Zpravodajství
11.2.2008 - Na vzpomínkový pochod dorazilo přes sto skinů
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Strana: D3
Autor: Česká tisková kancelář (čtk)
Účastníci šli městem s pochodněmi Asi dvacet minut před plánovaným zahájením pochodu se u krnovského autobusového nádraží pohybovaly jen dvě desítky radikálů. "Zbývající byli ještě různě roztroušeni a posedávali v okolních restauracích," vysvětlila mluvčí bruntálské policie Pavla Tušková.
Mluvčí uvedla, že ve městě bylo na případné střety připraveno sto padesát policistů a městských strážníků. Deset minut po 17. hodině skinheadi, vybavení smutečními věnci a černými prapory, zapálili pochodně. Vzápětí pak vyrazili na pochod městem. Trasu naplánovali od autobusového nádraží ke Slezskému domu, Prioru a na náměstí. Tam pořadatelé přednesli projev, v němž zavzpomínali na své zemřelé kamarády -devětadvacetiletého Aleše Marečka a o čtyři roky staršího Davida Friedela.
Někteří skinheadi jeli i do Zátoru Pak přešli na krnovský hřbitov, kde položili věnce u hrobu jednoho z uhořelých skinů. Tím akce v Krnově skončila. Na večer měli skinheadi rezervovanou místní restauraci. "Akce se obešla bez jakýchkoliv problémů. Městem pochodovali bez pokřikování hesel," řekla Tušková. Část účastníků se podle ní později přesunula připraveným autobusem do Zátoru, kde je pochován druhý tragicky zemřelý neonacista. Policie je doprovázela a okolo 19.45 akce skončila i tam.
Neštěstí se stalo po oslavě v Bohumíně Národní odpor je neregistrovaná neonacistická organizace, kterou tvoří nezávislé regionální pobočky. Marečka a Friedel patřili mezi pravicové extrémisty a společně v roce 2006 uhořeli v areálu bývalých kasáren v Bohumíně. Do města přijeli na narozeninovou oslavu místního skina. Oslava se uskutečnila v nedalekém objektu, jenž o víkendech hostí jednorázové akce. V noci pak organizátoři oslavy dvojici údajně pustili do kasáren, kde byla i místnost k přespání.