Zpravodajství
27.10.2007 - Suchý rok 1947 a napůl zdivočelá Ostrava
Zdroj: Moje Ostrava
Strana: 3
Autor: Navrátil Boleslav ()
Přídělový systém
V září 1947 byly zahájeny bojové akce proti banderovcům, v Ostravě došlo k odcizení potravinových lístků v Hrabůvce. Kradl je úředník, který je rozdával "přátelům ženského pohlaví". Měsíční dávky bílého pečiva v Ostravě: pro děti do šesti let šest kilogramů, děti od šesti do deseti let měly nárok na deset kilogramů, od deseti do osmnácti let na dvacet kilogramů pečiva. Úřady vyhláškou nařídily udávat lidi, kteří mluví špatně česky. Každý Němec v Ostravě byl povinen odpracovat v akci Budujeme Ostravu sto hodin. Za "drzé bojkotování akce budou odebrány potravinové lístky". Ostravský obchodník Jaroslav Pábl byl obviněn z kšeftování s potravinami. Soud ho osvobodil, udání bylo falešné. Zvláštním objektem komunistické nenávisti byl třebovický továrník Emil Bojda, jeho dělníci odmítli dosazeného národního správce. Noviny obviňovaly Bojdu ze spolupráce s Němci, protože prý vyráběl za války plotýnky k elektrickým vařičům. Úřady ale po zvážení udání daly Bojdovi potvrzení o státní spolehlivosti.
Stín černého trhu
Důsledky sucha byly tak strašlivé, že vláda rozhodla dotovat příplatky k výkupním cenám dobytka. Ministr zemědělství Julius Ďuriš vystoupil a řekl, že za tyto příplatky lze děkovat pouze komunistům. Připomněl slib Sovětského svazu dodat obilí. Zástupci zemského národního výboru v Ostravě požadovali koncem září 1947, aby za šmelinu s potravinami byl uplatněn trest smrti. Nastal doslova hon na šmelináře. Kilo másla stálo na černém trhu dvě stě korun, stejně jako kilo česneku, jedno vejce bylo za osm korun a metr hedvábí za šest set korun. Republika byla poprvé od konce války bez potravinových dodávek UNRRA. Začátkem října proběhla v Ostravě velká razie na šmelináře, zabaveny byly tuky, mouka, cukr, dále tři sta dvacet vajec, čtyři vepři, dvě husy a osmdesát metráků uhlí. Zlatník Zdeněk Havlíček ze Zámecké ulice obdržel pokutu třicet tisíc korun za předražené šperky. Bývalý obergefreiter německé armády Zaorálek byl na přívozském nádraží přistižen se dvěma kily špeku v tašce. Putoval do vězení.
Proti šmelině
Němci pracující na dole Zárubek začali držet hladovku kvůli zákazu vycházet na veřejnost. "Taková opovážlivost!" napsala Nová svoboda. Na Ostravsku se konalo rozsáhlé sčítání cikánů, kteří byli příkazem zařazováni do pracovního procesu ve stavebnictví. V Ostravě jich bylo napočítáno sto třicet šest, v Bohumíně žádný. Na veřejném shromáždění vystoupil předseda městského národního výboru Josef Kotas a žádal veřejně, aby byly zavedeny milionářské dávky, z nichž by byly placeny příspěvky zemědělcům a státním zaměstnancům. Jeho projev měl úžasný ohlas. Úřady vyzvaly k boji proti přemnoženým myším a těžkému alkoholismu mezi ostravským dělnictvem.
Podvody, podvody
Šmelinářka A. Pšenicová z Přívozu byla zatčena, měla doma třináct kilo margarinu. Novináři se přimlouvali, aby byly do převýchoven zařazovány jen mladé prostitutky, "neb staré štětky se již nenapraví". Důchodci z Přívozu byla zabavena šrůtka špeku, kterou si neoprávněně přivezl ze Slovenska. Původ vepřového masa pokoutně dováženého do Ostravy z Nového Jičína rozkryli kriminalisté: pocházelo ze zabitého slůněte prodaného majitelem cirkusu. V Hrušově byl o státním svátku 28. října odcizen z neuzamčeného chlívku vepř. V Ostravě se objevila spousta falešných potravinových lístků, pachatel byl málem dostižen, na lávce přes Ostravici hodil do vody balík a utekl. Byly v něm padělané lístky na maso, sádlo a krupici. Začátkem listopadu se v Ostravě začala striktně uplatňovat daň z přepychu. Bylo také nařízeno, aby každá rodina z venkova poskytla Ostravě dvě a půl kila brambor, jinak budou zásoby zjišťovány úředně. U faráře Nogola v Sedlišti bylo nalezeno více brambor, než mohl sám spotřebovat. Za falešné osočování a udávání musely noviny tisknout opravy. Nová svoboda uvedla: Není pravda, že jsem porazil dvacet šest vepřů a zašantročil třicet centů obilí. Protože jsem žádné obilí nezašantročil. František Heger, Horní Tošanovice.
Cesta k převratu
Velká zpráva: Sovětský svaz dodá tisíce tun potravinářské pšenice, a také kukuřici pro vepře. Do komunistické strany vstoupily v Ostravě desetitisíce lidí. Politická demagogie dosáhla vrcholu. Právě v této době vznikla všeobecná nenávistná atmosféra ve společnosti, která nakonec vedla o čtyři měsíce později - v únoru 1948 - k politickému převratu a převzetí moci komunisty.