Zpravodajství
15.5.2021 - Skončilo sčítání, většina lidí poslala údaje online
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Ročník a číslo: 111
Strana: 15
Autor: Petr Wojnar
V úterý skončilo sčítání lidu. Jeho výsledky budou zajímat místní samosprávy, ale i zástupce národnostních menšin.
MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ - Jen zhruba každý šestý obyvatel kraje vyplnil při letošním sčítání lidu listinný formulář. Drtivá většina obyvatel regionu využila možnosti zapojit se elektronickou formou.
V řeči absolutních čísel dostali statistici od lidí z kraje přes 453 tisíc elektronických formulářů (což představuje zhruba 900 tisíc sečtených osob) a 82 tisíc listinných.
Přestože sčítání lidu v úterý skončilo, nemusí se ještě jednat o konečné číslo. "Stále nám ještě docházejí vyplněné listinné formuláře," upozornila tisková mluvčí Sčítání 2021 Jolana Voldánová.
Z aktuálních dat každopádně vyplývá, že lidé v Moravskoslezském kraji, kde žije zhruba 1,2 milionu obyvatel, sčítání ve větší míře nebojkotovali a drtivá většina z nich odevzdala statistikům požadované údaje. "V počtu elektronických a listinných formulářů na 100 bytů je Moravskoslezský kraj, společně s Jihomoravským a Ústeckým na předních příčkách," řekla Voldánová.
V rámci kraje dosáhli nejvyšších hodnot ve zmíněném ukazateli obyvatelé Komorní Lhotky, Horní Lhoty a Čakové. Na opačné straně žebříčku se seřadily obce z Bruntálska – Rusín, Karlova Studánka a Petrovice. "Nemusí to hned znamenat slabší zájem místních o sčítání. Obce se zaměřením na turistický ruch, s významným podílem krátkodobě pronajímaných bytů či chatové oblasti mohou vykazovat nižší hodnoty odeslaných formulářů, a to kvůli vyššímu počtu neobydlených bytů," vysvětlila mluvčí letošního sčítání.
U měst se mohou vysokým podílem odevzdaných formulářů chlubit například v Orlové, Frýdku-Místku či Bohumíně. Obyvatelé posledně jmenovaného města jakoby vyslyšeli nedávný apel radnice, aby se do sčítání zapojili v co největší možné míře. "Rozpočtové určení daní se řídí právě podle výsledků sčítání lidu," vysvětloval důležitost starostaBohumínaPetrVícha.
Jak upozornil, pro města a obce výnos z daní představuje zásadní složku jejich rozpočtu, s nímž pak hospodaří. "Ovlivňuje investice, služby, opravy silnic a chodníků a další oblasti. V Bohumíně jde o zhruba třetinu očekávaných příjmů pro letošní rok. Nyní jsme navíc v komplikované situaci kvůli dopadům koronaviru. Zatímco v předloňském roce představoval výnos z daní 293 milionů korun, letos očekáváme jen 260 milionů korun," podotkl Vícha.
Výsledky letošního sčítání budou podstatné nejen pro samosprávy, ale i zástupce národnostních menšin. "Magické číslo, o které se v jednotlivých obcích hraje, je deset procent. Jde o to, že v obci s desetiprocentním a vyšším zastoupením vznikají výbory pro národnostní menšiny. To je platforma, která může v místě zajistit podporu různých projektů, spolků a dalších aktivit," vysvětlil místopředseda Kongresu Poláků v České republice Josef Szymeczek.
Obyvatelé kraje, kteří výzvy ke sčítání nevyslyšeli a včas se nezapojili, mají ještě za určitých okolností možnost nápravy. "Pokud dotyčná osoba například kvůli ztrátě formuláře, nemoci, či jiným závažným a objektivním důvodům nemohla splnit svoji zákonnou povinnost, má ještě možnost navštívit kontaktní místo sčítání, kde lze na vyžádání obdržet listinný sčítací formulář. Ten je nutné vyplnit a co nejdříve odeslat. Kontaktní místa budou v provozu již jen několik málo dní. Jejich seznam je k dispozici na stránkách scitani.ceskaposta.cz," podotkla Voldánová. V opačném případě hrozí lidem až desetitisícová pokuta.
453 tisíc elektronických formulářů odeslali obyvatelé kraje v rámci sčítání lidu.
82 tisíc formulářů dorazilo na statistický úřad v klasické papírové podobě.