Zpravodajství
17.1.2025 - Jez i hráz. Začaly další projekty proti povodni
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Autor: Žaneta Motlová h dešťů
Záplavy ukázaly slabá místa, ochrana proti vodě se už staví. „Opatření zahrnují i vznik dvou přemostění a dvou lávek, páteřní kanalizace a čistírny odpadních vod.“ Salome Sýkorová, starostka Zátoru .
Několikaleté spory o potřebné pozemky loni skončily a stavební práce na ochranné hrázi v Bohumíně-Pudlově díky tomu i letos budou pokračovat. V kraji vzniknou také další protipovodňová opatření, například v Branticích či Zátoru na Bruntálsku. Po podzimním úderu ničivé povodně kromě obnovy poničené vodohospodářské infrastruktury, jež letos spolkne řádově stovky milionů, nabírá na obrátkách i vznik zařízení nových. „Zda bude, či nebude ochrana Bohumína po dokončení pudlovských hrází dostatečná, se snad dozvíme ze zprávy Českého hydrometeorologického ústavu k vyhodnocení povodní podle předpokladů v září 2025,“ řekl místostarosta Bohumína Lumír Macura. Dodal, že právě nehotový pudlovský projekt, kde dlouho vázla dohoda s majiteli pozemků a v jednom případě došlo i k vyvlastnění, spolu s nedokončeným navýšením hrází u dálnice D1, kterému chybělo jen několik měsíců, byly na podzim kritickými místy ochrany Bohumína proti velké vodě. To se má změnit. „Budeme pokračovat v budování protipovodňových hrází v Bohumíně-Pudlově, jejichž konečná cena by měla být zhruba 400 milionů korun, s předpokládaným ukončením na podzim roku 2026,“ ohlásila mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková. Letos začne i úprava koryta Lutyňky pro ochranu Bohumína-Nové Vsi.
Pracuje se rovněž v Branticích na horním toku Opavy, kde stávající pevný jez nahradí jez pohyblivý. „Současně dojde k přizpůsobení stávajícího náhonu tak, aby se mohl podílet na převádění povodňových průtoků,“ doplnila k investici za 180 milionů korun, jež má být hotová příští rok, Vlčková. Řeka Opava by tam s pomocí náhonu a s účinkem budoucí přehrady Nové Heřminovy měla zvládnout až stoletý průtok. „Za běžných průtoků zajistí jez vzdutí hladiny umožňující odběr vody do náhonu,“ poznamenala mluvčí. Rovněž v Zátoru letos začnou úpravy toku Opavy. „Opatření zahrnují i vznik dvou přemostění a dvou lávek, páteřní kanalizace a čistírny odpadních vod,“ uvedla starostka Zátoru Salome Sýkorová. Pracovat se tam bude do roku 2027.
„Jde o investici ve výši zhruba 460 milionů korun,“ sdělil ministr zemědělství Marek Výborný. Aktuálně řešenou otázkou je zároveň přehrada Nové Heřminovy a protipovodňová ochrana Krnova. „Ochrana chybí nejen na řece Opavě, ale i Opavici,“ shrnula mluvčí krnovské radnice Dita Círová. V pátek se kvůli přehradě do Krnova sjedou starostové obcí z horního toku Opavy na jednání s ministrem zemědělství Markem Výborným. Zástupci Krnova pak navíc s ministrem Výborným a Povodím Odry podepíší dohodu o protipovodňové ochraně samotného Krnova. Urychlit se má vznik plánovaných úprav koryta a staveb na toku Opavy v Krnově, nově se počítá také s opatřeními na řece Opavici. Na Frýdecko-Místecku během letoška skončí rozsáhlá obnova vodního díla Baška. Nádrž pak bude schopna převést povodňovou vlnu až o tisíciletém průtoku. „Náklady na tyto práce předpokládáme ve výši téměř 120 milionů korun,“ dodala Vlčková. Letos dělníci dokončí i stavbu jezu Ráj na řece Olši v Karviné za 85 milionů korun. Opatření proti vodě na letošní rok plánují i povodní zasažené radnice. Například bohumínská bezpečnostní rada si stanovila hned čtrnáct úkolů. „Mezi nejdůležitější patří kontrola hráze suché nádrže ve Skřečoni a čištění a údržba úseků Skřečoňského potoka ve správě města,“ nastínil místostarosta Macura s tím, že se město podílí i na přípravách úprav kanalizačních přečerpávacích stanic. Krnov chystá revitalizaci a nové břehové opevnění toku Mlýnský náhon s nátokem z řeky Opavy. Úprav doznají i Trmantický potok a potok Mohla, město zbuduje i soustavu tůní v Krásných Loučkách, jež mají zbrzdit vodu z přívalovýc miliardy korun čítají popovodňové škody na majetku vodohospodářů Povodí Odry.