Zpravodajství
8.2.2008 - Proč nevolit žádného kandidáta
Zdroj: Haló noviny
Strana: 12
Autor: LYSÁKOVÁ, Dana
Co nás k rozhodnutí vede? Buďme čitelní, máme pět podmínek, daných ÚV KSČM s tím, že volitelnost kandidáta je jimi dána. Připouštět pružnost v zásadních otázkách nám důvěryhodnosti nepřidá. Touto nedůsledností ztrácíme voliče, vlastní členy, KSČM tato volba rozděluje, vyvstávají problémy s volbami do krajských zastupitelstev. Buďme zodpovědní nejen k voličům, ale i sami k sobě!
Včas byly parlamentní strany vyzvány dopisem předsedy V. Filipa k hledání alternativy pro volbu. Žádná z nich se neobtěžovala s odpovědí a na povinný výběr nám daly dva pravicové kandidáty, kteří se ani náhodou nesetkávají s naším programem. Nyní nás nutí nastoupit do rozjetého vlaku, jet kam nechceme a v úloze topiče pomoci dopravit na stolec prezidenta v zájmu jiných. To vše proto, že zjistili, že naše hlasy potřebují.
Kandidáty vybrala ODS a Zelení, pak se po vnitrostranických diskusích přidala ČSSD. KSČM je dle jejich představ od toho, aby tzv. podpořila "antiKlause" , neboť svým předchozím usnesením se od jeho volby distancovala. Má to logiku, divoký ekonomický převrat zvaný privatizace, spíše stranický přístup, zvláštní názory na ekologii a klima... Volbou Švejnara posílíme transatlantické vazby, komicky pak působí naše aktivity proti radaru. Není nadstranický , ale nadnárodní, zřeknutí se občanství USA vnímá jako emocionální problém, což je vzhledem k tomu, že od 18 let zde nežije, patrně logické. Před tím, než se rozhodlo o jeho nominaci, kritizoval současnou reformu jako příliš opatrnou, sociální... Máme vítat školné. Nemá problém se stávající vládou, při jejím krachu opět pověří jejím složením ODS. Od Paroubka sice víme, že v tomto volebním období by do koalice ČSSD s ODS nešla, ale - v tomto. Varující je, že za Švejnarovou nominací jsou mj. i pánové Štětina, Mejstřík, Hučín, Šinágl. Tak se ptám: Proč ztrácíme důstojnost? Máme snad stejné zájmy jako tito pánové? My na Liberecku rozhodně nikoli!
Ani jeden z kandidátů neuvažuje, že by se KSČM měla podílet na zodpovědnosti za vývoj v ČR. Jaký je rozdíl v těchto stanoviscích a "bohumínským usnesením" ČSSD? A právě sociální demokraté nás chtějí vydírat v nutnosti postavit hráz proti Klausovi s odvoláním na asociální reformu ODS? Ale právě ČSSD nevadí, že na úrovni krajů a řadě měst je s ODS v koalici. Skutečně pokřivený metr!
Argument případné krize v ODS neobstojí. Do parlamentních voleb daleko a pro krajské volby není tato karta žádným esem. Tyto volby jsou v jiném patře a podstata kandidátek je většinou hotová. A co se reformy týče, tak tato je, žel, ve vědomí lidí spojena s parlamentem. Při opačné volbě to pozice KSČM v krajských volbách neposílí, spíše naopak. Společnost se ve výběru tříští, pro významnou část veřejnosti není přijatelný ani jeden, k tomu nutno připočítat i názory o "menším zlu". Ze stanovisek ČSSD plyne, že neuvažuje o třetím kandidátovi a trvá na Švejnarovi i pro další volbu.
Jde o to, abychom nepřetaktizovali, jsou situace, kdy musíme být čitelní. Zde máme jedinečnou příležitost se oddělit od všeobjímající ČSSD. Nejsme jí ničím povinováni, jsme suverénní stranou, ne jejím poskokem dle jejích potřeb! Toto je část důvodů, proč komunisté Libereckého kraje odmítají podporu navržených kandidátů v jakémkoli kole. Změna filozofie pro jednotlivá kola voleb vzhledem k postojům dalších stran neumožní nic nového. Současně stále více zaznívá požadavek veřejné volby v souladu s většinový m názorem veřejnosti, ale již i zdviženým prstem k našim zákonodárcům, abychom respektovali svá vlastní usnesení a naslouchali svým voličům.
Dana LYSÁKOVÁ, členka VV ÚV KSČM za Liberecký kraj