Zpravodajství
19.3.2008 - Starosti, které lidem způsobuje potok Porubka, by měly už brzy skončit
Zdroj: Moravskoslezský deník
Strana: 34
Autor: HAVLÍČKOVÁ, Iva, LAPISZ, Břetislav
Ostrava - Lidé, kteří žijí v okolí potoka Porubka, budou snad v dohledné době i při intenzivnějším dešti v klidu spát. Povodí Odry totiž letos zahájí úpravy Porubky, které by měly ochránit okolní stavby až před dvacetiletou vodou. "Zahájení prací je naplánováno na listopad. Zatím ještě čekáme na vyřízení stavebního povolení," uvedla mluvčí společnosti Povodí Odry Šárka Vlčková. Protipovodňové opatření na řece Porubce chce firma vybudovat od porubského koupaliště až k nádraží Ostrava-Svinov.
"Místy koryto ohrazujeme, jinde je prohloubíme, abychom zvýšili kapacitu průtoku vody," uvedl generální ředitel Povodí Odry Pavel Schneider. Dvacetiletá, ale i desetiletá voda se tam nyní dostává do sklepů, garáží a za práh domků. Naposledy tam lidé bojovali s velkou vodou loni na podzim. To by se mělo změnit. "Konečně se lidé dočkají. Dříve každé jarní tání nebo letní přívalové deště znamenaly pro tu oblast povodně. Úpravy, které Povodí chystá, by měly problémy z devadesáti procent vyřešit. Samozřejmě pokud by přišla třicetiletá voda, někde se to vylije, ale škody budou nesrovnatelně nižší," uvedl starosta Ostrava-Poruby Miroslav Novák.
Do protipovodňové ochrany letos státní podnik Povodí Odry investuje zhruba sto milionů korun. Samotná úprava Porubky, jejíž financování se rozloží i do roku následujícího, přijde na 101 milionů. Až dvacet milionů navíc bude stát ještě výkup pozemků, které budou stavbou hrází trvale dotčeny. Projekt na úpravu Porubky byl hotov už před třemi lety. Se zahájením prací se ale Povodí nepodařilo dříve začít. Komplikovalo to vyřízení všech povolení a vyjádření například ochranářských sdružení. Ochrany před velkou vodou se dočkají letos i Antošovice. Také tady se ještě čeká na stavební povolení. S budováním travnatých hrází, které ochrání domky v okolí řeky, chce Povodí Odry začít také letos v listopadu. "Hráze budou odsazené od řeky, abychom zachovali prostor pro přirozený rozliv vody, a ochránilli tak i Bohumín," vysvětlil Schneider. Toto protipovodňové opatření přijde na pětatřicet milionů korun.
Záplavy pravidelně trápí i obyvatele domků v části Koblova zvané Žabník. Na vybudování protipovodňové hráze si tamní lidé ale ještě chvíli počkají, hotová by měla být na přelomu let 2009 a 2010.