Zpravodajství
24.5.2024 - Buď v Lutyni, nebo v cizině, bránil Síkela gigafactory. Odpůrci se bojí záplav
Zdroj:
Autor: Šárka Tomečková, seznamzpravy.cz
Podle spolku výstavba gigafactory zničí nejen zemědělskou půdu, ale i přes dvacet hektarů lesa. Výstavba by podle něj způsobila odříznutí části obce Věřňovic od Dolní Lutyně, protože by křížila jedinou cestu do Věřňovic. "Projekt je prezentován jako řešení inovací, ale ve skutečnosti není připraven zohlednit dopady na místní komunitu a životní prostředí," řekl Bohoněk. Podle předpokladů by mohlo vzniknout až 1700 pracovních míst, což je dle spolku v porovnání s negativními dopady velmi málo.
Do jednání se zapojil i starosta Dolní Lutyně Pavel Buzek. Podle něj lidé v obci s výstavbou gigafactory nesouhlasí. Když se v roce 2006 řešila výstavba fabriky Hyundai, byl prý rád, že to nakonec připadlo Nošovicím. V letošním únoru se podle něj ale vše opět změnilo. "V roce 2010 jsme měli v územních plánech průmyslovou zónu. Čtrnáct let jsme se snažili ji dát pryč, což se nám i podařilo. Nyní se zase všechno mění," sděluje starosta.
Starosta Bohumína Petr Vícha se zaměřil na konkrétní aspekty, které dle něj musí být vyřešeny a upozornil hlavně na nebezpečí povodní. Výstavbou továrny totiž podle něj bude narušen běžný tok řeky Olše. "Bude potřeba vybudovat protipovodňové valy. My máme zkušenosti, že se staví třeba dvacet let, proto musí být postaveny dřív než samotná fabrika," vysvětlil Vícha.
Poslanec Petr Letocha ale kritikům oponoval a zdůraznil význam projektu pro celý Moravskoslezský kraj. "Pokud by se podařilo záměr v Dolní Lutyni realizovat, jednalo by se o naprosto přelomový krok v rámci ekonomického rozvoje našeho regionu i celého Česka." Projekt by dle něj navíc pomohl nastartovat i technické vzdělávání v regionu zaměřené na moderní obory budoucnosti.
Proti projektu průmyslové zóny na Karvinsku vznikla petice, kterou podepsaly tisíce lidí. V červnu souběžně s volbami do Evropského parlamentu se uskuteční místní referendum, které schválili dolnolutyňští zastupitelé.