Zpravodajství
5.4.2024 - Kdo uklidí chodník nebo park? Stát okleštil prospěšné práce
Zdroj: Právo
Autor: Jakub Svoboda, Ivan Blažek, Pavel Karban, Jana Pechová
K zajištění úklidu ulic či údržby zeleně řada měst a obcí hojně využívá veřejně prospěšné práce. Letos ale mnohým vznikl problém, protože stát jejich podporu výrazně osekal.
Před pěti lety poskytoval Úřad práce obcím na nezaměstnané roční dotaci za více než miliardu, ještě loni rozdělil 728 milionů, letos půjde na veřejné práce už jen sto milionů. Obce tak musejí lidi platit ze svého, případně se bez nich obejít.
Čtrnáct lidí loni vykonávalo veřejně prospěšné práce pro radnici prvního plzeňského obvodu. "Letos jsme zatím uzavřeli dohodu s osmi, a to pouze na první čtyři měsíce. Nadále ale jednáme s úřadem práce o další spolupráci," řekla mluvčí obvodu Miroslava Vejvodová.
Loni přispíval stát na platy těchto pracovníků ze zhruba osmdesáti procent. "Zrušení této dotace by pro nás znamenalo ztrátu v řádech milionů korun," upozornila Vejvodová.
Posily z řad nezaměstnaných se v této části města, v níž leží největší plzeňská sídliště, osvědčily. "Jsme s nimi spokojeni, je za nimi vidět odvedená práce," podotkla Vejvodová.
"Vykonávají především úklid veřejných prostranství. A také pomocné práce při kulturních akcích, při nakládání a vykládání spisového materiálu, při drobném stěhování nábytku, úklidu sněhu nebo při běžné údržbě zeleně, jako je pletí, sekání trávy a drobné sestřihy keřů za dohledu vedoucího pracovníka," zrekapitulovala.
Některé pracovníky veřejně prospěšných prací radnice nakonec přijala do klasického zaměstnaneckého poměru.
"Loni bylo takových pracovníků sedm," doplnila Vejvodová. Na severu Moravy veřejně prospěšné práce hojně využíval například Bohumín. K dispozici měl až dvě stě pracovníků. Kvůli změnám ve státní politice zaměstnanosti ale o pracovníky, kteří v rámci veřejných prací uklízeli ulice, patrně přijde.
"Stát v minulosti hradil alespoň část minimální mzdy po dobu dvanácti měsíců těm, kdo byli dlouhodobě bez práce a chodili sbírat odpadky, hrabat listí, odklízet sníh a podobně. Letos tato služba končí, respektive se přetransformovala do společensky účelných pracovních míst," popsal bohumínský starosta Petr Vícha (SOCDEM).
"Ty bude úřad práce dotovat pouze šest měsíců, zbývající půlrok musíme zaplatit my z našeho rozpočtu," doplnil Vícha. "Navíc půjde jen o osm lidí, což je v porovnání s předchozími lety zoufale málo," dodal s tím, že půlroční dotace z úřadu práce celou mzdu pomocných sil nepokryje.
Někde služby omezí na to nejnutnější
Služby města Jihlavy využívají lidi z evidence Úřadu práce pravidelně na velké úklidy města, jako je zimní údržba a jarní čištění ulic.
Jde o dvě až tři desítky lidí při nezastupitelném ručním úklidu, kteří vždy získají pracovní poměr na potřebnou dobu. Část nákladů proplácí stát, letos se to ale městu prodraží.
"Kvůli sníženým dotacím nám klesne zisk a budeme muset mzdu těch lidí zaplatit sami. Město nám víc peněz na úklid nedá," uvedl mluvčí společnosti Martin Málek.
Jak ale zdůraznil, bez těchto pracovníků se firma neobejde, protože tak rozsáhlé úkoly pouze svými kapacitami nezvládne.
Problémy hlásí i obce v Libereckém nebo Královéhradeckém kraji.
"Dříve jsme měli aspoň jednoho pracovníka, který nám zajišťoval služby, jako je úklid veřejného prostranství. Nyní je budeme muset omezit jen na to nejnutnější," sdělil Právu starosta obce Úlibice Michal Kovář (nez.).
Dodal, že obec na tohoto pracovníka nebude mít v rozpočtu peníze. Dříve na něj od úřadu práce měsíčně dostávala zhruba patnáct tisíc korun a obec čtyři pět tisíc přidávala, aby pracovník pobíral aspoň minimální mzdu. Letos ale žádnou podporu od státu podle Kováře nejspíš nedostane.
"Je to škoda, stát bude muset peníze stejně vyplácet na podpoře v nezaměstnanosti," míní starosta.
Peníze jen ze státního rozpočtu
Mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Jakub Augusta uvedl, že dotace na veřejně prospěšné práce budou nově určeny jen pro nejvíce znevýhodněné uchazeče. Konkrétně má jít o lidi z malých obcí do pěti tisíc obyvatel, kterým hrozí sociální vyloučení.
"Bez ohledu na místo bydliště je pak možné podpořit i uchazeče, který je osobou v hmotné nouzi a v uplynulých třech měsících vykonával veřejnou službu v rozsahu alespoň dvacet hodin měsíčně," doplnil.
"Předpokládáme, že v letošním roce bude takto podpořeno asi 1500 lidí za zhruba sto milionů korun," upřesnil pro Právo Augusta.
Ještě loni stát ze státního rozpočtu a Evropského sociálního fondu podpořil 5737 míst. "Bohužel z důvodů změn v programech spolufinancovaných Evropským sociálním fondem je nutné letos veřejně prospěšné práce financovat výhradně z prostředků státního rozpočtu, což má za následek snížení objemu financí na jejich realizaci," uvedl za Úřad práce ČR jeho mluvčí Martin Bušo.
Služby budeme muset omezit jen na ty nejnutnější Michal Kovář, obec Úlibice
Kvůli sníženým dotacím nám klesne zisk, budeme muset mzdu těch lidí zaplatit sami. Město nám víc peněz na úklid nedá Martin Málek, Služby města Jihlavy