19.7.
2005

Hasiči měli dostaveníčko v Bohumíně

Nedělní odpoledne 17. července patřilo v Bohumíně dobrovolným hasičům ze všech koutů Karvinska. Ti mezi sebou zápolili v hasičském sportu o putovní pohár na hřišti TJ Slovanu Záblatí. Prvního ročníku Memoriálu Aloise Škuty, dlouholetého dobrovolného hasiče z Bohumína-Záblatí, se zúčastnilo čtrnáct družstev.

V průběhu hasičského klání se soutěžící museli vypořádat s nemalými záludnostmi. Jednomu z týmů vypověděla službu technika a motor čerpadla nenastartoval. Namísto vody tak hadicí proudil pouze vzduch. Výjimkou nebyla ale ani prasklá či utíkající hadice. To si pak diváci vychutnávali doslova gejzíry vody.

"Turnaj jsme uspořádali u příležitosti nedožitých 95. narozenin zasloužilého dobrovolného hasiče Aloise Škuty. Tento nesmírně hodný, milý a obětavý člověk byl hasičem tělem i duší. Doufáme, že by měl z této akce radost," uvedl Jiří Misioř, starosta pořádajícího sboru dobrovolných hasičů ze Záblatí.

V soutěži předvedli své dovednosti domácí hasiči z bohumínských částí Vrbice a Záblatí, ale i zástupci z Orlové, Rychvaldu, Dětmarovic, Karviné, Dolní Lutyně, Doubravy a Stanislavic. Diváci zhlédli atraktivní hasičský útok, při kterém záleželo nejen na rychlosti jednotlivců, ale také na sladěné práci celého týmu. Soutěžící čerpali vodu z připravených nádob a jejich úkolem pak bylo srazit proudem vody elektronický terč. Soutěžilo se ve dvou kategoriích rozdělených podle pohlaví.

"Hasičství bylo pro tatínka vším. Začínal s ním ve svých patnácti letech, dokonce stavěl hasičskou zbrojnici v Záblatí, ve které jsem se pak vdávala. Ve sboru měl různé funkce od pokladníka, přes tajemníka a předsedu. Předsednictví nakonec předal mému muži. Až do svých 78 let byl aktivním hasičem a nemohla se bez něj uskutečnit žádná akce. S hasiči strávil přes šedesát let, ale pak začal ztrácet zrak. Určitě by měl z tohoto memoriálu velkou radost, protože se pro hasičství narodil a žil jím," uvedla Věra Tvardková, dcera Aloise Škuty, na jehož počest se soutěž uskutečnila.

Z putovního poháru, který do soutěže rodina Tvardkova věnovala, se radovalo družstvo hasičů z Bohumína-Vrbice, které zasáhlo elektronický terč za 16,48 vteřin. Druhé místo obsadilo další družstvo z Vrbice s časem 16,79 vteřin. Na bronzové příčce skončili hasiči z Doubravy, kteří zvládli požární útok za 21,22 vteřin. Mezi ženami skončily jako první hasičky z Rychvaldu, druhé místo připadlo zástupkyním dolnolutyňského Neradu.

"S účastí, počasím i s výkony některých družstev jsme spokojeni. Mrzí nás ale, že se nám nepodařilo dosáhnout na stupně vítězů," uzavřel hasičské klání Jiří Misioř. Záblatská družstva skončila na osmém, desátém a dvanáctém místě.