Zpravodajství
Bohumínské základní i mateřské školy se připojí ke stávce
22.11.2023

BOHUMÍN – Základní a mateřské školy v Bohumíně, jejichž zřizovatelem je město, vstoupí v pondělí do stávky a zůstanou uzavřeny. Požadují po vládě více peněz do rozpočtu školství. Rozhodnutí se dotkne přibližně 2 300 dětí. Vedení města boj škol za mzdy neučitelských profesí a zachování kvality vzdělávání respektuje.
Ministr školství Mikuláš Bek nedojednal navýšení rozpočtu pro svůj resort, české školy proto vstupují v pondělí 27. listopadu do stávky. V Bohumíně zůstanou uzavřeny všechny, jejichž zřizovatelem je město. Připojuje se ZŠ Masarykova, ZŠ ČSA, ZŠ Benešova, ZŠ Bezručova, ZŠ Skřečoň, ZŠ Pudlov i obě malotřídky v Záblatí a Starém Bohumíně. Mimo provoz budou také všechny mateřinky, které pod základní školy organizačně spadají. „Byli jsme současně informováni, že uzavřeny zůstanou obě školní jídelny, které zajišťují stravu nejen školkám a školám, ale i strávníkům odjinud. Vydávají celkem dva a půl tisíce obědů denně,“ uvedla vedoucí odboru školství, kultury a sportu Pavla Skokanová. Všechny bohumínské školy o stávce informovaly zákonné zástupce svých žáků, obědy budou v pondělí automaticky odhlášeny.
Přestože pro rodiče menších dětí bude stávka znamenat především starost se zajištěním jejich hlídání a také oběda, město postoj škol chápe. „Společně s vedením škol jsme situaci vyhodnocovali a rozumíme jejich obavám o omezení výuky formou dělených a tandemových hodin, zejména na menších školách. Stávka není o platech kantorů, ale o budoucnosti jejich nepedagogických kolegů. A školy k protestu přistoupily týmově,“ konstatoval starosta Bohumína Petr Vícha. Jak podotkl, město investuje každým rokem do modernizace školních budov i tělocvičen desítky milionů korun. „Obměnou vybavení a vzduchotechniky prošly i jídelny. Ale je stále větší problém, že v nich nechce nikdo vařit, protože mzda kuchařek je ze strany státu silně podhodnocena,“ doplnil s tím, že platy neučitelských profesí neodpovídají náročnosti jejich práce.
Podle vedení Bohumína situace ve školství spěje k tomu, že stát postupně převede co nejvíce nákladů za základní vzdělávání dětí na obce. „My kromě výdajů na provoz, údržbu a modernizaci budov dotujeme našim školákům exkurze, lyžařské, plavecké a adaptační kurzy, pobyty v přírodě a řadu dalších aktivit. Naše školy jsme vybavovali rekuperačními a větracími jednotkami proti prašnosti a hluku. Investujeme do preventivních a vzdělávacích programů, podporujeme talentované děti. A stát směřuje k tomu, aby se částečně zbavil povinnosti zajistit chod škol alespoň personálně,“ komentoval aktuální vývoj ve školství starosta.
Jana Končítková
tisková mluvčí
Foto: Jana Končítková