2.10.
2008

Za Bohumín plavalo v republice nejvíce lidí

První místo Bohumínu v plavání sice zase uteklo, ale v celorepublikovém klání Plave celé město, za něj soutěžilo nejvíce lidí. V účasti tak Bohumín porazil například České Budějovice, Pardubice či Plzeň. Sto metrů si na čas přišlo v 23 tisícovém Bohumíně odplavat přesně 901 lidí. Bohumín se tak ve své kategorii města do 50 tisíc obyvatel radoval už potřetí z druhého místa. Na body získal přesně 7 962 bodů.

Za Bohumín bojovali nejen školáci a zástupci radnice v čele se starostou a senátorem Petrem Víchou a místostarostkou Věrou Palkovou, ale podpořili jej plavci z okolních měst i nedalekého Polska. Bohumíňáků soutěžilo 806, Poláků pak 27, Ostraváků 18 a podpora nechyběla ani od plavců z Rychvaldu, Orlové, Karviné, Petrovic, Havířova, Dětmarovic, Dolní Lutyně, Věřňovic, Hlučína, Ludgeřovic, Šilheřovic či ze Studénky. Dohromady soutěžilo v bohumínském bazénu 542 mužů a 359 žen.

Nejrychlejším plavcem byl 27letý bohumínský učitel a trenér Plaveckého klubu Bohumín Adrian Kuder, který 100 metrovou vzdálenost zvládl uplavat za 59 vteřin. Ten obhájil své prvenství v soutěže z roku 2006 i 2007. „Sto metrů je pro mě optimální délka. Říkal jsem si, že by bylo fajn, kdybych se i v letošním roce dostal pod jednu minutu a povedlo se to. Čtyři bazény jsem zvládl za 59 vteřin. Myšlenka soutěže je mi sympatická, podporuje u dětí i dospělých zájem o plavání a vede města ke zdravé soutěživosti,“ uvedl Kuder. Z dívek byla nejrychlejší 15letá Hana Kočí, studentka bohumínského gymnázia, která 100 metrů uplavala v čase 1:26.

Nejstarším plavcem se stal 87letý Bohuslav Bracháček s časem 5:08 a nejstarší soutěžící byla 74letá Anna Témová s časem 4:25. Naopak nejmladším soutěžícím se stal 6letý Vojtěch Balcárek (4:02) a 7letá Markéta Krčmářová (3:14). Každý ze soutěžících obdržel diplom a nově jednorázový volný vstup do aquacentra v Bohumíně i sauny.

Na vítězné Uherským Hradištěm, kde plavalo 849 lidí, chybělo Bohumínu 527 bodů. Ve své kategorii však porazilo další tři města – Jindřichův Hradec (6 840 bodů, 452 lidí), Chrudim (6 010 bodů, 503 lidí) a poslední Orlovou (3 913 bodů, 336 lidí). Celkem se do soutěže zapojilo 19 měst z celé České republiky. Akce Plave celé město se uskutečnila již posedmnácté a záštitu nad ní převzal Český olympijský výbor.

Lucie Balcarová
tisková mluvčí

Titulní foto: Nejmladší plavkyně Markéta Krčmářová v akci.
Autorka fotografie: Lucie Kandráčová

Další fota: Akci již potřetí podpořil starosta Bohumína Petr Vícha. Sto metrů uplaval za 1 minutu a 45 vteřin.
Autorka fotografií: Lucie Balcarová

Počet zhlédnutí: 3 536