Zpravodajství
22.3.2024 - Obavy z gigafactory
Zdroj: 5plus2
Autor: Lenka Carbolová
Proti výstavbě obří továrny na výrobu baterií do elektroaut, kterou v části Dolní Lutyně – ve Věřňovicích – plánuje postavit vláda pro významného investora, se tamní obyvatelé bouří.
Haly za 200 miliard korun mají být postaveny na ploše 280 hektarů v místech, kde jsou teď pole, louky a lesní remízky se zvěří a ptačí oblastí chráněnou ekology.
Stavbu odsouhlasili i zastupitelé Moravskoslezského kraje. "Plocha vyhovuje svou velikostí, blízkostí elektrárny Dětmarovice a napojením na dálnici a železnici," uvedla mluvčí kraje Nikola Birklenová. Továrna podle zastupitelů znamená rozvoj kraje v oblasti školství, zdravotnictví, dopravní infrastruktury i občanské vybavenosti.
Lidé z Věřňovic se stavbou nesouhlasí. "Abychom dali jasně najevo, že nejsme jen jednotlivci, kteří žijí v domech v těsném sousedství plánované stavby, sepsali jsme petici," sdělila organizátorka petice Lenka Černochová.
"Za necelý týden, co se o stavbě začalo veřejně mluvit, ji podepsaly více než dva tisíce lidí a denně přibývají podpisy další," řekla Černochová s tím, že je přesvědčená, že obec obyvatele podpoří a vyhlásí proti stavbě gigafactory referendum. "Pokud ho nevypíší radní sami, vyzveme je k tomu," shodují se odpůrci stavby.
Starosta obce Pavel Buzek předpokládá, že Dolní Lutyně referendum vyhlásí. "Minulý týden jsem všechny na mimořádné schůzce seznámil s fakty, která zatím znám. Na zastupitelstvu v polovině dubna se budeme referendem určitě zabývat. Já osobně v něm obyvatele podpořím," ujistil starosta.
"Žiju tu pětačtyřicet let a každé ráno v létě posloucháme doslova ptačí koncerty. V zimě zase sledujeme srny spásající ozimy na poli. Přijít o tohle všechno? To se odstěhujeme jinam," netajil znechucení Jan Filip žijící v ulici U Kulturního domu, která s pozemky budoucí fabriky těsně sousedí. On i jeho žena petici podepsali.
Obavy, co bude dál, má i sousedka Filipových. "Není možné, aby na polích, kde roste pšenice, kukuřice nebo řepa, najednou stála továrna a nikdo s námi nic neřešil," uvedla žena, jež si nepřála být jmenována.
A nejde podle ní jen o nedaleká pole a louky. "Teď nás tu žije kolem šesti set. Všichni se známe a víme, že si tu v ulicích mohou bezpečně hrát děti. Někteří z nás klidně chodí do obchodu a nechávají vrátka do zahrad otevřená. Pokud tu bude sedm tisíc zaměstnanců bůhví odkud, pocit bezpečí zmizí."
Více informací o stavbě žádají po vládě rovněž starostové obcí kolem Dolní Lutyně, a to jak starosta Dětmarovic Ladislav Rosman, tak bohumínský Petr Vícha. "Nikdo z nás není proti tomu, aby Moravskoslezský kraj získal velkého investora pro rozvoj regionu. Zvlášť když dochází k útlumu těžby uhlí a řeší se problémy s velkými zaměstnavateli, aktuálně s Liberty Ostrava," shodli se starostové. "Musíme však hájit zájmy našich obyvatel a trvat na tom, aby příchod investora nijak nesnížil kvalitu života lidí, kteří zde žijí."
Před 17 lety zde chtěli stavět Hyundai.
V posledních dvaceti letech přitom nebojují obce proti fabrice ve Věřňovicích poprvé. Před sedmnácti lety tu měla stát automobilka Hyundai, kterou nakonec postavili jinde. Možná i proto, že oblast je záplavovým územím.
"Investice nesmí zhoršit záplavové podmínky," konstatoval místostarosta Bohumína Lumír Macura. "Musí tu zůstat protipovodňová ochrana Nové Vsi, Šunychlu, Věřňovic a dalších lokalit podél toku Olše, kde jsou prokazatelně špatné odtokové poměry."
Vyřešená podle starostů není ani otázka dopravy. "Roky usilujeme o obchvat Skřečoně, Dolní Lutyně a Dětmarovic. Hovoříme o něm v podstatě od doby, co u nás v Dětmarovicích dostavěli elektrárnu, a stále ho nemáme, jen sliby," upozornil dětmarovický starosta Ladislav Rosman.
V neposlední řadě starostové neznají ani odpovědi na otázku, jaká by měla být profesní a sociální skladba případných zaměstnanců.
Kdo tam bude pracovat?
"Jaký bude typický zaměstnanec tohoto zatím neznámého investora? Bude to kvalifikovaná pracovní síla, které se už teď nedostává stávajícím podnikům, nebo naopak nekvalifikovaná, která tu bude v noci pobývat po ubytovnách a dělat nepořádek? To jsou věci, které neznáme, a chceme, aby s námi stát případnou diskusi zahájil," shodli se starostové, kteří chtějí mít jistotu, že firma bude zaměstnávat kvalifikované odborníky.
"Máme zájem o příliv mladých vzdělaných obyvatel, kteří by se díky profesní příležitosti v našem mikroregionu usadili a zakládali zde rodiny. Naopak nikdo z nás nestojí o levné, často zahraniční pracovní síly, dočasně dovážené na ubytovny," konstatoval například starosta Bohumína.
A odpovědi na otázky kolem fabriky chtějí slyšet i místní. Třeba jen proto, aby věděli, co je čeká. "Narodila jsem se tu já i moje dcera. Žije tu zeť a dnes už i vnoučata. Mladí si postavili dům, aby děti vyrůstaly v přírodě. Pokud ji vytěsní fabrika, bojím se, že se odstěhují, a já tu zůstanu sama," povzdechla si 70letá Žofie Chorzempová.
Projekt budoucí továrny je zatím podle starostů obcí v pilotní fázi. Až prvotní průzkumy napoví, zda je vůbec realizovatelný. Do diskusí o výstavbě obří továrny se zapojily i ochranářské organizace. Ty podepsaly se státem dohodu o ochraně životního prostředí při realizaci strategického projektu u Dolní Lutyně, která jim umožní provést průzkumné práce na daném pozemku. "Pokud z vypracované studie vyplyne, že realizace průmyslové zóny Dolní Lutyně by vedla k celkovému zániku ptačí oblasti, jakákoliv kompenzační opatření jsou v takovém případě vyloučena a strany projektu nebudou činit žádné faktické ani právní kroky v další přípravě a realizaci projektu," sděluje se v dokumentu.