Zpravodajství
11.4.2014 - Vrbno pod Pradědem se nechce vzdát svého gymnázia
Zdroj: Bruntálský a Krnovský deník
Ročník a číslo: 86
Strana: 1
Autor: Karel Janeček
Citovaný: Věra Palková (náměstkyně hejtmana)
Bouřlivé setkání s krajskými úředníky mají za sebou rodiče, studenti a pedagogové a lidé z Vrbna pod Pradědem, kterým není lhostejný osud tamní jediné střední školy.
Deník byl u toho
Vrbno pod Pradědem, Bruntál – Odmaturují naše děti ve Vrbně pod Pradědem, gymnazisté, kteří ve městě začali studovat? Kolik by rodiče stály každodenní cesty do Bruntálu, pokud zřizovatel, kterým je Krajský úřad Moravskoslezského kraje, rozhodne o zrušení vrbenského sportovního gymnázia? To byly ústřední otázky, na které se ptali lidé náměstkyně hejtmana Věry Palkové a vedoucího krajského odboru školství Libora Lenča na středečním setkání ve Vrbně pod Pradědem. Důvodem sloučení vrbenského gymnázia s gymnáziem bruntálským je především snižující se počet středoškoláků na Vrbensku. Problém je také ve financích: kraj musí každoročně do školy "napumpovat" okolo milionu a půl korun od daňových poplatníků, které by jinak mohl vložit do jiných investic. V následujících letech to nevypadá, že by se počet studentů ve Vrbně pod Pradědem zvyšoval.
Středoškoláků je opravdu málo
Demografická křivka klesá nejen v celém Česku, sestupný trend v počtu studentů se nevyhnul ani Moravskoslezskému kraji, potažmo bruntálskému okresu a Vrbensku. Situace se odráží ve školství. Školy si dříve žáky vybíraly. A jak je to dnes? Nyní přijmou i žáky základních škol s horším prospěchem, jen aby měly naplněné třídy a aby získaly od zřizovatele peníze, které zajišťují jejich další fungování.
A to je podle názoru náměstkyně krajského hejtmana Věry Palkové špatně. "Přece nepustíme ze školy hůře studujícího žáka, když nám přináší peníze, říkají si ve školách. Situace, kdy školy žáky jen odučí, je neudržitelná. Přejeme si přece vzdělávací instituce," prohlásila Věra Palková ve středu 9. dubna. Věra Palková vystoupila v zaplněném sále vrbenského střediska Střecha. Rodiče a školáci přišli na toto setkání v bojovné náladě, vybaveni mnoha ručně malovanými transparenty.
Se slučováním přišel ředitel
"Gymnázium ve Vrbně pod Pradědem je přesně tím příkladem, kde došlo ke snižování kvality výuky právě proto, že nebylo z čeho vybírat. Počet žáků základních škol v šestých a devátých třídách již neodpovídal počtu žáků, kteří by naplnili první ročníky gymnázia," konstatovala náměstkyně Palková. Lidé z města s jejími tvrzeními nesouhlasili. Podle nich je počet žáků nižší kvůli temné atmosféře, která okolo zrušení vrbenského gymnázia panuje. Ve Vrbně pod Pradědem se rodilo dřív okolo sto padesáti dětí ročně, dnes je to jen asi třetina. Při předpokladu, že sedm procent z nich zamíří na gymnázium, je počet potenciálních žáků opravdu minimální. Nepomohou přitom ani žáci z okolních obcí. "Definitivní stěhování dětí z Vrbna pod Pradědem za studiem není. V tuto chvíli je to vážná varianta z pohledu školy, ke které se kloní zřizovatel," uvedl vedoucí krajského odboru školství Libor Lenčo. Připomněl, že s koncepcí přesunutí vrbenských studentů do Bruntálu přišel před dvěma lety vítězný kandidát na ředitele bruntálského gymnázia Petr Melichar. "Vítězná koncepce pana ředitele obsahovala právě toto řešení," potvrdil vedoucí Lenčo. "Pokud to nevíte, škola asi s vámi nemluví. Připomínám, o variantě přesunutí do Bruntálu hovoříme s předstihem, ten termín je k 1. září roku 2015," dodal Lenčo.
Optimalizace škol běží už pět let
V Moravskoslezském kraji kvůli takzvané optimalizaci, která má přispět k vyšší efektivitě škol, měnilo působiště a školu tisíce žáků. "Nevím, co měl pan Melichar ve své koncepci, když se hlásil do konkurzu na ředitele školy. Opravdu nevím, jak co bude, jelikož termín stěhování do Bruntálu se nám neustále prodlužuje. Už v příštím školním roce jsme měli být podle pana ředitele v Bruntále," řekla zástupkyně ředitele pro Vrbno Jitka Krätschmerová. Podle zástupkyně pro vrbenské pracoviště bruntálské školy přišlo později rozhodnutí jiné, a to hovoří o přesunu až k září roku následujícího."Možná to bude dokonce až rok 2016, protože se všichni do budovy v Dukelské ulici v Bruntále nevejdeme. Potom se nedivte, že chtějí rodiče vědět, jak to s jejich dětmi bude," konstatovala Krätschmerová. Ve městě proto panuje velká nervozita, a je jasné, že se noví studenti do Vrbna pod Pradědem nehrnou.
Radní problém nezajímal
Je s podivem, že se jednání s náměstkyní hejtmana a vedoucím krajského odboru školství nad uvažovaným uzavřením vrbenského sportovního gymnázia dostavilo tak málo zástupců města a že mezi těmi, kteří přišli jednat, byla jen vrbenská starostka Helena Kudelová, místostarosta Miloš Lasota, ale nedostavil se žádný městský radní. Dorazili dále pouze zastupitelé Karel Michalus, Naďa Trzaskaliková, Jitka Krätschmerová a Hana Janků. Přitom kauza hýbe celým Vrbenskem. Je otázkou, jak se k problematice vrbenského gymnázia postaví Město Vrbno pod Pradědem. Má ve své pokladně nato, aby spolufinancovalo chod školy? To bude otázkou dalších jednání, která jsou zatím i podle krajských úředníků otevřená. "Nyní je skutečně potřeba dát na stůl fakta, návrhy opatření a hlavně říci, že se na řešení musíme podílet my tady ve městě, a ne jen očekávat, že náboráře pro sportovce nám bude dělat krajský úřad," sdělila závěrem jednání vrbenská starostka Helena Kudelová.