Zpravodajství
24.11.2012 - Karvinsko: Kašleme, ale žijeme
Zdroj: Karvinský deník
Ročník a číslo: 275
Strana: 1
Autor: Tomáš Januszek
Citovaný: Petr Vícha (starosta Bohumína)
Náš region vede tabulku, která udává, kde byl kolikrát letos překročen zákonem povolený imisní limit.
Bohumín, Karvinsko – Do konce roku zbývá ještě něco přes měsíc a prakticky všude na Karvinsku a Ostravsku už byl několikrát překročen limit, který stanoví, kolik dnů "můžeme žít" ve smogu. Zákon povoluje 35 dní ročně.
A jaká je realita? Tabulku vede Bohumín, kde "smogových" dnů měli letos už osmdesát. Tedy téměř jednouapůlkrát víc, než povoluje zákon. Následují Věřňovice, Orlová, Český Těšín, Karviná... Nejlépe z regionu je na tom Havířov, který povolený limit překročil "jen" 14krát.
Bývalo prý hůř
Smog trápil Karvinsko také celý uplynulý týden. Například včera byla nejhorší situace v Karviné, kde byl padesátimikrogramový limit prachu ve vzduchu překročen téměř čtyřikrát. Na mapě znečištění ovzduší u Karviné poznámka: "Situace velmi špatná!" Fakt ale je, že si města v okrese prvenství "půjčují", pokaždé má "černého Petra" někdo jiný. Nejčastěji Bohumín nebo Věřňovice. Bohumínský starosta Petr Vícha ale říká, že byly horší roky. "S ohledem na současný stav je to možná rouhání, ale určitě bývalo hůř. Tady v Bohumíně se od železáren táhl takový zápach, že se to fakt nedalo," říká. Podle něj města udělala, co bylo v jejich silách.
"V Bohumíně jsme například zakázali pálit listí na zahrádkách, další regulační opatření jsou v pravomoci kraje. V té souvislosti si vybavuji, že když byl u nás minulý týden na návštěvě hejtman Miroslav Novák, vyjeli jsme spolu do Penzionu ve věži a dívali se z výšky směrem na Ostravu a pak na druhou stranu do Polska. A zatímco nad Ostravou prosvítalo slunce, opačným směrem byla mlha, takže je jasné, že zlepšování ovzduší není záležitost jen české strany, ale i polské," vysvětlil bohumínský starosta. Jak uvedla mluvčí Karviné Šárka Swiderová, města mají nástroje, jak donutit místní průmyslové znečišťovatele k utlumení výroby a produkci emisí. "To všechno funguje. Navíc na městském webu průběžně zveřejňujeme stav znečištění. Pokud je situace velmi špatná, upozorňujeme na vyhlášení smogové situace," řekla Swiderová.
"Neumíráte tam v tý Vostravě?"
Extrémně znečištěné ovzduší na Ostravsku a Karvinsku je už i strašákem pro lidi z ostatních částí republiky. Bohumínský starosta v této souvislosti přidává čerstvou historku, kdy měl mít v minulých dnech schůzku s jistým pražským úředníkem. "Na radnici volal, že zjistil, že tady máme smog, a jestli tady žijeme, jestli sem má vůbec jezdit," líčí Petr Vícha a dodává: "Vypadá to, že si v Praze a jinde myslí, že tady je celé dny tma a lidé umírají na ulicích. Ano, kašleme, býváme častěji nemocní, ale žijeme. Zatím," vzkazuje Vícha. Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa se jal situaci rázně řešit a už před rokem sestavil pracovní skupinu, která se problematikou stavu ovzduší v Moravskoslezském kraji zabývá.
"Už jsme pár sezení absolvovali, ale v posledních měsících aktivita jaksi utichla, skupina se už dlouho nesešla a i poslední návštěvu Bohumína, včetně na tento týden plánovaného semináře na toto téma, pan ministr zrušil," říká bohumínský starosta Petr Vícha. Se stále častější smogovou situací, zejména v podzimních a zimních měsících, už počítají i v místních školských zařízeních. Zejména v mateřských školách, kde učitelky sledují kvalitu ovzduší přes internet, a podle toho jednají. "Pokud je skutečně hodně znečištěné ovzduší, nechodíme s dětmi ven, snažíme se je zabavit jinak. Je to složitější, ale nějak to zvládnout musíme," říká ředitelka Mateřské školy Žižkova v Karviné Hranicích Naděžda Kubicová. Aby dětem posílily imunitu, vaří jim ve školce bylinkové čaje, větrají velmi krátce a snaží se děti držet v klidu.
"Ovšem ne vždy to pomáhá. Jakmile město přikryje smogová poklička, za pár dní to poznáme, když řada dětí onemocní," dodává ředitelka Kubicová. A zatímco malé děti před smogem chráníme, vetší děti a mládežníci, kteří ve volném čase sportují v místních oddílech, trénují venku jakoby nic. Například mladí fotbalisté mají tréninky stále na venkovních hřištích. "Určitě to není dobré. Mnoho z těchto mladých sportovců to odnese respiračními infekty a problémy mohou mít i astmatici," míní karvinská dorostová lékařka Halina Franková.
---
Počet dnů, kdy byl v roce 2012 překročen imisní limit (50 mikrogr. na m3)
Bohumín 80
Věřňovice 79
Orlová 66
Č.Těšín 66
Ostrava-Přívoz 64
Karviná 63
Havířov 59
Frýdek-Místek 48
Třinec-Kosmos 46
Opava 40
Zdroj: www.chmi.cz