Zpravodajství
23.12.2022 - Únor Ukrajinská krize
Zdroj: Speciál DNES
Ročník a číslo: 49
Strana: 6
Autor: Redakce
Veškeré události tohoto roku přehluší 24. únor 2022. V ten den Rusko napadlo Ukrajinu. Statisíce uprchlíků přišly i do Česka. Kraj a obce začaly ve velkém pomáhat.
OPERACE S ROBOTEM
Pro operatéry Fakultní nemocnice Ostrava je to změna. Při zákroku jsou sice na sále, ale nestojí nad pacientem. Sedí vedle u počítačové konzole a nástroje ovládají na dálku. Umožňuje to nový robotický systém da Vinci Xi, který si nemocnice pořídila za 131 milionů korun včetně pětiletého pozáručního servisu, náhradních dílů, speciálních instrumentů i spotřebního materiálu. Zpočátku budou novinku využívat vyškolení urologové, chirurgové a gynekologové hlavně k operacím lidí s nemocemi ledvin, prostaty, nádory v tlustém střevě a konečníku přes dutinu břišní a žen s karcinomem dělohy či děložního čípku. "Robotické výkony méně zatěžují organismus operovaných. Odhadujeme, že letos využijeme novou techniku asi u stovky pacientů s nemocemi ledvin a prostaty. Postupně ale bude počet robotických výkonů narůstat," uvedl přednosta urologické kliniky Michal Grepl.
CHLEBOVICE PŘIŠLY O TĚŽNÍ VĚŽ
Několik hlasitých ran přerušilo včera (15. 2.) zhruba dvacet minut po poledni monotónní hukot hořáků, jimiž muži na vrcholu věže chlebovické šachty postupně odřezávali podpůrné sloupy konstrukce. Ta se, zavěšena na lanech, zhoupla a čekala ji již jen cesta k zemi, kam ji v dalších minutách jeřábník opatrně snesl.
Při likvidaci areálu pobočky někdejšího Dolu Staříč v Chlebovicích na FrýdeckoMístecku tak došlo i na dominantu každé šachty, těžní věž. Montéři ji včera začali postupně rozebírat, rozřezané části snášel jeřáb dolů. "Likvidace těžní věže je vlastně už jen taková špička ledovce. To nejcennější, co tady bylo, byl vlastní důl. Tam se při likvidaci odehrály ty nejtěžší práce, včetně samotného zásypu jam," komentoval konec těžní věže závodní někdejšího Dolu Staříč Ivan Šimek.
Důl nyní, podobně jako další šachty někdejší společnosti OKD, spravuje státní podnik Diamo. Staříčský důl tvořily celkem tři šachty. Ve Sviadnově, ve Staříči a v Chlebovicích. Těžní jámy ve Sviadnově a v Chlebovicích už jsou zasypány, o osudu staříčské šachty se ještě rozhoduje. Buď bude podobně jako další šachty zasypána, nebo zde může vzniknout podzemní hlubinná laboratoř včetně prototypu gravitační elektrárny.
ZEMŘEL BISKUP LOBKOWICZ
Ve věku 74 let zemřel v Městské nemocnici Ostrava první biskup ostravsko-opavské diecéze František Václav Lobkowicz.. Lobkowicz byl šest let vážně nemocen, podstoupil i náročnou onkologickou operaci. "Po zotavení se znovu zapojil do služby," podotkl mluvčí diecéze Pavel Siuda. Na veřejnosti se Lobkowicz objevoval už sporadicky. "Posledních několik dnů byl hospitalizován, ještě ve čtvrtek jsme s ním hovořili. Odešel v pokoji a v našich vzpomínkách bude navždy jako první biskup české nejmladší diecéze, kterou vybudoval od základů," poznamenal apoštolský administrátor Martin David.
Právě on byl v roce 2017 jmenován pomocným biskupem. Apoštolským administrátorem diecéze se stal v červnu 2020 a převzal úkoly spojené s jejím vedením. Loni diecéze oslavila čtvrt století trvání. František Lobkowicz se narodil 5. ledna 1948 v Plzni. Jeho rodiči byli Jaroslav Claude kníže z Lobkowicz a Gabriela z Korff-SchmisingKerssenbrocku. Pocházel z pěti sourozenců. Mladší bratr Filip Zdeněk Lobkowicz je opatem premonstrátského kláštera Teplá u Mariánských Lázní.
KRAJ SE STAVÍ ZA UKRAJINU
Modro-žluté vlajky na úřadech, výzvy k pomoci napadené Ukrajině. Tak vypadal první den (25. 2.) po ruské agresi proti Ukrajině v Moravskoslezském kraji. Jeho zástupci i oznámili konec kontaktů s Vologodským regionem v Ruské federaci. "Kvůli porušení mezinárodního práva Ruskou federací ve vztahu k Ukrajině pozastavujeme všechny styky s partnerským Vologodským regionem v Ruské federaci," komentoval situaci na Ukrajině hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák. "Je nepřijatelné, aby v civilizovaném světě prosazoval jakýkoliv stát svoje zájmy hrozbou či okupací jiné svrchované země."
Postup kraje ale nekončí jen u přerušení kontaktů s ruskou oblastí. "V této chvíli se snažíme navázat kontakt s partnerskými regiony na Ukrajině a zjistit přímo na místě, jak nejúčinněji pomoci lidem ze Zakarpatské a Ivanofrankivské oblasti, se kterou taktéž spolupracujeme. Zvažujeme také způsob, jak se zapojit do celostátní a mezinárodní humanitární pomoci a aktivit," dodal hejtman. O možné pomoci jednají i zástupci měst.
PŘIJELI PRVNÍ UPRCHLÍCI
Třináct lidí prchajících před válkou na Ukrajině přivezl v sobotu (26. 2.) zvláštní vlak do Bohumína, o víkendu také přijeli uprchlíci do Krnova, město pro ně vyslalo osobní auto a autobus. Mnozí lidé i organizace nabízejí napadené Ukrajině pomoc. Ukrajinci, kteří přijeli zvláštním vlakem do Bohumína, se na nádraží zdrželi jen chvíli, pak pokračovali dál. Přesto tam přišly desítky lidí, kteří jim přinesli pomoc. Někteří měli v rukou tašky s potravinami a dalšími potřebnými věcmi. Jeden pár přinesl dětem dva velké plyšové medvědy a model traktoru.
Z Ukrajiny do Bohumína přicestovaly jen ženy s dětmi. "Vezu svoji dceru do bezpečí ke kamarádce, která bydlí v Praze. Sama se ale vrátím domů za manželem," zmínila Svjatlana ze Lvova. Podle ní je ve Lvově klid, i když se blízko města pokusili o útok ruští výsadkáři. "Ukrajinští vojáci je zlikvidovali. Situace se každou chvíli mění, klid tak nemusí být na dlouho. Právo je na straně ukrajinského lidu," vzkázala Svjatlana.
Ukrajinky s dětmi se v Bohumíně zdržely půl hodiny, shromážděné dary zůstaly k pozdějšímu využití. "Dárci přinesli potraviny, oblečení, hračky, hygienické pomůcky a další předměty. O uprchlíky se postaral Český červený kříž, my jsme ve spolupráci s Charitou věci uschovali," sdělil místostarosta Bohumína Igor Bruzl.
Devětačtyřicet uprchlíků z Ukrajiny je momentálně v Krnově, který nabídl pomoc svému partnerskému městu Nadvirna z Ivanofrankivské oblasti. Pro uprchlíky poslali osobní auto a autobus.