Zpravodajství
25.3.2024 - Nikdo nezamete ulice ani neodklidí sníh
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Autor: Kamila Jušková
Stát nechce platit veřejně prospěšné práce. Podle starostů se to naopak prodraží
Zametené chodníky, v zimě úklid sněhu nebo posbírané odpadky. To jsou nejčastější veřejně prospěšné práce, na které města a obce najímají dlouhodobě nezaměstnané. Podle starostů je to lepší, než aby žebrali nebo pobírali sociální dávky.
"Nechtěl jsem se pořád někoho prosit o peníze, takhle mám ze sebe dobrý pocit," říká pan Miroslav z Ústí nad Labem, který dlouhodobě nemohl sehnat práci.
Jenže od letoška stát na podporu těchto míst přivřel kohoutky. Zdůvodňuje to tím, že na to už Česko nedostane peníze z Evropského sociálního fondu. "Proto je bohužel nutné v letošním roce veřejně prospěšné práce financovat výhradně z prostředků státního rozpočtu, což má za následek snížení objemu peněz," potvrdil MF DNES mluvčí Úřadu práce ČR Lukáš Kotlár.
Financí na tato místa ovšem ubývá dlouhodobě. Zatímco ještě v roce 2019 byly veřejně prospěšné práce podpořeny více než miliardou korun, loni to bylo zhruba 728 milionů. Letos už to bude jen 100 milionů korun. Jak klesaly dotace, snižoval se i počet podpořených míst. V roce 2019 jich bylo 11 886, loni jen necelá polovina.
Například v Kolíně takto pracovalo okolo 12 lidí, úřad práce na ně posílal 12 500 korun měsíčně, radnice doplácela okolo osmi tisíc. "Teď to pro nás je velká komplikace, využíváme je jako četu na běžný úklid, zametání chodníků a silnic a dále na správu veřejných pohřebišť," popsal starosta Michael Kašpar. Radnice teď buď bude muset sáhnout hlouběji do své kasy, nebo snížit počet pracovníků.
V některých městech bude problém ještě větší. Třeba v Bohumíně se ještě před několika lety využívalo zhruba dvou set pracovníků, letos už jich je jen osm. Jde o dlouhodobě nezaměstnané, převážně ty, kteří pobírají sociální dávky a bydlí v ubytovnách. Podle radnice je tato skupina lidí velmi obtížně uplatnitelná na trhu práce.
"Když tyto lidi nezaměstnáme, tak skončí na sociálních dávkách a státní kasu to stejně bude stát peníze. Lepší by bylo, aby stát občany motivoval k práci a aby si peníze zasloužili," sdělil MF DNES místostarosta Bohumína Lumír Macura.
V minulosti hradil stát alespoň část minimální mzdy po dobu jednoho roku těm, kteří byli dlouhodobě bez zaměstnání a rozhodli se pracovat pro město v rámci veřejně prospěšných prací. "Letos se tato služba přetransformovala do společensky účelných pracovních míst," doplnil starosta Bohumína Petr Vícha.
To jsou však pozice pouze pro handicapované. Nová praxe podle Víchy Bohumínu zvýší výdaje, a navíc dál demotivuje dlouhodobě nezaměstnané od činorodé aktivity.
Většina veřejně prospěšných pracovníků ve městě už skončila. Zbývajícím třem doběhne pracovní smlouva v březnu. A aby ulice zůstaly v čistém stavu, muselo město už na konci loňského roku prostřednictvím svých technických služeb zaměstnat dvanáct lidí na úklid.
Práce veřejně prospěšných metařů je podle starostů v ulicích měst znát. K jejich pracovním povinnostem patří úklid travnatých ploch, parků, zametání chodníků či úklid kontejnerových stanovišť. Mají také na starosti hrabání spadaného listí a úklid dětských hřišť a koutků. Tam, kde nejde tráva sekat strojově, ji ručně kosí. Problém je podle starostů i v krátkodobosti podpory a v tom, že nemohou najmout opakovaně ty samé pracovníky. "To je škoda, protože máme své lidi osvědčené a těžko sháníme nové," potvrzuje starosta Kašpar z Kolína.
Přísnější rozdělení peněz
Stát zpřísnil i další parametry. Příspěvek na veřejně prospěšné práce je nově určen jen pro znevýhodněné uchazeče o zaměstnání, kteří mají bydliště v sociálně vyloučené lokalitě a zároveň obci do pěti tisíc obyvatel. "Může být poskytnut také uchazečům o zaměstnání mimo tuto lokalitu, ale musí splnit podmínku, že tři měsíce před veřejně prospěšnými pracemi vykonávali veřejnou službu," upřesnil Kotlár. Úřad práce doporučuje městům více využívat již zmíněná "společensky účelná místa", kdy se poskytuje příspěvek na plat účastníka projektu po dobu až 12 měsíců.
Výše příspěvku a doba jeho poskytování se odvíjí od stupně znevýhodnění uchazeče na trhu práce. "Letos jsou na ně připravené řádově stovky milionů korun, které jsou součástí balíku evropských financí," uvedl Kotlár. Peníze jsou určené i na rekvalifikace či poradenství. Někteří starostové proto už začali zakládat různé sociální podniky, jež zaměstnávají pracovníky se zdravotním handicapem, kteří by jinak obtížně hledali uplatnění na trhu práce. Takový podnik vznikl například v Chrudimi.
"Někdy jsou ty příběhy až dojemné, kdy dotyčný přijde poděkovat za to, že mohl vyplít záhon uprostřed města," řekl MF DNES starosta Chrudimi František Pilný. Podle něj by mnoho z těchto lidí jinak vůbec nenašlo práci.
Společensky účelná pracovní místa ale nejsou určena pro dlouhodobě nezaměstnané bez zdravotního handicapu. "Mám obavu, že ztížení zaměstnávání osob na veřejně prospěšné práce povede k tomu, že o tyto lidi už nebude mezi soukromými zaměstnavateli zájem," dodal Pilný. MF DNES se snažila kontaktovat kvůli úbytku peněz na veřejně prospěšné práce i ministra práce Mariana Jurečku, ale na SMS od pátku neodpověděl.
Někdy jsou ty příběhy až dojemné, kdy dotyčný děkoval, že mohl vyplít záhon.