plný první stupeň, tedy celkem 40 dětí. V prvním trojročí (1., 2., 3. ročník) 25 dětí a ve druhém trojročí (4. a 5. ročník) 15 dětí.
V čem podle vás největší devíza vzdělávání Montessori pedagogikou?
Odpovědět stručně na tuto otázku není úplně jednoduché, ale pokusím se. Individuální přístup (skutečný, ne na papíře), připravené prostředí (pomůcky, vybavení třídy), učitelé, kteří jsou průvodci vzděláváním (ne mentory učiva), volba dětí, na čem budou pracovat, jakým způsobem, kde a s kým, zodpovědnost dětí za svou práci, otevřené vztahy s rodiči, slovní hodnocení, práce s chybou). Je toho ale mnohem víc.
Jaký je zájem mezi pedagogy učit Montessori metodou?
Na vaši otázku asi neexistuje jednoznačná odpověď. Obecně do Montessori škol či jiných škol s odlišným přístupem k výuce a hodnocení odcházejí učitelé, které tato problematika zajímá, mají chuť se vzdělávat, jsou si vědomi časové náročnosti, a ne vždy dostatečného finančního ohodnocení ve srovnání s běžnými školami. Dá se říct, že v takových školách učí nadšenci.
Jste soukromé zařízení, tudíž předpokládám, že rodiče dětí platí školné. Kolik to činí?
V naší škole platí rodiče školné 3 700 korun za měsíc, tedy 37 tisíc korun ročně (bez prázdnin).
Přispívá nějak na chod školy, např. nižším nájmem, případně třeba obědy pro děti město?
Ano. Škola sídlí v prostorách, které patří městu a máme snížené nájemné. Jinak každoročně žádáme o podporu v rámci dotací, tak jako každý jiný neziskový subjekt.
Montessoriovská škola
Alternativní výchovně vzdělávací program, kde je dítě považováno za osobnost od přírody dobrou, která by měla být dospělými podporována. Aktivity dítě provádí pro uspokojení sebe sama, ne vyučujícího. Samotné učení by pak mělo probíhat bez zbytečného stresu a dalších projevů s negativním dopadem na psychiku dítěte.