Zpravodajství
28.9.2007 - Svatováclavský hudební festival letos zavítá do 23 měst
Zdroj: Zpravodajství ČTK
Autor: ZÁVESKÁ, Hana
Ostrava 28. září (ČTK) - Svatováclavský hudební festival letos na severu Moravy rozezní kostely ve 23 městech. Čtvrtý ročník mezinárodního festivalu duchovní hudby nabídne posluchačům více než 30 koncertů tuzemských i zahraničních interpretů. Festival dnes večer v Ostravě zahájí přednesem Marek Eben, jehož doprovodí mužský soubor Schola Gregoriana Pragensis. Duchovní hudbu uslyší lidé až do 28. října v podání českých, slovenských, britských nebo bolivijských hudebníků, řekl ČTK dramaturg festivalu Igor Františák.
"Od začátku jsme nechtěli dělat jen ostravský festival, ale zavítat i do menších měst v regionu, který pokrývá ostravsko-opavská diecéze," řekl Františák. Letos zazní duchovní hudba například v Opavě, Karviné, Třinci nebo Bohumíně.
Festival zahájí dnes večer v ostravské Katedrále Božského Spasitele herec, moderátor a skladatel Marek Eben společně s mužským souborem Schola Gregoriana Pragensis, jehož uměleckým šéfem je David Eben. "Projekt Tváře a prameny je pohledem do historie liturgického zpěvu na Pražském hradě. Bratři Ebenové čerpají z prvních literárních textů, například z Kosmovy kroniky. Dělají tento projekt sice už delší dobu, ale kvůli Markově vytížení ne příliš často," dodal Františák.
Hudbu a mluvené slovo na festivalu propojí také dvojice - kytarista Štěpán Rak a herec Alfréd Strejček. V projektu Vivat Carolus Quartus vzdají koncertní hold králi Karlu IV. Posluchačům v Ostravě, Štramberku nebo Brušperku připomenou především duchovní aktuálnost panovníkova odkazu, uvedl dramaturg.
Hudebním zážitkem podle něho bude vystoupení ženského kvarteta Flautando Köln z Německa. "Jsou to čtyři vysokoškolské profesorky, které budou hrát na flétny barokní hudbu. Německý tisk o nich napsal, že své posluchače okouzlují téměř děsivou přesností, lehkostí a obrovskou porcí duše. Čtyři hudebnice znějí prý jako jeden jediný nástroj se čtyřmi hlasy," prozradil.
Zajímavá podle něho bude i jazzová mše Todes Fuge, kterou zahraje Pražské jazzové sexteto společně s Moravským komorním sborem. Autor hudby Petr Kořínek zvolil text židovského básníka Paula Celana. Podle Kořínka je téma holocaustu neustále živé a jeho připomínání důležité hlavně pro generaci mladých lidí.
Jedním z mezinárodních projektů festivalu je Bolivijská barokní hudba v podání britské instrumentálního souboru Florilegium, který bude hrát na kopie dobových nástrojů. Se souborem vystoupí bolivijský tenorista Henry Villca. "Je to vlastně raně barokní italská hudba, kterou přivezli do nové země jezuitští misionáři. Zhruba před 20 lety se našla v nějakém zapomenutém klášteře truhla s písemnými hudebními pozůstalostmi. Ty se dostaly do rukou vědců, a hudba tak začala ožívat," vysvětlil Františák.
Podrobnosti o měsíčním festivalovém programu a účinkujících najdou lidé na webových stránkách www.shf.cz .