Zpravodajství
7.2.2023 - Lidem bez domova pomáhá přístav
Zdroj: Moravskoslezský deník
Ročník a číslo: 32
Strana: 11
Autor: redakce
Frýdek-Místek – Armáda spásy má v Moravskoslezském kraji silné zastoupení, působí v Ostravě, Kopřivnici, Havířově, Opavě, Frýdku–Místku, Bohumíně, Frenštátě pod Radhoštěm a Krnově. Téměř ve všech městech pak má střediska, které poskytují pomoc tam, kde je potřeba.
Lidí, kteří potřebují pomoc Armády spásy, stále přibývá, vzrostly náklady na bydlení, potraviny, stále více lidí se dostává do dluhové pasti, roste počet exekucí. Do svízelné situace se tak může dostat kdokoliv. Většinu klientů tvoří lidé bez domova, Armáda spásy však provozuje i nízkoprahová centra pro děti a mládež, má spoustu komunitních programů pro děti i dospělé.
Jednou ze služeb Armády spásy v našem kraji je i Domov Přístav ve Frýdku-Místku, který poskytuje sociálnězdravotní péči lidem bez domova.i. "Během posledních let práce Armády spásy jsme zaregistrovali stále rostoucí potřebu poskytovat dlouhodobě nemocným lidem bez domova nejen bydlení a sociální pomoc, ale i zdravotní péč Tito lidé se nacházejí na ulicích, noclehárnách, azylových domech či ubytovnách a někdy jsou dlouhodobě hospitalizováni v psychiatrických nemocnicích, i několik let," říká ředitelka zařízení Petra Morcinková. Domov Přístav byl otevřen v roce 2015 jako třetí v regionu. Zrekonstruovaný objekt bývalé základní školy v ulici Míru s kapacitou 32 klientů poskytlo Armádě spásy město Frýdek-Místek a zároveň se podílí na jeho *inancování spolu s Moravskoslezským krajem. Cílovou skupinou se staly osoby bez přístřeší starší 26 let, které mají zhoršený zdravotní stav například z důvodu chronického duševního onemocnění, závislostí nebo různých druhů demencí. Našli zde domov, který jim poskytuje bydlení, stravu, sociálně-zdravotní i duchovní péči.
"Jde o osoby, jejichž zdravotní a sociální stav vyžaduje pravidelnou péči druhé osoby, kterou nelze jiným způsobem zajistit. Naše podpora nebo pomoc je individuální, vede uživatele k jeho stabilitě, samostatnosti, umožní mu žít život dle jeho představ nebo mu zajistí důstojné dožití v bezpečném prostředí. U mladších uživatelů se snažíme o návrat do běžného života s podporou např. terénní služby, kde dostávají podporu při zvládání samostatného života a bydlení.” přibližuje ředitelka. Za zásadní při poskytování naší služby pokládáme spolupráci v rámci odborných pracovníků. Sociální pracovníky doplňuje zdravotní personál, psychoterapeut, adiktolog nebo duchovní pracovník.
Pobytová sociální služba domova se zvláštním režimem je poskytována 24 hodin denně nepřetržitě celý rok, přičemž zvláštní režim znamená, že je chod zařízení upraven tak, aby odpovídal zvýšeným nárokům cílové skupiny uživatelů, je upraven podle jejich potřeb, které jsou speci*ické a ne zcela obvyklé. "Určují například to, jak probíhají denní aktivity, jak pracovníci s uživateli komunikují a jak vypadají prostory domova. S ohledem na speci*ičnost cílové skupiny této služby jsou zajištěna bezpečnostní opatření tak, aby byla eliminovaná možná rizika související s nepříznivou sociální situací skupiny," pokračuje Petra Morcinková.
ZDRAVOTNÍ REHABILITACE JE ZÁSADNÍ PRO POTENCIÁLNÍ OSAMOSTATNĚNÍ
Pro úspěšný přechod klienta do samostatného bydlení je důležitá také zdravotní rehabilitace, proto máme silné zastoupení zdravotního personálu. Zdravotní sestry nejen podávají léky a dohlíží nad užitím, provádějí odběry krve, převazy ran a další běžné úkony. Konzultují také zdravotní stav s odbornými lékaři a pracují na rekonvalescenci, která je spjatá s rehabilitační činností.
Za pomocí odborníků jsou sestry proškoleny a denně tráví s klienty čas jak rehabilitací fyzickou, tak i psychickou. Jde například o procvičování paměti, bazální stimulace nebo třeba jen dopomáhání při chůzi s chodítkem. Zároveň podporují klienta, aby byl schopen zvládat léčebný režim ve svém běžném prostředí, což je předpoklad k osamostatnění. U klientů, kde zlepšení již není možné zajistíme kvalitní péči vedoucí ke stabilizaci zdravotního stavu a důstojný život.
Práce personálu v Domově P řístav není jednoduchá a přináší mnohé výzvy. Proto se od začátku věnujeme vzdělávání, dlouhodobému i krátkodobému, abychom byli schopni naplnit speci*ické potřeby našich klientů,” popisuje práci ředitelka Petra Morcinková a upřesňuje: "Například pro práci s klienty s chronickým duševním onemocněním je vhodná metoda CARe která se zaměřuje na komplexní přístup k psychosociální rehabilitaci. Zaměřuje se na princip silných stránek uživatele a jeho zplnomocňování."
"Tuto práci musí mít člověk rád a mít pro ni motivaci. Ráda pracuji se starými lidmi. Jejich příběhy jsou hodně zajímavé, a ráda je poslouchám. Nejdříve ale je nutné budovat důvěru. Vidím, že práce je přínosná nejen pro klienty, ale i pro mě,” říká zdravotní sestra Alena Buzková.
Podle slov ředitelky Petry Morcinkové je pro mnoho jejích kolegů práce nejen povoláním, ale také posláním. "Moc si jich za to vážím. Odměnou nám jsou pozitivní výsledky naší práce, často stačí i úsměv člověka, kterému se snažíme pomoci. Proměny, které u nás lidé prožijí, jsou opravdu velké. Pravidelný režim, zdravotní péče a atmosféra domova dokáže dělat zázraky. Měli jsme mladého klienta, který přišel imobilní na vozíku a s prognózou bez vyhlídek na zlepšení. Po úspěšné rehabilitaci se obešel bez něj. Jsme moc rádi, že v Přístavu lidé nacházejí oázu klidu a bezpečí, místo, kde mohou cítit, že nejsou na světě úplně opuštění,” dokončuje své vyprávění o speciální službě v Přístavu jeho ředitelka Petra Morcinková.