Město Bohumín

30.3.
2021

Bohumín chce dostat děti od počítačů do přírody, sází na atraktivní soutěž v terénu

AUDIO
Jana Končítková, tisková mluvčí

BOHUMÍN – V koronavirové době, kdy se dětské pokojíčky nedobrovolně proměnily v počítačová »doupata«, v nichž školáci tráví prakticky celý den, chce Bohumín dostat rodiny s dětmi ven do přírody. V dubnu startuje tříměsíční soutěž, která má vyburcovat všechny věkové skupiny k tomu, aby vyrazily pěšky či na kole poznávat atraktivní místa v katastru města. Akci pořádá městská kulturní agentura K3 Bohumín.

Na patnácti stanovištích v okrajových částech města budou děti za pomocí rodičů či prarodičů hledat soutěžní tabule. K nim je má dovést veršovaný rébus, počítá se i s nápovědou pomocí GPS souřadnic. Na každé z tabulí v terénu najdou nejen zajímavosti o dané lokalitě, ale i kvíz a hádanky. Bonusem je QR kód s odkazem na literaturu, která se vztahuje k danému tématu. „Můžeme prozradit, že jedním ze stanovišť je zapomenuté lesní divadlo v městské části Záblatí. Pokud jej účastníci soutěže najdou, dozví se z tabule, kdo jej postavil, jakou mělo kapacitu a do kdy se v něm hrálo. V hádankách se objeví divadelní předměty, které budou muset děti poznat, a QR kód je zase odkáže na různé publikace o divadle, dostupné v naší městské knihovně,“ popsal projekt Putování Bohumínem s dinosaurem Bróňou ředitel K3 Bohumín Karel Balcar s tím, že více informací o soutěži najdou zájemci od začátku dubna na www.k3bohumin.cz.

Pokud během tří jarních měsíců zvládnou děti navštívit všechna stanoviště a vyfotí se u nich, dostanou jako dárek upomínkové předměty, knihu a především čtenářský průkaz do knihovny na jeden rok zdarma. Fotky stačí poslat e-mailem na adresu soutez@k3bohumin.cz. Soutěžícím přijde odpověď s informací, kdy si mohou ceny v knihovně vyzvednout.

„Naše město trvale a systematicky podporuje jak sportovní aktivity, tak čtenářskou gramotnost malých Bohumíňáků, což je nyní v době on-line výuky dvojnásobně důležité. Soutěž vybízí k fyzické aktivitě, která je už neúnosně dlouho výrazně omezená zákazem organizovaného sportování. Současně je ve formě odměny motivuje, aby četli, protože budou mít zdarma přístup do knihovny a jednu publikaci jako cenu obdrží domů,“ uvedl místostarosta Bohumína Igor Bruzl s tím, že v dubnu probíhá ve městě ještě další aktivita cílená na podporu práce s českým jazykem.

Žáci základních škol se mohou zapojit do literární soutěže Kapitoly z doby kovidové aneb Zápisky z nouzového stavu. Z vítězných prací vznikne „virová“ kronika, která by měla sloužit příštím generacím jako zprostředkování pocitů dětí, které se ocitly v naprosto nečekané situaci a musely se s ní naučit žít. „Soutěží chceme oslovit žáky třetích až devátých tříd. Mohou si vybírat z devíti různých témat, formu necháváme na nich. Někdo bude chtít napsat třeba dopis babičce a dědečkovi, které dlouho neviděl. Jinému se zase zalíbí tvorba komiksu nebo vizionářské téma, jak bude vypadat škola v budoucnu. Účast je samozřejmě dobrovolná. Autoři vítězných esejí obdrží jako odměnu knihu,“ uvedla vedoucí odboru školství, kultury a sportu bohumínské radnice Pavla Skokanová.

O soutěži by se žáci měli dozvědět od svých učitelů českého jazyka, kdo se chce zapojit individuálně, má také šanci. Maximální rozsah díla jsou dvě strany formátu A4, které mohou poslat na e-mailovou adresu suchankova@mzsb.cz. Soutěž probíhá do 30. dubna v rámci projektu Lepší KLIMA pro Bohumínsko II, financovaného Evropskou unií. Organizace se ujala pedagožka bohumínské Masarykovy základní školy Marcela Suchánková, která je současně vedoucí projektové skupiny Čtenářská gramotnost.

Jana Končítková
tisková mluvčí

Ilustrační foto: Pavel Čempěl


Počet zhlédnutí: 1 225

Zpět

    Městský úřad