9.3.
2010

V Bohumíně běhali po roce opět do 187 schodů

Téměř stovka lidí vyběhla v pondělí 8. března do 187 schodů bohumínského Penzionu ve věži. Pokořit prosklené schodiště bývalého vodojemu se nejrychlejšímu běžci podařilo za 39 vteřin. Do osmého patra asi 40 metrů vysoké věže klusali v závodě nazvaném Běh do 187 schodů studenti, úředníci, senioři nebo profesionální hasiči.

Závodíme tady poprvé, člověk musí být rychlý a obratný, ale výkonnostní rozdíl se na tak krátké trati příliš nepozná. Všichni jsme to zaběhli s rozdílem zhruba dvou vteřin. Na rozdíl od profesionálních hasičských soutěží jako je Nejocelovější hasič, kdy běháme v plné hasičské dvacetipětikilové výstroji s osmdesátikilovou figurínou, je pro nás závod spíš legrace a trénink. Pro mě osobně byl největší problém to, že při běhu se člověk nesměl dotknout a využít zábradlí. Na to nejsme z našich soutěží zvyklí,“ uvedl po závodu 51letý hasič Vladimír Vysocký, místopředseda Sportovního klubu Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje. Ten schody v bývalém vodojemu pokořil za 43 vteřin a v kategorii mužů od 40 do 60 let si tak doběhl pro vítězství. Porazil tak loňského vítěze této kategorie Jaroslava Théra i starostu Bohumína Petra Víchu, který závod dvakrát vyhrál a dvakrát skončil na druhém místě.

Potěšilo mě, že jsem se u registrace tísnil se spoustou dalších účastníků a běh do schodů tak získává na popularitě a má tradici. Také účast profesionálních záchranářů je výborná a netrápí mne, že mne jeden z nich porazil. Už se ale pět let přetahujeme o umístění s běžeckým kolegou Jardou Thérem a i když jsem se od loňska zlepšil o tři vteřiny, porazil mě letos o 0,37 setin sekundy a to mne motivuje k dalšímu tréninku,“ uvedl první muž Bohumína, který s časem 49 vteřin a 34 setin sekundy skončil letos na třetím místě.

Nejstarším účastníkem závodu se stal 74letý Miloslav Šuster z Bohumína-Záblatí, který se na startu Běhu do 187 schodů objevil i v loňských ročnících. Ten schody pokořil za 1 minutu a 30 vteřin. Měl sice o šest vteřin horší čas než vloni, ale ve své kategorii mužů nad 60 let zvítězil. Svou manželku Hildegardu však nejstarší účastník závodu porazit nedokázal. Ta schodiště vyběhla za 1 minutu a 24 vteřin. 64letou ženu porazila v kategorii 60 a více let místostarostka Bohumína Věra Palková, která osm pater vyběhla za 1 minutu a 9 vteřin, Hildegarda Šustrová tak skončila na druhém místě.

V kategorii mužů od 16 do 19 let vyběhl schody nejrychleji 16letý student bohumínského gymnázia Dalibor Staš v čase 39 vteřin a 69 setin sekundy. V kategorii od 20 do 40 let excelovali profesionální hasiči z Ostravy. Nejrychleji zdolal schodiště Jiří Malúš v čase 41 vteřin, 28 setin sekundy. Za 43 vteřin doběhli do osmého patra jeho kolegové Roman Viej a Aleš Miko a obsadili tak v závodě druhé a třetí místo. „Závod byl jiný v tom, že jsme všichni zvyklí na to, že běháme v plné polní. Tady jsme běželi nalehko a velmi krátkou trasu, takže o vítězství rozhodly setiny sekundy. Velký problém jsme měli i v tom, že jsme se nemohli držet zábradlí. Při sportech, které praktikujeme, se právě spoléháme na přitáhnutí rukou a jsme rázem v polovině schodů. Každý z nás trénuje jinak, já osobně hraji fotbal, badminton, kolegové zase jezdí na kole nebo běhají na Lysou horu. Je to individuální, každý se připravuje podle toho, co ho baví,“ dodal 24letý Jiří Malúš z Příboru.

V kategoriích žen měla nejlepší čas Lenka Ptáková, která vyběhla na vrchol věže za 52 vteřin, a ve své věkové kategorii žen od 40 do 60 let tak zvítězila. Porazila i své mladší kolegyně. V kategorii žen od 16 do 19 let vyhrála Andrea Faková ze Střední školy Bohumín s časem 1 minuta a 4 vteřiny. Vítězkou v kategorii od 20 do 40 let se stala Jana Nováková, která schody vyběhla za 1 minutu a 6 sekund.

Lucie Balcarová
tisková mluvčí

Foto 1: Nejrychlejším běžcem závodu se stal 16letý gymnazista Dalibor Staš, který 187 schodů vyběhl za 39 vteřin.

Foto 2: Z profesionálních hasičů dorazil do osmého patra nejrychleji 25letý Jiří Malúš s časem 41 vteřin a 28 setin sekundy.

Foto 3: Pozadu nezůstal ani první muž Bohumína Petr Vícha. Starosta zdolal prosklené schodiště za 49 vteřin a vybojoval si tak ve své kategorii třetí místo.

Foto 4: Místostarostka Věra Palková pokořila 187 schodů za 1 minutu a 9 vteřin a doběhla si tak v kategorii nad 60 let pro první místo.

Počet zhlédnutí: 2 601