Město Bohumín

8.10.
2009

Bohumín zvítězil v celorepublikovém plavání hned dvakrát

Dvojitým vítězství pro Bohumín skončila včera večer celorepubliková soutěž Plave celé město. Bohumíňáci vybojovali za své plavecké výkony v kategorii měst do 50 tisíc obyvatel nejvíce bodů - 8900 (loni 7962) a po třech předchozích ročnících se tak poprvé radovali z prvního místa. Navíc obhájili i loňské vítězství v počtu plavců. Za Bohumín letos soutěžilo nejvíce lidí v celé republice a to 894 plavců (vloni 901). V účasti tak Bohumín porazil i velká krajská města jako České Budějovice či Pardubice, kde plavalo jen kolem 600 lidí.

„Vítězství nás těší, je to skvělé, že se nám po třech letech podařilo vyplavat si z druhé příčky vítězství. Je vidět, že od té doby, co v Bohumíně vyrostlo aquacentrum, jdou postupně výkony našich plavců nahoru. Funguje u nás plavecká škola i klub, kromě dětí chodí plavat i rodiče, takže se pořád zlepšujeme. O to svědčí i fakt, že jsme za plavecké výkony letos získali o tisíc bodů více než vloni,“ uvedl Jan Rozsypal, ředitel Bosporu, který bazén v Bohumíně provozuje.

Za Bohumín bojovali nejen školáci a zástupci radnice v čele s místostarostkou Bohumína a náměstkyní hejtmana Moravskoslezského kraje Věrou Palkovou, ale podpořili jej plavci z okolních měst i nedalekého Polska. Bohumíňáků soutěžilo 773, Poláků pak 39, Ostraváků 25 a podpora nechyběla ani od plavců z Rychvaldu, Orlové, Karviné, Petrovic, Havířova, Dětmarovic, Dolní Lutyně, Hlučína, Ludgeřovic, Šilheřovic či z Klimkovic. Zasoutěžili si i turisté ze Staré Vsi pod Ondřejníkem, Písku či Slovenska nebo anglického Bristolu. Dohromady soutěžilo v bohumínském bazénu 499 mužů a 395 žen.

Nejrychlejším plavcem byl 28letý bohumínský učitel a trenér Plaveckého klubu Bohumín Adrian Kuder, který 100 metrovou vzdálenost zvládl uplavat za 59 vteřin. Obhájil tak své prvenství v soutěži z předchozích tří ročníků. Z žen byla nejrychlejší 12letá Kateřina Skudříková, žačka bohumínské základní školy na ulici Čs. armády, která 100 metrů uplavala v čase 1 minuta a 17 vteřin. Nejstarším plavcem se stal 88letý Bohuslav Brachaczek a nejstarší soutěžící byla 79letá Olga Jaroňová. Naopak nejmladšími soutěžícími byli 5letá Agáta Tešnarová a 6letý Richard Sobalík.

Každý ze soutěžících obdržel diplom a dospělí i jednorázový volný vstup do aquacentra v Bohumíně i sauny. Ocenění první tří nejlepších plavců a také nejstarších a nejmladších účastníků proběhne v úterý 27. října v 15 hodin v přístavbě bohumínského zimního stadionu naproti aquacentra. Nejlepší sportovci se mohou těšit například na permanentky na bazén nebo novou knihu Hraniční meandry Odry a další drobné dárky od Bosporu, který bazén provozuje.

Pro konečný součet bodů se počítaly výkony pěti set nejlepších plavců. Zatímco vloni díky nim získal Bohumín 7 962 bodů, letos to už 8 900 bodů. Jejich součet Bohumín vynesl na 1. místo v kategorii B, tedy v soutěži měst s počtem obyvatel do 50 tisíc. Ve své kategorii porazil Bohumín další tři města – Chrudim (5 559 bodů, 438 lidí), Orlovou (5 384 bodů, 503 lidí) a Valašské Meziříčí (5325 bodů, 450 lidí). Celkem se do soutěže zapojilo 18 měst z celé České republiky. Akce Plave celé město se uskutečnila již poosmnácté a záštitu nad ní převzal Český olympijský výbor.