8.5.
2005

V ulicích Bohumína soutěžily přes vytrvalý déšť stovky běžců

Tradiční sportovní klání Běh ulicemi města, které se každoročně koná v Den osvobození na náměstí T. G. Masaryka v centru Bohumína před budovou radnice, nepoznamenal letos ani vytrvalý déšť. Už podeváté se v historii města postavily na startovní čáru stovky běžců od nejmenších až po nejstarší, aby s výstřelem vyběhly do ulic Bohumína. Letos jich na start nastoupilo přesně 350. Statistika všech ročníků je přitom 3691 sportovců.

Závodníci soupeřili i přes nepřízeň počasí ve 20 soutěžních kategoriích, rozdělených podle věku a pohlaví. Rozdílné byly rovněž délky tras. Děti do čtyř let absolvovaly spolu se svými rodiči běh na 80 metrů. Nejmladším účastníkem celé soutěže se stal Tomáš Jamarik, který v březnu oslavil své první narozeniny. Naopak nejstarším účastníkem byl už poněkolikáté v soutěži 69letý Miloslav Šuster z Bohumína, který absolvoval trasu dlouhou 1 500 metrů. V kategorii mužů nad 35 let startoval stejně jako v předchozích letech starosta Bohumína Petr Vícha. Nejvzdálenější běžci zavítali do Bohumína například z Brna, Frenštátu pod Radhoštěm, Kyjovic či Frýdku-Místku. Frýdecko-místečtí patřili už tradičně mezi nejúspěšnější.

Tečku za sportovním zápolením udělaly divácky atraktivní štafety bohumínských škol, v nichž se bojovalo O pohár starosty města na počest 60. výročí osvobození Bohumína. Ten si za svůj výkon nakonec odnesli zástupci ze základní školy v ulici Čs. armády. Jako každý rok uzavřel soutěžní klání celosvětový Běh Terryho Foxe, na který se přihlásilo 285 účastníků. Na boj proti rakovině bylo u této příležitosti vybráno 1 850 korun.

Hlavní závody byly finančně dotovány, a tak první tři vítězové ve všech dospělých kategoriích získali kromě věcných cen i peněžitou odměnu. Ani ostatní závodníci nepřišli zkrátka, byly pro ně připraveny lákavé ceny. Bohumínská radnice podpořila sportovní akci částkou 17 tisíc korun.

Největší sportovní soutěži ve městě předcházel pietní akt, během něhož položili zástupci politických stran, radnice, škol i společenských organizací květiny k pamětní desce na budově radnice. Letos si tak připomněli 60. výročí od konce druhé světové války.