Zpravodajství
18.9.2007 - »Chceme se rozšiřovat i mimo území Ostravy,«
Zdroj: Týdeník Frýdecko-Místecko
Strana: 8
Autor: Fejfar Vítězslav ( vit)
KARVINSKO – Snaha některých měst na Karvinsku přitáhnout na své území vysokou školu bude, zdá se, korunována úspěchem. Nejedná se ale vůbec o jednoduchý proces a nutno říci, že ne každé město má předpoklady k tomu, aby v něm vysokoškolské vzdělávání fungovalo.
* Jak se díváte na možnost, že by Ostravská univerzita fungovala i mimo Ostravu?
Každopádně mimo Ostravu expandovat chceme. První takovou aktivitou by mělo být otevření detašovaného pracoviště v Českém Těšíně, kde bychom rádi otevřeli studijní obory věnující se příhraniční spolupráci a regionální správě. Budou zde buď obory nové, anebo se zde přetáhnou již ty existující.
* A co Bohumín? Současné vedení radnice si vysokoškolské vzdělávání klade jako jednu z priorit dalšího rozvoje města.
Jednání s Bohumínem nebyla žádná. Nevidím ani důvod, proč by Ostravská univerzita měla fungovat právě tady. Bohumín leží poměrně blízko Ostravy. Český Těšín má smysl. Jde o příhraniční region se špatnou dopravní obslužností a na něj se chceme zaměřit. Jde nám hlavně o budoucí studenty z Jablunkovska a třeba i z Polska.
* Jaké problémy rozšíření univerzity mimo Ostravu provázejí? Jak chcete řešit například ubytování studentů?
Ubytování v tuto chvíli nebudeme řešit vůbec. Pracoviště vznikne v místě, kde studenti žijí. Problémy jsou ale vždy s financemi a vhodnými prostorami. Vedení českotěšínské radnice nám v této otázce vyšlo maximálně vstříc. Co se týče financí, tak předpokládáme, že budeme společně žádat o podpůrné evropské finanční programy.
* Nebudete mít problém například s dostatkem kvalifikovaných zaměstnanců, kteří by měli mimo Ostravu vyučovat?
V Těšíně by samozřejmě vyučovali současní pedagogové z Ostravské univerzity. Vzhledem k tomu, že zde ale chceme otevřít nové specializované obory, tak bychom do výuky rádi zatáhli i ostatní regionální orgány z Českotěšínska.
Publikováno též v Týdeníku okresu Nový Jičín