Zpravodajství
4.1.2008 - Lidi v regionu opět dusí prach
Zdroj: Karvinský deník
Strana: 1
Autor: Kutěj Richard (rich)
Bohumín - Nedobrá kvalita vzduchu trápí opět v těchto dnech obyvatele Karvinska. Nejvíce nás dusí polétavý prach. Podle údajů úřadu Moravskoslezského kraje jsou na tom nyní nejhůře v Bohumíně. O moc lépe se však nedýchá však ani v dalších městech. Dá se s takovou situací vůbec bojovat? Příklad samotného Bohumína, který je na tom podobně jako města v okolí, ukazuje, že jen velmi těžko. "Rozhoduje zde celostátní legislativa. Velké zdroje znečištění, mezi které patří průmyslové podniky jako Arcellor Mittal Ostrava, Evraz Vítkovice Steel i bohumínská ŽDB Group, jednotlivě plní emisní limity. Za jejich překročení by firmám hrozily vysoké pokuty. Velká koncentrace těchto továren na Ostravsku však vede k překračování emisních limitů ve venkovním prostoru," vysvětlil vedoucí odboru životního prostředí bohumínské radnice Pavel Klimovič.
Jeho slova potvrzuje i odpověď zástupkyně bohumínské firmy Rockwool. Podle některých zdrojů se na celkovém stavu ovzduší podílí i tato firma. "Splňujeme všechny hodnoty požadované českou legislativou," tvrdí mluvčí firmy Dana Hochmannová. Podle dalších údajů se na znečišťování podílejí také místní domkaři. Mnozí z nich přešli po zdražení plynu opět na topení nekvalitními, leč levnějšími tuhými palivy. "Kontrola dodržování vyhlášky je ovšem velmi problematická, protože lidé nemusejí úředníky pustit na kontrolu sklepa či kotelny, a tak je používání nekvalitních tuhých paliv jen těžko prokazatelné. Vyhlášku jsme proto po 10 letech její platnosti zrušili," uvedl Klimovič. Jak ukazuje příklad Bohumína, nemají města mnoho možností. Leda by se zlepšila celostátní legislativa. "Kvůli lepšímu ovzduší jsme investovali desítky milionů například do plynofikace města," popisuje mluvčí tamní radnice Lucie Balcarová.
Obyvatelé regionu si ovšem i do budoucna budou muset zvykat na vzkazy jako je tento: "Doporučujeme omezit pobyty venku, není vhodné sportovat ve venkovním prostředí. Větrat by se mělo jen krátce a intenzívně. Zvýšené koncentrace znečišťujících látek v ovzduší nemusejí přímo vyvolat onemocnění, ale často mají za následek zhoršení průběhu nemocí, především nemocí dýchacích cest a srdečně cévních. Snižují odolnost organismu, který snadněji podlehá virovým či bakteriálním infekcím," zní doporučení mluvčí Moravskoslezského kraje Barbary Odstrčilíkové.