Zpravodajství
2.4.2024 - Města a dostupné bydlení. Výstavba je důležité téma
Zdroj: Moravské hospodářství
BYDLENÍ PRO MLADÉ RODINY, SENIORY ČI SOCIÁLNĚ ZNEVÝHODNĚNÉ OBČANY ŘEŠÍ MĚSTA DNES A DENNĚ. JAKÉ MAJÍ DALŠÍ PLÁNY? ZEPTALI JSME SE.
Jana Končítková, tisková mluvčí Bohumín
Město Bohumín v roce 2021 zahájilo stavební práce na osmi historických, ale zdevastovaných domech se smělým plánem vytvořit z 64 původních bytů s lokálním vytápěním 52 dvou až čtyřpokojových bytů s vnitřním zateplením, terasami a centrálním vytápěním.
Poslední dochované skupině osmi domů místních dělnických kolonií z roku 1908 hrozila kvůli jejich stavu demolice. Bohumín ale vsadil na ambiciózní myšlenku jejich přerodu na moderní bydlení s vysokým standardem, o nějž jsme očekávali velký zájem. Jedna z největších investic novodobé historie města si vyžádala 159 milionů korun v rámci rekonstrukce domů a dalších 14 milionů na vybudování chodníků a parkovišť. Město finance hradilo ze svého rozpočtu, dotace jsme nečerpali.
Radnice všechny byty poskytla do nájmu zájemcům splňujícím podmínky veřejné licitace, tj. neprodávali jsme je.
Gabriela Pokorná, tisková mluvčí, Ostrava
Ostrava podporuje obnovu a znovuoživení dlouhodobě prokazatelně opuštěných budov či jednotek ve městě a rozšiřuje portfolio bytů s dostupnou cenou nájmu. Například na rok 2024 město vyčlenilo pro tento dotační program 10 milionů korun.
Aktuálně je před dokončením výstavba bytového domu Nové Lauby ve spolupráci s developerskou společností Sdružení BBB Nové Lauby, se kterou město Ostrava uzavřelo smlouvu o budoucí kupní smlouvě. Na základě této smlouvy nabyde město do svého vlastnictví 31 bytových jednotek z celkového počtu 85, vč. 119 parkovacích stání a 17 sklepních kóji. Převod, resp. odkup těchto jednotek bude město realizovat v I. pololetí 2024.
Radka Štědrá, tisková mluvčí, Olomouc
Snahou vedení města Olomouce je rozšíření městského bytového fondu. Výstavbu bytů totiž považujeme za podstatné téma.
Co se týká konkrétních projektů, půjde o dostupné bydlení v ulici Před Lipami, které by mělo vzniknout za finanční podpory státu. Nájemné ve zhruba 15 bytech by se mělo pohybovat zhruba na 80 procentech tržního nájemného. Další, výrazně větší bytové zázemí by mělo vzniknout také v ulici Jánského. V jedné části bytového domu se počítá i se zázemím azylového domu pro matky s dětmi v režimu samostatných bytových jednotek. Ve zbývající části by měly vzniknout dostupné byty, včetně 9 až 10 sociálních bytů.
Karin Podivinská, 4. náměstkyně primátorky, Brno
Co se týká obecního bydlení, tak zájem o něj je rok od roku vyšší. Je to způsobeno zejména příliš vysokými cenami bytů ve městě Brně, a také výší úrokové sazby na hypotékách. Cílem současného vedení města je zastavit odliv aktivně
činných občanů a mladých rodin, proto rozjelo několik projektů družstevního bydlení pro mladé. V podmínkách je také mimo jiné požadováno, že zájemce nesmí vlastnit nemovitost, přihlásí si trvalý pobyt a družstevní podíl nesmí po určitou dobu převést na nikoho dalšího. U největšího z projektů, družstevního bydlení Kamenný vrch II, kde má být vybudováno 334 bytů, je už zažádáno o stavební povolení.
Dalším z projektů je tzv. PPP projekt Západní brána, ve kterém připravujeme spolupráci se soukromým subjektem, kdy město nabídne pozemky a soukromý subjekt postaví bytové domy a bude z nich vybírat nájem. Podmínky pronájmu si určí město. Tento projekt je ve stadiu předběžných tržních konzultací. Co se týká obecních bytů, zaměřujeme se na výstavbu dostupných bytů pro seniory, v současné obě jich máme 1038 a do dvou let postavíme dalších 57, a startovacích bytů, v současné době jich máme 170 a do konce letošního roku by jich mělo přibýt dalších 11.
Pavel Kovařík, tiskový mluvčí, Znojmo
Město jako takové aktuálně žádnou bytovou výstavbu neprovádí, probíhá však průběžná údržba a opravy městských bytů, v minulém roce jsme také například zateplili jeden z domů pro seniory (DPS).
V tuto chvíli se ovšem zabýváme plány na revitalizaci náměstí Svobody a jeho bezprostředního okolí, kde jsou vhodné plochy i pro bytovou výstavbu a kde vedení města uvažuje o výstavbě družstevních bytů. Také máme ve výhledu lokalitu, kde by v budoucnu mohly vyrůst další sociální byty.
Ivana Solaříková, tisková mluvčí, Břeclav
Klasickou bytovou výstavbu v Břeclavi nerealizujeme, ani neplánujeme. Rádi bychom stavěli sociální byty v ulici U Splavu pro seniory nad 65 let, osoby se zdravotním nebo sociálním hendikepem či například mladé rodiny. Mělo by jít o dva jednopodlažní domy, každý z nich bude mít čtyři bytové jednotky o velikosti 1+kk, které budou určené převážně pro seniory.
Město Břeclav podává žádost o dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu. Podání žádosti schválilo v únoru zastupitelstvo.
FOTO: Pixabay.com