Zpravodajství
23.11.2012 - Hráze chtějí i v Kopytově
Zdroj: Karvinský deník
Ročník a číslo: 274
Strana: 1
Autor: David Gorgol
Citovaný: Lucie Balcarová (mluvčí Bohumína)
Místním se nelíbí, že s nimi město při výstavbě hrází nepočítá. To se brání tím, že je osada chráněna přirozeně.
Bohumín – Strach, smutek, slzy. Na rok 1997 paní Jaroslava Svobodová z Bohumína nevzpomíná příliš v dobrém. Když totiž přišla velká voda, zaplavila i její dům v Kopytově. Rodina byla zrovna na dovolené, v té době se však raději vrátila, aby zachránila, co se dalo. "Uklízeli jsme v domě, když se najednou začala voda zvedat, proto jsme rychle utekli na půdu," vzpomíná paní Svobodová. Z okna pak pozorovali, jak se zalévá vodou sousedova zahrada.
Přitomto nebylo poprvé ani naposledy, kdy v Kopytově voda zaútočila. "Určitě bych byla klidnější, kdyby tu byla nějaká ochrana," dodává paní Svobodová. Té se však nejspíš jen tak nedočká. Reagovala tím na informaci, že vedení města při plánech na vybudování protipovodňových valů ve Vrbici naznačilo, že již zbývá pouze vybudovat ochranná opatření v Pudlově. To obyvatele osady, která byla již několikrát zkoušená velkou vodou pobouřilo.
"Město zamítlo stavbu protipovodňových valů v Kopytově už před časem. Tehdy nám pan starosta tvrdil, že je Kopytov chráněn proti stoleté vodě a ochranu nepotřebuje. Povodeň v roce 2010, kdy osadě zatápěla dvacetiletá voda, ukázala, že nás starosta klamal," kroutil hlavou bývalý velitel dobrovolných hasičů v Kopytově František Mlynkec. Podle vedení města se v ostatních částech Bohumína staví a plánují výhradně hráze na stoletou vodu. A proti té je prý Kopytov chráněn přirozeně. "Osada se totiž nachází na mírné vyvýšenině, takže je proti stoleté vodě až na zhruba deset domků dostatečně chráněn," vysvětlila mluvčí města Lucie Balcarová. Při povodni se tak Kopytov stává "ostrovem", který sice není pod vodou, ale není možné se z něj kvůli zatopeným přístupovým cestám dostat. Problém pak při povodních může v Kopytově nastat kvůli jeho odříznutí vodou od zdravotnické pomoci či zásobování.
Podle slov mluvčí došlo v roce 2010 k záplavám proto, že osadu zasáhla více než stoletá voda. "Je pravda, že voda z Odry byla pouze dvacetiletá, nicméně spolu s ní přišla také více než stoletá voda z Olše. Proto došlo k zaplavení Kopytova," zdůraznila Lucie Balcarová. Výstavba hrází v Kopytově není potřebná ani podle Povodí Odry. "Po povodni v roce 2010 jsme provedli v Kopytově zvýšení terénu levobřežní terasy a zároveň v současné době provádíme údržbu průtočního profilu Olše mezi říční terasou a korytem Olše, což dohromady zajišťuje protipovodňovou ochranu osady," sdělil vedoucí odboru vodohospodářských koncepcí a informací Povodí Odry Břetislav Tureček. Pokračování ze strany 1 S výstavbou protipovodňových hrází počítají v Petrovicích, konkrétně v části Závada. Také tam již velká voda lidem zle zatápěla. "V současné době jsme ve stadiu projektové dokumentace. Byli bychom rádi, kdyby se začalo stavět v roce 2014," řekl místostarosta Jaromír Krótki. Jak dodal, lidé v oblasti stavbu hrází vítají.