Zpravodajství
Z bezdomovce nájemníkem, Bohumín a Armáda spásy pomáhají už devět let lidem zpět do běžného života
29.4.2025

BOHUMÍN – Ještě před pár lety neměli střechu nad hlavou, dnes mají vlastní klíče od městského bytu. Projekt asistovaného bydlení, který v Bohumíně realizuje Armáda spásy ve spolupráci s radnicí, mění životy. Za devět let existence služby Prevence bezdomovectví se sedm Bohumíňáků dokázalo vrátit do běžného nájemního režimu. A především – nezůstali na ulici.
„Pamatuji si první návštěvu bytu v Ostravě pod Armádou spásy. Psal se rok 2015, tehdy jsme se rozhodli to zkusit i u nás. A dnes víme, že to mělo smysl,“ vzpomíná místostarosta Igor Bruzl, který projekt v Bohumíně od začátku zastřešuje.
Spolupráce mezi městem a neziskovou organizací odstartovala v únoru 2016. Město vyčlenilo první byty v Trnkové ulici v Bohumíně-Pudlově. Pronajala si je Armáda spásy a nabídla je klientům spolu s asistencí a podporou sociálních pracovníků. Nad výběrem a posunem klientů bdí poradní sbor složený ze zástupců Armády spásy i radnice. Za devět let prošlo programem přes šedesát lidí.
Sedm z nich si dokázalo vybudovat stabilní zázemí a přejít na standardní nájemní smlouvu. Další klienti našli alespoň bezpečné místo k životu, často vůbec poprvé po dlouhých letech. Příběh padesátníka, který propadl alkoholu, přišel o rodinu i domov, ale dokázal se postavit na nohy, není výjimkou. Podstoupil léčbu, získal byt a dnes opět pracuje a splácí své závazky. Podobnou cestu má za sebou i žena, která s dětmi utekla z násilného vztahu. Díky asistovanému bydlení začala znovu, našla si práci a dnes bydlí v městském bytě získaném v licitaci.
„Deset procent z více než šedesáti zájemců dnes žije naprosto samostatně. Vzhledem ke složitému sociálnímu zázemí uchazečů považuji tento výsledek za velmi dobrý. U části lidí je navíc jasné, že samostatného bydlení nikdy schopní nebudou. Ale díky spolupráci s Armádou spásy mají domov – a nejsou bezdomovci,“ říká Bruzl.
Aktuálně má Armáda spásy v Bohumíně k dispozici 54 městských bytů, z toho 35 je zapojeno do programu Prevence bezdomovectví. V nich žije 39 dospělých a 17 dětí. Spolupráce se osvědčila i během migrační vlny po vypuknutí války na Ukrajině, kdy město vyčlenilo dalších 20 bytů pro pomoc uprchlíkům. Armáda spásy pomohla s obsazením, základním vybavením bytů i podporou nových nájemníků.
A pomoc bude pokračovat. Od dubna posiluje Bohumín i terénní práci. Pracovníci Armády spásy vyrazí přímo do ulic – například na Nádražní, 9. května nebo před vlakové nádraží. Budou oslovovat lidi bez domova i ty, kteří narušují veřejný pořádek. Nabídnou jim šanci – pomoc, podporu, cestu zpátky.
Zastupitelé proto dali v polovině dubna zelenou navýšení ročního příspěvku pro Armádu spásy z 559 na 615 tisíc korun. Peníze půjdou právě na rozšíření terénních aktivit zaměřené na prevenci bezdomovectví a práci v problémových lokalitách. Armáda spásy navíc využije i speciálně vyškoleného kaplana, který umí s lidmi bez domova citlivě navázat kontakt.
„Nečekáme zázraky ze dne na den. Každý musí chtít sám a na pomoc musí být vždy dva – ten, kdo podá ruku, a ten, kdo ji přijme. Armáda spásy navíc drží pevná a jasná pravidla. Třikrát je porušíš a v programu končíš. Ale kdo chce, ten dostává šanci. A dlouhodobě má naše cesta smysl. Vidíme to na každém příběhu, kde se to povedlo,“ dodává Bruzl.
Lucie Špačková
tisková mluvčí
Popisek k fotu: Městské domy v Trnkové ulici, kde díky spolupráci s Armádou spásy funguje asistované bydlení.
Foto: Petr Wojnar