Zpravodajství
20.9.2007 - Proč tihle neošetřovali a tihle ano?
Zdroj: Blesk
Strana: 2
MUDr. Radek Kolačný, praktický lékař, Kunovice
„Pacient dostává péči v podobě mercedesu, ale za cenu trabantu. Podle rozpočtu z roku 2004 bychom měli mít kapitaci 55 Kč, s navrhovanými 42 Kč tady na Zlínsku nesouhlasíme. Co přidají rozpustíme v nákladech na dražší energie a DPH. Do ordinace pořizujeme věci za evropské ceny, ale výdělky jsou limitovány podle dominantní VZP. To se mi nelíbí.“
MUDr. Jan Staněk (54), praktický lékař, Karlovy Vary
„Stávkuji neboť se to nedá vydržet. Platím měsíčně 45 tisíc za ordinaci, k tomu další poplatky. Je to na hranici přežití. Neustále se dohaduji s pojišťovnou, jaké platby milostivě uhradí a co bude rozporovat. Nezbývají peníze na vybavení ordinace, cesty za pacienty hradím ze svého.“
MUDr. Alena Ježdíková, praktická lékařka, Praha 10
„Praktické lékařství je podhodnocené.
Nemáme na potřebné vybavení. Chybí například EKG, přístroj na měření CPR, který dokáže rychle odhalit počínající zánět v těle.
Dnes už se nevyplatí vybrat si specializaci praktického lékaře.
Nezmění-li se financování, nebude kdo by provozoval naše ordinace.“ Zdravotní pojišťovny nakonec tlaku stávkujících praktiků a pediatrů ustoupily a oznámily, že jim přidají peníze. „Nebudeme ale kvůli tomu moci lépe zaplatit dobré lékaře a zvýhodnit některé praxe, jak jsme plánovali, řekl ředitel VZP Pavel Horák. VZP nabízí místo nynějších 36 Kč měsíčně za pacienta v kartotéce 42 Kč, ostatní pojišťovny 40 Kč. Lékaři ve většině okresů hlasovali pro to, aby jejich vedení v pátek podepsalo s pojišťovnami dohodu o penězích na příští rok.
MUDr. Marie Zelová, praktická lékařka, Holešov
„Protest všichni podporujeme a nejde přitom jen o zvýšení plateb, ale o uhrazení veškeré odvedené práce. Zavřít ordinaci je u nás ale problém, pacienti dojíždějí až z okruhu 15 km. Ti starší o protestu většinou ani nevědí. Nechci, aby to pacienti vnímali tak, že si je bereme jako rukojmí.“
MUDr. Václav Larva, praktický lékař, Karlovy Vary
„Odmítám stávkovat. Platím si drahou ordinaci na luxusní karlovarské Moskevské ulici naproti magistrátu. Ale vysoký nájem je můj problém a má soukromá věc. Jsem podnikatel jako každý jiný. Zdravotnictví je podfi nancované, je to systémová vada a nesouhlasím ani s reformou. Ale stávka není řešení.“
MUDr. Jana Zamarská, dětský a dorostový lékař, Bohumín
„S protestujícími kolegy sympatizuji, i když jsem se aktivně k jejich akci nepřipojila. Máme totiž hodně nemocných pacientů a přišlo mi vůči nim nefér zavřít ordinaci. Ani já nejsem spokojena se současnou situací financování. Vadí mi především, že vztah se zdravotními pojišťovnami není na »partnerské« bázi.“
Co se změní od příštího roku
Bude se platit u lékaře: 30 Kč za návštěvu, 30 Kč za každou položku na receptu, 60 Kč za den v nemocnici, 90 Kč za návštěvu pohotovosti či ambulance v nemocnicích o víkendu, ve svátek či v pracovních dnech od 17 do 7 hodin ráno (neplatí se při následném odeslání pacienta do nemocnice). Neplatí lidé v hmotné nouzi a děti z dětských domovů. Bez poplatků jsou preventivní prohlídky, rentgen, laboratorní vyšetření, prohlídky v těhotenství. Neplatí se za recept na léky plně hrazené pacientem, například za antikoncepci. 5 tisíc korun je roční limit na doplatky na léky a poplatky u lékaře (vše nad něj pojišťovna pacientovi vrátí, započítává se však jen doplatek na nejlevnější lék na trhu). Maximálně 3 balení léku na jeden recept (vyplatí se při dlouhodobém užívání léku). Lékárník nově může místo předepsaného léku s dražším doplatkem vydat na přání pacienta lék se stejnou účinnou látkou, ale levnější. Značka R na receptu značí, že lékař na konkrétním léku trvá, a pak se započítává do limitu i vyšší doplatek. Léky proti alergiím, na zvýšený cholesterol, na snížení krevního tlaku, proti bolestem a nachlazení budou i bez předpisu